Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Zmiany klimatyczne są obecnie powszechnie uznawane za zjawisko stwarzające nie tylko istotne ryzyko dla przedsiębiorstw, ale również poważne zagrożenie dla stabilności światowego systemu finansowego
Nie wykorzystujemy potencjału lasów w łagodzeniu zmian klimatu – to jeden z wniosków płynących z analizy opublikowanej przez Greenpeace.
Publikacja Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie, powstała we współpracy z Fundacją Pole Dialogu, przedstawia stosunek Polek i Polaków do katastrofy klimatycznej.
World Business Council for Sustainable Development przygotowała publikację, której celem jest wsparcie firm w procesie transformacji gospodarek i modeli biznesowych ku zrównoważonemu rozwojowi.
Katastrofy naturalne lub wywołane przez człowieka (44%), zanieczyszczenie powietrza (25%), zanikanie gatunków roślin i zwierząt (15%) to, w opinii respondentów badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zmian klimatu, najczęstsze zagrożenia, które mogą mieć miejsce w ich okolicy na skutek zmian klimatu. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Tylko niewielka część przedsiębiorstw – około 30% – dostarcza wystarczająco szczegółowych informacji na temat swojej polityki i ryzyk klimatycznych, które pozwalają zrozumieć ich rozwój, pozycję, wyniki i wpływ na środowisko.
Jak zauważają autorzy/ki raportu Investhink, czynniki środowiskowe odgrywają coraz większą rolę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Głównym katalizatorem rosnącego znaczenia tych czynników są zmiany klimatyczne, które powodują, że zarówno kraje, jak i globalni zarządzający dostrzegają konieczność przekierowania większej części zasobów finansowych w stronę czystych technologii i spółek odpowiedzialnych środowiskowo.
Podręcznik „Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu” powstał inicjatywy naukowców pracujących na Uniwersytecie Warszawskim i związanych z zespołem „UW dla Klimatu”.
Nowy raport Światowej Rady Biznesu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) ma na celu ułatwienie procesów związanych z inwestowaniem w rozwiązania oparte na przyrodzie poprzez przybliżenie zakresu i definicji naturalnych rozwiązań klimatycznych oraz rozwiązań opartych na naturze.
W 2019 r. całkowita emisja gazów cieplarnianych osiągnęła rekordowy poziom, wynoszący 59,1 gigaton równoważnika CO2.