Odpowiedzialny e-Commerce 2022

Odpowiedzialny e-Commerce 2022

Autorzy: Izba Gospodarki Elektronicznej

Data i miejsce wydania: Warszawa 2022

„Odpowiedzialny e-Commerce” to poradnik, w którym e-Izba prezentuje dobre praktyki liderów polskiego e-commerce z zakresu ESG, (ang. environmental, social, governance). Na łamach poradnika wypowiedziała się Marzena Strzelczak, prezeska zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który patronuje publikacji. Allegro, partner strategiczny FOB, jest partnerem poradnika. 

Poradnik przybliża rozwiązania stosowane przez liderów polskiego e-commerce. Są to firmy, które rozwijają biznes, a przy tym w sposób odpowiedzialny wprowadzają na rynek produkty, mając na uwadze troskę o czyste powietrze, środowisko naturalne, racjonalne używanie zasobów, czy dbałość o wygląd miast.

– Ponad połowa e-konsumentów wybierając sklep internetowy bierze pod uwagę to, czy ma do czynienia z firmą odpowiedzialną społecznie. E-konsumenci chętniej też kupują w sposób zielony – aż 71% Polaków kupujących w sieci deklaruje, że odnotowuje fakt czy przesyłka, jaką otrzymują, jest zapakowana w sposób ekologiczny, a 49% dopłaciłoby za takie rozwiązanie – mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes e-Izby.

 

– E-commerce ma ogromną moc kształtowania rzeczywistości we wszystkich obszarach triady ESG. Potrzebne są procedury i polityki, doskonalenie systemów zarządzania oddziaływaniem na otoczenie. Przede wszystkim jednak, dziś firmy stają przed koniecznością jasnego określenia priorytetów etycznych w procesie budowania wartości ekonomicznej organizacji. Zyskują wówczas prawdziwy mandat do tego, by brać odpowiedzialność za kształtowanie postaw konsumenckich, rozwijając produkty i usługi z myślą o potrzebach klientów, sukcesie swoich organizacji i zrównoważonym rozwoju świata – mówi Marzena Strzelczak, prezeska zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest rozwiązanie One Fulfillment by Allegro, czyli całościowa usługa dla sprzedawców. Dystrybucja produktów zakupionych na Allegro z jednego centrum logistycznego nie tylko pozwala skrócić czas dostawy, ale poprawia jej efektywność oraz ogranicza ślad węglowy. Dzięki sieci automatów paczkowych One Box by Allegro, których do końca 2022 roku ma być w całej Polsce 3 tysiące, rozwijane są również dodatkowe funkcjonalności służące mieszkańcom miast, jak czujniki pomiaru jakości powietrza czy też te związane z gospodarką o obiegu zamkniętym.

– Po odebraniu pierwszej paczki klienci mogą przynieść zużyty sprzęt elektryczny do automatu paczkowego. Odebrane urządzenie dostanie drugie życie. Allegro rozwija też współpracę z miastami, m.in. w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy, zazieleniając miasta oraz tereny podmiejskie – mówi Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs and Sustainability w Allegro.

Pobierz poradnik »