Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Planeta Energii
Energa prowadzi różnorodne projekty edukując dzieci oraz nauczycieli jak bezpiecznie użytkować urządzenia elektroenergetyczne jest to m.in autorski program edukacyjny realizowany od 2010 r. Planeta Energii. Powstał on z myślą o najmłodszych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej, odpowiedzialnym i racjonalnym korzystaniu z prądu, a także o tematach związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Program stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Jego formuła sprawia, że nawet abstrakcyjne i niełatwe tematy pobudzają u najmłodszych ciekawość do odkrywania świata i chęć aktywnego udziału w zajęciach. Dzięki programowi Planeta Energii nauczyciele mogą korzystać z multimedialnych materiałów i ćwiczeń, które pomagają w przeprowadzeniu nieszablonowych lekcji. Programowi towarzyszy konkurs dla nauczycieli i dzieci klas I-III szkół podstawowych.
Tematem przewodnim programu w 2022 r. była bioróżnorodność, a celem akcji było zachęcanie nauczycieli, dzieci i ich rodziców do postaw, które przyczynią się do zachowania różnorodności biologicznej występującej naturalnie w naszym najbliższym otoczeniu. Dzięki Planecie Energii dzieci dowiadują się czym jest bioróżnorodność, poznają podstawowe czynniki zagrażające przyrodzie oraz uczą się jak można ją chronić.
W 11 edycjach wzięło w sumie udział 300 tys. dzieci i 7 tys. nauczycieli. 115 odwiedzonych miejscowości przez edukacyjne miasteczko Planety Energii oraz 50 miejscowości odwiedzonych z Fundacją ORLEN. 3 misje i 12 lekcji w postaci multimedialnych materiałów e-learningowych z animacjami, 49 scenariuszy zajęć dla nauczycieli, 2 edycje Akademii Planety Energii, w których uczestniczyło blisko 50 nauczycieli.
W połowie 2022 r. spółka Energa Operator uruchomiła program Bezpieczna Kraina Energa-Operator. W ramach projektu realizowane są działania edukacyjne związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń elektrycznych przez najmłodszych, odpowiednim zachowaniem w otoczeniu infrastruktury elektroenergetycznej i minimalizacją liczby wypadków związanych z porażeniem prądem.
Bezpieczna Kraina to nowa odsłona kilkunastoletnich działań spółki w tym obszarze, jak również nawiązanie do programu Planeta Energii realizowanego od lat w Grupie Energa. „Edukujemy dla bezpieczeństwa. Edukujemy, bo warto. Wierzymy, że ta wiedza zapewni bezpieczeństwo najmłodszym” – takie są główne założenia programu, widoczne na stronie portalu i promowane podczas spotkań edukacyjnych. Na program składają się:
https://bezpiecznakraina.energa-operator.pl/
Bezpieczne produkty oraz udogodnienia IKEA dla dzieci
W IKEA, ocena ryzyka związanego z bezpieczeństwem produktu to kluczowy element procesu rozwoju każdego produktu. Bezpieczeństwo klientów stanowi dla firmy najwyższy priorytet, szczególnie jeśli chodzi o najważniejszych ludzi na świecie, czyli dzieci.
Najlepszym punktem wyjścia dla projektowania bezpiecznych produktów dla dzieci jest dokładne sprawdzenie, w jaki sposób będą używane. Każdy produkt przechodzi długi proces testowy i nie trafia do sprzedaży dopóki firma nie ma pewności, że jest całkowicie bezpieczny. Nawet po wprowadzeniu produktu do asortymentu, nadal poddawany jest regularnym kontrolom i testom, a gdy zachodzi potrzeba również ulepszeniom.
Materiały, z których powstają produkty dla dzieci także odgrywają duże znaczenie. W 2006 roku IKEA podjęła decyzję o wyeliminowaniu BPA ze wszystkich plastikowych zabawek dla dzieci. W roku 2012 wycofano BPA ze wszystkich produktów mających kontakt z żywnością, takich jak np. przybory kuchenne. W przypadku tekstyliów IKEA postanowiła wyeliminować też całą grupę substancji perfluorowanych, by zastąpić je bezpieczniejszymi zamiennikami, które nie są szkodliwe. Innym przykładem są przybory do malowania MALA, które powstają z bezpiecznych dla dzieci, całkowicie nietoksycznych tworzyw. Z kolei pluszowe zabawki IKEA zaprojektowano tak, by miały wyhaftowane oczy, których nie można oderwać, dzięki czemu dziecko się nimi nie zadławi.
Firma oferuje także specjalny asortyment chroniący dzieci w domu (np. ochraniacze narożników mebli, blokady wielofunkcyjne, zaślepki do gniazdek elektrycznych) i promuje wiedzę na temat tworzenia bezpiecznego domu oraz bezpiecznego środowiska do zabawy, dzieląc się poradami i wskazówkami związanymi z bezpieczeństwem dzieci i niemowląt w domu (np. jak uniknąć urazów podczas zabawy, jak odpowiednio zamontować i zabezpieczyć meble, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w kuchni, jak zadbać o bezpieczny i komfortowy sen, jak zabezpieczyć kąpiel dziecka itp.).
Dodatkowo w sklepach IKEA można znaleźć wiele udogodnień dla dzieci i rodziców. Są to:
https://www.ikea.com/pl/pl/safety-at-home/child/
https://www.ikea.com/pl/pl/this-is-ikea/design/bezpieczniejsze-zycie-w-domu-pubf563d1a4
https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/shopping-at-ikea/smaland/
Bezpieczeństwo dzieci w sieci – usługi
Orange Polska oferuje specjalne usługi, które zwiększają bezpieczeństwo korzystania z Internetu przez dzieci poprzez blokowanie nieodpowiednich treści, takie jak Bezpieczny Starter, aplikacja Chroń Dzieci w Sieci. Wszelkie informacje i porady na temat bezpiecznego korzystania przez najmłodszych z mediów cyfrowych można tez naleźć na stronie www.orange.pl/razemwsieci.
Firma oferuje również opcje kontroli rodzicielskiej oraz dedykowane usługi związane z odpowiednimi zabezpieczeniami dla dzieci. Usługa Chroń Dzieci w Sieci to kompleksowa ochrona online dla dzieci korzystających ze smartfonów oraz tabletów, także w sieci Wi-Fi. Program służy do filtrowania treści stron w internecie, ustalania czasu korzystania z aplikacji i przeglądania stron oraz weryfikacji uruchamianych programów. Aplikacja Chroń Dzieci w Sieci pomaga rodzicom zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, jednocześnie nie ograniczając w całości swobody dziecka. Nie tylko chroni dziecko przed niewłaściwymi treściami, ale daje tez możliwość regulacji odpowiedniego czasu na korzystanie z internetu.
Orange Polska oferuje także Bezpieczny Starter, który działa na zasadzie kategoryzacji stron www. Wszelkie zabezpieczenia są zainstalowane na poziomie sieci – co z jednej strony nie pozwala na ich odinstalowanie, a z drugiej nie obciąża telefonu. Starter blokuje niebezpieczne treści, m.in. dostęp do pornografii, złośliwego oprogramowania, witryn spamowych i pishingowych, treści ekstremalnych i obrzydliwych czy witryn o charakterze pedofilskim. Bezpieczny Starter zapewnia też możliwość kontaktu z rodzicem nawet przy braku środków na koncie.
https://www.orange.pl/razemwsieci
https://chrondzieciwsieci.pl/
Bezpieczeństwo dzieci w sieci – edukacja
Jednym z ważnych dla Orange tematów jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie i przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z nowych mediów. Cele te są realizowane poprzez działania edukacyjne Fundacji Orange oraz usługi Grupy związane z bezpieczeństwem klientów.
Firma wspiera edukację dzieci ze szkół i przedszkoli w całej Polsce w kwestii zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Fundacja Orange, we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, oferuje szereg narzędzi i materiałów edukacyjnych, takich jak platforma e-learningowa, portale informacyjne oraz broszury i zasady w wersji elektronicznej dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Dorośli, zwłaszcza nauczyciele i specjaliści od edukacji, mogą uczestniczyć w konferencjach, seminariach i warsztatach, a także skorzystać z internetowego kursu dla rodziców i opiekunów, który pokazuje, jak chronić dzieci w Internecie.
Orange Polska wspiera też kampanie społeczne w temacie odpowiedzialnego korzystania z sieci np. „Zadbaj o dziecięcy mózg!” promującą wprowadzanie domowych zasad ekranowych oraz kampanię uświadamiającą „Ciało nie określa”. Kampanie, która porusza min. temat kształtowania fałszywego wizerunku w mediach społecznościowych.
Firma uruchmiła specjalną stronę internetową dla rodziców www.orange.pl/razemwsieci, na której można znaleźć kompleksowe porady dla rodziców, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci oraz materiały edukacyjne dla dzieci, nauczycieli i rodziców.
Materiały edukacyjne dla rodziców i opiekunów – https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/materialy-edukacyjne-dla-rodzicow
Materiały edukacyjne dla dzieci – https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/dla-dzieci-i-mlodziezy
Akcja #wyzwanieoszczędzanie dla dzieci
Wraz z Angeliką M. Talagą – ekspertką edukacji finansowej, neuropedagogiem i autorką bloga Godmother.pl bank przygotował cykl zajęć online i ćwiczenia, które miały wesprzeć dzieci i rodziców w nauce oszczędzania. Ekspertka doradziła dorosłym, jak i kiedy najefektywniej uczyć najmłodszych oszczędzać i opowiedziała, jakie błędy najczęściej popełniamy. Zdradziła też, co to jest „mięsień samokontroli” i jak go trenować. Dzieciom zaprezentowała prostą „teorię słoików”, a także w przystępny sposób opowiedziała o magii składanego procenta. Podczas spotkań nie zabrakło tematu motywacji i nawyków, które są kluczowe w każdym obszarze naszego życia.
CyfrOFFy kONtakt
Samsung jako odpowiedzialny producent urządzeń mobilnych stawia na edukację dzieci oraz ich rodziców/opiekunów i nauczycieli w zakresie bezpiecznego oraz odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Firma zdaje sobie sprawę z nadużywania smartfonów i częstej obecności w sieci najmłodszych i jest świadoma zagrożeń, które mogą wynikać z braku wiedzy użytkowników bez względu na ich wiek. Dlatego już od 2018 roku poprzez działania typu warsztaty familijne, webinaria dla nauczycieli edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej oraz dla rodziców dzieci w tym wieku, a także bezpłatne materiały edukacyjne, firma promuje pojęcie cyfrowego dobrostanu. Wspólnie z ekspertami świata edukacji zdefiniowano je jako podejście do nowych technologii będące umiejętnością utrzymania harmonii między światami online i offline, w której technologia ma być narzędziem, a nie nagrodą oraz ma wspierać nasze relacje w realnym świecie. W ramach programu dzielimy się wiedzą i narzędziami nt. nauki zdalnej, treningu uważności w cyfrowym świecie oraz prowadzenia rozmów z dziećmi o nowych technologiach. Doświadczenia zdobyte na przestrzeni 2019-2022, w tym w czasie okresu pandemii pomogły nam wypracować scenariusze lekcyjne, porady dla rodziców oraz nastolatków przygotowane przez ich rówieśników. Strona internetowa programu jest skarbnicą wiedzy i wskazówek pomocnych w dbałości o cyfrową higienę już od najmłodszych lat. Program nie proponuje gotowej recepty, ale podsuwa narzędzia i podpowiada jak zmierzyć się z wyzwaniem obecności dzieci w świecie Internetu. Był prezentowany na Safer Internet Forum, wydarzeniu Komisji Europejskiej jako dobra praktyka wspierająca inicjatywę „Better Internet Kids Youth Pledge”.
Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie
„Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie” to jeden z pierwszych poradników na polskim rynku dotykający obecności technologii w codziennym życiu. Powstał na bazie dobrych praktyk zebranych przez firmę Samsung, m.in. w trakcie programu Mistrzowie Kodowania oraz CyfrOFFy kONtakt. Impulsem były odbyte rozmowy z rodzicami, z których wynikało, że istnieje potrzeba wsparcia rodziców w temacie kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem i określenia miejsca technologii w tych relacjach, bo współcześni rodzice stoją przed dylematem, w jakim stopniu i jak powinni ograniczać dostęp do cyfrowego świata. W poradniku przedstawiono gotowe pomysły na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem oraz zasady, które warto wprowadzić w domu. Autorka poradnika – Karolina Żelazowska – dzieli się swoim doświadczeniem rodzica, nauczyciela i edukatora. Wstęp napisał profesor UAM dr hab. Jacek Pyżalski z Wydziału Studiów Edukacyjnych, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W materiale teoria przeplata się z praktyką. Stawiane pytania nie zawsze znajdują prostą odpowiedź, ale rozważania są zaproszeniem do poszukiwania rozwiązań w zakresie relacji i czasu spędzanego z dzieckiem. Są tam takie rozdziały jak Mój pierwszy smartfon, technologiczne BHP oraz suplement dla rodziców nastolatków, którzy już na dobre korzystają z dostępu do cyfrowego świata. Są też podpowiedzi jak budować pozytywne nawyki u swojego dziecka, co zrobić aby dziecko odkładało tablet, gdy upłynie wyznaczony czas. Poradnik uzupełnia zestaw 12 kart będących punktem wyjścia do rodzinnych pogadanek nt. technologii cyfrowej. Karty tłumaczą dziecku rzeczy trudne, a rodzicom pokazują, jak dzieci te rzeczy rozumieją, i podsuwają pomysły na wspólne kreatywne zabawy.