Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził pierwsze w Polsce badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy.
Jak wynika z nowej publikacji IBS, młode osoby niepracujące i nieuczące się (tzw. NEET) rzadko rejestrują się w urzędach pracy, przez co nie mogą korzystać ze wsparcia tych instytucji.
Ukazał się nowy raport Edelmana poświęcony motywacjom stojącym za kształtem relacji na linii pracownicy-pracodawcy. Stwierdzono w nim, że zachętą do dłuższej i bardziej wytężonej pracy przestały być kwestie stricte finansowe. Coraz ważniejszą rolę odgrywają zaś wartości, którymi kieruje się dana firma.
Pandemia wystawiła relacje między pracownikami i pracodawcami na ciężką, niespotykaną dotąd próbę. Myśląc o przyszłości, osiąganie sukcesów przez firmy w czasach niepewności będzie wymagało posiadania przemyślanej strategii zatrudnienia, a planowanie pracy stanie się priorytetem dla kadry zarządzającej.
Niniejsza broszura z najlepszymi praktykami, przygotowana w ramach międzynarodowego projektu „Upskill 4Future” zawiera kilka studiów przypadków inicjatyw podjętych przez firmy. Jej celem jest pokazanie konkretnych przykładów historii sukcesu w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników. Poprzez aktywne przekształcanie swojego miejsca pracy i kompetencji swoich pracowników, firmy odniosą znaczące korzyści względem swojej działalności i przyczynią się do poprawy sytuacji społecznej.
Myśląc o pracy w przyszłości 37% pracowników w Polsce jest pozytywnie nastawiona do zmian – są podekscytowani nowymi możliwościami (21%) albo przynajmniej pewni, że odniosą sukces (16%). Jednocześnie 40% obawia się tego, co przyniosą kolejne lata. Na świecie grupa optymistów, którzy widzą przyszłość rynku pracy w jasnych barwach, jest znacznie większa (50%), choć nadal co trzeci respondent wyraża zaniepokojenie.
Co czeka HR w 2021 roku? Według ekspertów/ek EY będą to przede wszystkim praca hybrydowa, mierzenie efektywności, weryfikacja polityki wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych.
W publikacji wskazano, w jaki sposób kraje OECD mogą przygotować się do skutecznego wykorzystania potencjału związanego z różnorodnym społeczeństwem oraz zapewnić równość szans.
W publikacji zebrano podstawowe informacje związane z dostępnością istotne z punktu widzenia działalności przedsiębiorstw. Opracowanie ma charakter praktycznego poradnika.
Publikacja OBWE zawiera podsumowanie istniejących przepisów, polityk, wytycznych, zaleceń, raportów, badań i innych inicjatyw opracowanych w celu lepszego zrozumienia i reagowania na globalny problem handlu ludźmi.