Jak dziękujemy wolontariuszom i jak ich doceniamy

Jak dziękujemy wolontariuszom i jak ich doceniamy

Autorzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Data i miejsce wydania: Warszawa, 2023

Od momentu zawiązania się grupy roboczej poświęconej wolontariatowi pracowniczemu, razem z koordynatorami z firm partnerskich Forum Odpowiedzialnego Biznesu omówiliśmy wiele zagadnień. Opieraliśmy się na cyklu zarządzania wolontariatem opisanym w „Praktycznym poradniku współpracy z wolontariuszami” wydanym przez Fundację Stocznia, bazując na wiedzy dotyczącej potrzeb koordynatorów, jak i sytuacji na rynku społecznym w Polsce.

Efektem spotkań grupy roboczej są między innymi publikacje „Komunikacja a wolontariat”, „Wolontariat pracowniczy na rzecz społeczności lokalnych”, „E-wolontariat i narzędzia cyfrowe w wolontariacie pracowniczym” oraz „Wolontariat interwencyjny”. Jednak ilekroć podejmowaliśmy tę szeroką tematykę, skupialiśmy się na wyzwaniach związanych z przygotowaniem, organizacją lub samą realizacją wolontariatu. Teraz przyszedł czas na opracowanie kwestii związanych z zakończeniem wolontariatu. Stąd niniejsza publikacja.

Praca nad nią rozpoczęła się w maju 2023 roku, podczas spotkania grupy roboczej, kiedy z przedstawicielami firm partnerskich rozmawialiśmy o tym, z jakich mechanizmów dziękowania swoim wolontariuszom i doceniania ich korzystają. Zebrane podczas spotkania informacje pozwoliły nam określić główne zagadnienia i wyzwania pojawiające się w tym temacie. Stworzyły też szkielet, na którym oparliśmy tę publikację.

Nasze firmy partnerskie poprosiliśmy, aby analizy teoretyczne na temat dziękowania wolontariuszom i doceniania wolontariuszy uzupełniły przykładami dobrych praktyk. W publikacji znajdują się praktyczne przykłady i opisy narzędzi używanych w firmach i fundacjach korporacyjnych: Bank BNP Paribas, Castorama Polska, DB Cargo Polska, Fujitsu Technology Solutions, Fundacja ING Dzieciom i ING Bank Śląski, Fundacja ORLEN, Fundacja PZU, Henkel Polska, IKEA, Kaufland Polska Markety, Objectivity, Orange Polska i Fundacja Orange, Provident Polska SA oraz SANOFI. Zadbaliśmy o to, żeby wskazane praktyki były przystępne, możliwe do zaadaptowania i wdrożenia w każdym podmiocie realizującym wolontariat pracowniczy.

Liczymy na to, że niniejsza publikacja, już piąta w naszym cyklu, pozwoli na lepsze zadbanie o wolontariuszy i będzie wartościowa nie tylko dla sektora biznesu i wolontariatu pracowniczego, ale także dla organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej. W każdym sektorze mamy różne sposoby na dziękowanie i docenianie wolontariuszy, ale prawdziwe innowacje rodzą się, kiedy możemy uczyć się od siebie nawzajem.

Jeśli czytasz tę publikację, to znaczy, że w jakimś stopniu jesteś zaangażowany albo zaangażowana w koordynowanie i rozwój wolontariatu. I wiemy też, że koordynatorzy bardzo często są tymi, którzy dziękują, ale rzadko są publicznie doceniani. Dlatego w tym miejscu to my dziękujemy ci za to, co robisz. Bez zaangażowania i ciężkiej pracy takich ludzi jak Ty nie byłoby tych wszystkich dobrych praktyk, które częściowo udało nam się zgromadzić w tej publikacji, nie byłoby tylu aktywnych społecznie firm i wolontariuszy. I nie mielibyśmy o kim i dla kogo tworzyć takich publikacji jak ta.

Powodzenia we wdrażaniu praktyk i inspiracji!

Aby pobrać publikację wypełnij formularz. Link do publikacji zostanie przesłany na podanego maila.

Na ten adres zostanie wysłany link do pobrania publikacji
Który sektor reprezentujesz?
Polityka prywatności i przetwarzanie danych osobowych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu(wymagane)
Newsletter(wymagane)
Zapisanie się na newsletter jest wymagane do otrzymania publikacji. W każdej chwili można się z niego wypisać poprzez link znajdujący się w każdym newsletterze.