Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Thinktank WiseEuropa opracował policy brief: „Zielona Odbudowa. Od kryzysu do realnej zmiany”, zawierający rekomendacje m.in. dla twórców Krajowego Planu Odbudowy. Tak by otrzymane pieniądze z unijnego Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności, zostały zainwestowane w projekty, które będą odpowiadały na technologiczne, zdrowotne i klimatyczne wyzwania XXI w. A same reformy prowadziły do systemowego wzmocnienia krajowej gospodarki. Nie tylko do realizacji krótkookresowych celów ekonomicznych w okresie po pandemii COVID-19.
Raport Global Biodiversity Outlook 5 (GBO-5), opublikowany przez Konwencję ONZ o różnorodności biologicznej (CBD), zawiera globalne podsumowanie postępów w osiąganiu celów różnorodności biologicznej, tzw celów Aichi, ustalonych w 2010 r. Opiera się na szeregu wskaźników, badaniach i ocenach (w szczególności na Globalnej ocenie w zakresie różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych IPBES ), a także na raportach krajowych dotyczących postępów wdrażania konwencji.
Globalna populacja ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się średnio o dwie trzecie w ciągu mniej niż pół wieku – wynika z raportu WWF Living Planet Report 2020. Wpływ na to w dużej mierze ma degradacja środowiska, która przyczynia się także do pojawienia się chorób odzwierzęcych, takich jak COVID-19.
Celem przewodnika jest wsparcie szerokich grup interesariuszy korzystających z danych pozyskanych w wyniku ujawniania przez organizacje informacji finansowych związanych z oddziaływaniem na klimat wg wytycznych TCDF.
Publikacja Agaty Rudnickiej i Małgorzaty Koszewskiej stanowi kompleksowe opracowanie na temat społecznych i środowiskowych wyzwań, jakie stoją przed branżą odzieżową. Jej autorkami są ekspertki zajmujące się problematyką z zakresu zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności i branży odzieżowej.
W 2019 r. w Polsce uruchomiono inwestycje w OZE o wartości ponad 15 mld zł. Finansowanie nie jest więc barierą dla szybkiej transformacji polskiej energetyki – to jeden z głównych wniosków zawartych w nowym raporcie instytutu WiseEuropa pt. „Prąd zmienny. Panorama niskoemisyjnych inwestycji w energetyce”.
Jak wyzwanie zmienić w szansę? Na to pytanie w kontekście neutralności emisyjnej spróbował odpowiedzieć zespół McKinsey w specjalnym raporcie „Neutralna emisyjnie Polska 2050”.
11 marca 2020 r. Komisja Europejska przyjęła nowy plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym – to jeden z głównych elementów europejskiego zielonego porozumienia, nowego europejskiego programu na rzecz zrównoważonego wzrostu.
Jak co dwa lata, zespoły GlobeScan i SustainAbility poprosiły globalnych ekspertów o ocenę postępów w ograniczaniu globalnej emisji gazów cieplarnianych. Efektem jest raport „Ten Years to Deliver the Paris Agreement”.
Organizacja Circle Economy opublikowała najnowszą edycję raportu poświęconego gospodarce obiegu zamkniętego, skupiając się na tym, jaka część światowej gospodarki działa zgodnie z założeniami GOZ. Obecnie ten wskaźnik wynosi 8,6%, co oznacza kolejny spadek w porównaniu z poprzednimi latami.