Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Nie wykorzystujemy potencjału lasów w łagodzeniu zmian klimatu – to jeden z wniosków płynących z analizy opublikowanej przez Greenpeace.
Publikacja Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie, powstała we współpracy z Fundacją Pole Dialogu, przedstawia stosunek Polek i Polaków do katastrofy klimatycznej.
World Business Council for Sustainable Development przygotowała publikację, której celem jest wsparcie firm w procesie transformacji gospodarek i modeli biznesowych ku zrównoważonemu rozwojowi.
Katastrofy naturalne lub wywołane przez człowieka (44%), zanieczyszczenie powietrza (25%), zanikanie gatunków roślin i zwierząt (15%) to, w opinii respondentów badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zmian klimatu, najczęstsze zagrożenia, które mogą mieć miejsce w ich okolicy na skutek zmian klimatu. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Tylko niewielka część przedsiębiorstw – około 30% – dostarcza wystarczająco szczegółowych informacji na temat swojej polityki i ryzyk klimatycznych, które pozwalają zrozumieć ich rozwój, pozycję, wyniki i wpływ na środowisko.
Jak zauważają autorzy/ki raportu Investhink, czynniki środowiskowe odgrywają coraz większą rolę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Głównym katalizatorem rosnącego znaczenia tych czynników są zmiany klimatyczne, które powodują, że zarówno kraje, jak i globalni zarządzający dostrzegają konieczność przekierowania większej części zasobów finansowych w stronę czystych technologii i spółek odpowiedzialnych środowiskowo.
Podręcznik „Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu” powstał inicjatywy naukowców pracujących na Uniwersytecie Warszawskim i związanych z zespołem „UW dla Klimatu”.
Nowy raport Światowej Rady Biznesu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) ma na celu ułatwienie procesów związanych z inwestowaniem w rozwiązania oparte na przyrodzie poprzez przybliżenie zakresu i definicji naturalnych rozwiązań klimatycznych oraz rozwiązań opartych na naturze.
W 2019 r. całkowita emisja gazów cieplarnianych osiągnęła rekordowy poziom, wynoszący 59,1 gigaton równoważnika CO2.
Thinktank WiseEuropa opracował policy brief: „Zielona Odbudowa. Od kryzysu do realnej zmiany”, zawierający rekomendacje m.in. dla twórców Krajowego Planu Odbudowy. Tak by otrzymane pieniądze z unijnego Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności, zostały zainwestowane w projekty, które będą odpowiadały na technologiczne, zdrowotne i klimatyczne wyzwania XXI w. A same reformy prowadziły do systemowego wzmocnienia krajowej gospodarki. Nie tylko do realizacji krótkookresowych celów ekonomicznych w okresie po pandemii COVID-19.