Publikacje

Zobacz wszystkie publikacje

Wolontariat interwencyjny

Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad tą publikacją, szukaliśmy odpowiedniego terminu, sloganu, który pozwoliłby nam zebrać w jednym pojęciu wszystkie praktyki i zjawiska dotyczące działań wolontariuszy w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe. Wybraliśmy zwrot „wolontariat interwencyjny”, bo jednym ze znaczeń słowa „interwencja” według Wielkiego słownika języka polskiego jest „działanie podejmowane w odniesieniu do kogoś znajdującego się w trudnej sytuacji lub mającego jakiś problem, kto bez tej pomocy nie umiałby zmienić sytuacji na lepszą lub rozwiązać istniejącego problemu”. Definicja ta najlepiej odpowiada charakterowi działań, które podejmowali wolontariusze. Opisaliśmy je w tej publikacji.

DEI w miejscu pracy [INTERAKTYWNA INFOGRAFIKA]

Trzeci blok tematyczny w ramach obchodów 10-lecia Karty Różnorodności w Polsce to DEI W MIEJSCU PRACY. Partnerem tego bloku jest ERGO Hestia.

Zarządzanie różnorodnością w Polsce – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy? Skrót raportu z badania 10-lecia Karty Różnorodności w Polsce

W ramach obchodów 10-lecia Karty Różnorodności w Polsce Forum Odpowiedzialnego Biznesu przeprowadziło badanie dotyczące stanu zarządzania DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) w polskich firmach. Zachęcamy do lektury podsumowania, zawierającego kluczowe wnioski z badania. Pełny raport ukaże się w styczniu 2023 r.

8 wyzwań dla branży FMCG w 2023 roku. Przewodnik dla biznesu

Osiągnięcie neutralności klimatycznej, zmniejszenie śladu węglowego, ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych, promowanie recyklingu – to hasła, które od dłuższego czasu towarzyszą nam w dyskusji o tym co jest konieczne do zatrzymania niekorzystnych zmian klimatu. Jak odnaleźć się w tych regulacjach? Co oznaczają one dla przedsiębiorców z branży FMCG? O tym w przewodniku „8 wyzwań dla branży FMCG w 2023 roku”.

Molestowanie seksualne w obszarach kształcenia zawodowego, zatrudnienia i usług

„Wśród osób, które doświadczyły molestowania seksualnego, większość wyraziła wobec niego sprzeciw. W większości przypadków sprzeciw nie przynosi skutku” – takie informacje podaje najnowszy raport Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego pod redakcją pod redakcją prof. Magdaleny Grabowskiej z Polskiej Akademii Nauk. Komentarza eksperckiego do publikacji udzieliła m.in. Marzena Strzelczak, prezeska i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Bezpieczne przystanie. Po co mówić o osobach LGBT+ w miejscu pracy?

Raport „Bezpieczne przystanie” powstał z myślą o różnych grupach odbiorców, które łączy troska o tworzenie inkluzywnych miejsc pracy. Po co mówić o osobach LGBT+ w miejscu pracy? 14 korporacji sektora prywatnego odpowiada na to pytanie w najnowszym raporcie Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza pt. „Bezpieczne przystanie”. Sponsorem publikacji jest spółka biurowa Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Ekspozycja na ryzyko. Finansowanie paliw kopalnych przez polskie banki a ryzyko osierocenia aktywów

Nowy raport Fundacji Instrat pokazuje skalę ekspozycji kredytowych polskich banków na inwestycje związane z wydobyciem, przetwarzaniem i spalaniem paliw kopalnych. Z obliczeń wynika, że sektor bankowy rzadko lokuje tam pieniądze.

The Net Zero Future50 report – CEE Edition

The International Energy Agency highlights in its net zero scenarios that building new, low-emitting assets and technologies is one of four key broad sets of measures to achieve emissions reductions. Climate tech is showing strong growth as an emerging asset class globally, but the Central and Eastern Europe (CEE) region has only attracted less than one percent of global investments.

Living Planet Report 2022

WWF przygotowuje raport Living Planet Report co dwa lata, wykorzystując informacje od wiodących ekspertów i innych organizacji. Jest to swojego rodzaju kontrola stanu zdrowia planety, która obrazuje, jak radzi sobie świat przyrody, jakie stoją przed nim zagrożenia oraz co to oznacza dla człowieka.

Kondycja organizacji pozarządowych. Trendy 2002-2022

Stowarzyszenie Klon/Jawor od 2002 roku prowadzi badania „Kondycja organizacji pozarządowych”. To już 20 lat! W tym czasie co najmniej 10 razy zmienił się w Polsce rząd, minęło 6 kadencji Sejmu i Senatu, weszliśmy do Unii Europejskiej, a sytuację na świecie i w kraju kształtowały m.in. kryzys gospodarczy, pandemia oraz wojna. A jak zmieniał się polski sektor pozarządowy? Odpowiedz znajdziecie w raporcie „Kondycja organizacji pozarządowych. Trendy 2002-2022”.

Podcast »

Typ publikacji

Obszar tematyczny