Publikacje

Wybrany typ publikacji: Publikacje i badania ESG

Wybrany obszar tematyczny: Zarządzanie różnorodnością

Zobacz wszystkie publikacje

Poradnik „Jak mówić i pisać o grupach narażonych na dyskryminację”, część 2

Otyłość, depresja czy schizofrenia są chorobami. Słowo „wariat” jest obraźliwe, podobnie jak porównanie szczupłej osoby do „szkapy”. Agencja PR FleishmanHillard opublikowała drugą część poradnika „Jak mówić i pisać o grupach narażonych na dyskryminację?”. Publikację objęła patronatem Rada Języka Polskiego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce

Stale gęstniejąca atmosfera homo- i transfobii, duża skala agresji, nasilająca się depresja i rozpowszechniające się nastroje samobójcze coraz silniej skłaniają osoby LGBT+ do rozważania planu opuszczenia Polski. Z wyników badania pt. Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce w latach 2019-2020 wyłania się fatalny obraz realiów i perspektyw osób nieheteronormatywnych. Tegoroczny raport to już 6 edycja badania.

Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził pierwsze w Polsce badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy.

Pojęciownik równościowy

Od „ableizmu” do „zakazu dyskryminacji” – tak w dużym skrócie można opisać „Pojęciownik równościowy” –…

Kobiety w finansach 2021

Celem 3. edycji raportu „Kobiety w finansach” jest nie tylko analiza obecnej sytuacji na rynku pracy, ale także wyróżnienie czynników determinujących karierę kobiet.

Działania powiatowych urzędów pracy mające na celu upowszechnianie oferty aktywizacyjnej

Jak wynika z nowej publikacji IBS, młode osoby niepracujące i nieuczące się (tzw. NEET) rzadko rejestrują się w urzędach pracy, przez co nie mogą korzystać ze wsparcia tych instytucji.

Jak skutecznie przyciągać nowe talenty? Postaw na wartości

Ukazał się nowy raport Edelmana poświęcony motywacjom stojącym za kształtem relacji na linii pracownicy-pracodawcy. Stwierdzono w nim, że zachętą do dłuższej i bardziej wytężonej pracy przestały być kwestie stricte finansowe. Coraz ważniejszą rolę odgrywają zaś wartości, którymi kieruje się dana firma.

Jak pisać i mówić o uchodźcach?

Język nie tylko służy opisywaniu świata, ale także pokazuje kontekst wydarzeń. Może budzić emocje, łączyć lub dzielić. Nieprawidłowo użyty może być narzędziem manipulacji, a nawet dyskryminacji na którą szczególnie narażone są grupy mniejszościowe – w tym uchodźcy.

Corporate reporting on social matters

W ostatnich latach wzrosło zrozumienie znaczenia i istotności kwestii społecznych dla firm na całym świecie. Coraz więcej uwagi poświęca się związanych z nimi ryzykom i szansom biznesowym, także w kontekście ich związków z wyzwaniami środowiskowymi czy klimatycznymi. Climate Disclosure Standards Board w najnowszej publikacji zwraca jednak uwagę na problemy związane z jakością ujawnianych przez firmy danych dotyczących kwestii społecznych.

Diversity and Inclusion in times of crisis

Na co zwrócić uwagę, tworząc włączające miejsca pracy? Jak zadbać o zatrudnionych zwłaszcza w sytuacjach wyjątkowych, takich jak koronakryzys? Szereg inspiracji i wskazówek przynosi publikacja przygotowana w ramach międzynarodowego projektu Diversity@Work pod egidą Komisji Europejskiej. Udział w nim biorą także polscy pracodawcy skupieni wokół Karty Różnorodności, koordynowanej w naszym kraju przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Podcast »

Typ publikacji

Obszar tematyczny