Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Dla rodziców
Energa wspiera inicjatywy pozwalające na zachowanie równowagi pomiędzy aktywnością zawodową a życiem rodzinnym. Aby pogodzić obowiązki zawodowe i rodzicielskie, możliwe jest zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy, elastycznych godzin pracy, a także pracy zdalnej. Pracownicy na zasadach określonych w przepisach prawa powszechnie obowiązującego korzystają z uprawnień związanych z rodzicielstwem, tj. urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich czy dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Pracodawcy spółek Grupy dofinansowują też prywatną opiekę medyczną dla całej rodziny, wypoczynek, refundują zakup podręczników szkolnych, a także oferują karty przedpłacone na zakup artykułów dla dzieci. W Grupie Energa obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Rodziny przypadający 15 maja. W tym dniu pracodawcy skracają czas pracy o 2 godziny, w ramach akcji Dwie Godziny dla Rodziny, zachęcając pracowników do spędzenia czasu z bliskimi.
W Enerdze SA ojcowie oraz matki mają 2 dodatkowe dni wolne od pracy w roku kalendarzowym, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia dla pracownika wychowującego dziecko do 3 roku życia oraz przyznanie rzeczowego upominku dla ojca i matki, którym urodzi się dziecko. Ojcom i matkom przysługują 2 dodatkowe dni wolne od pracy w roku kalendarzowym, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia dla Pracownika wychowującego dziecko niepełnosprawne w wieku 4 – 24 lat
Urlop Ojcowski
IKEA od kilku lat wprowadza konkretne rozwiązania ułatwiające pracowniczkom i pracownikom łączenie pracy z rolą rodzica czy opiekuna. Trzy lata temu firma, jako jedna z pierwszych w Polsce, wprowadziła czterotygodniowy, pełnopłatny Urlop Ojcowski, co było kamieniem milowy w dążeniu do równości rodzicielskiej. Każdy pracownik, który zostaje tatą, może skorzystać z dodatkowych tygodni urlopu. Ten czas można wykorzystać w całości lub podzielić na dwa dwutygodniowe okresy, dzięki czemu każdy tata może spędzić ważne chwile ze swoim dzieckiem lub wesprzeć drugiego rodzica w codziennych obowiązkach.
Urlop Ojcowski jest jednym z przykładów zaangażowania firmy we wspieranie równowagi w rodzicielstwie, którą IKEA realizuje w ramach swojej strategii Równości, Różnorodności i Włączania. Firma podkreśla znaczenie równości płac, aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe podczas urlopu rodzicielskiego dla obu płci. To właśnie równość wynagrodzenia ma często kluczowy wpływ na decyzję, który rodzic przejmie opiekę nad dzieckiem po narodzinach. Według danych ZUS dotyczących korzystania z urlopu rodzicielskiego, który teoretycznie jest przeznaczony zarówno dla matek, jak i ojców, praktycznie najczęściej z niego korzystają matki.
Dodatkowo, IKEA Retail zapewnia osobom przebywającym na długich nieobecnościach, takich jak urlopy rodzicielskie czy wychowawcze, dostęp do wszystkich benefitów oferowanych pracownikom. Firma oferuje także wsparcie finansowe na wyprawkę dla nowonarodzonych dzieci, prezenty mikołajkowe dla najmłodszych, a rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłatę do wypoczynku.
Równość w praktyce w IKEA: Urlop Ojcowski – IKEA
Polityka praw człowieka
W 2023 roku Orange Polska wprowadził Politykę Praw Człowieka Orange Polska. Polityka jest zobowiązaniem firmy do poszanowania praw człowieka w całym łańcuchu wartości, unikania naruszania i przyczyniania się do naruszeń tych praw oraz przeciwdziałania i minimalizowania negatywnych skutków, jeśli do takiego naruszenia dojdzie oraz do podjęcia działań naprawczych.
Podejście do poszanowania praw człowieka w firmie jest określone przez zobowiązania wobec:
W oparciu o przeprowadzoną diagnozę branży i działań spółki za najbardziej istotne (salient human rights issues) uznane zostały następujące kwestie:
W celu wywiązania się ze swojej odpowiedzialności za poszanowanie praw człowieka, Orange Polska wdraża proces należytej staranności w obszarze praw człowieka (human rights due diligence) pozwalający na identyfikację i zarządzanie ryzykiem w obszarze praw człowieka ( dedykowana lista ryzyk w systemie zarządzani ryzkiem) ,obejmujący działania nakierowane na przeciwdziałanie naruszeniom, monitorowanie oraz okresowe raportowanie, z uwzględnieniem zaangażowania interesariuszy na każdym z etapów procesu. Przygotowana jest również procedura zgłaszania naruszeń w zakresie pras człowieka, która jest częścią ogólnego systemu whiserbowing
Sieć pracownicza „Samodzielni rodzice”
W oparciu o zdiagnozowane potrzeby, zainteresowania i aktywności pracowników bank powołał sieć pracowniczą dla samodzielnych matek i ojców, którzy skutecznie łączą opiekę nad dzieckiem z pracą. Sieć daje im możliwość wymiany doświadczeń i informacji, znalezienia wsparcia, jak i dostarczenia wskazówek, co bank może robić lepiej jako pracodawca, aby wspierać osoby w podobnej sytuacji. Oprócz Samodzielnych rodziców powstały inne sieci – dla opiekunek i opiekunów osób zależnych, dla osób LGBT+ i sojuszniczych, dla tych, którzy chcą być bardziej eko, sieć PowerON dla pasjonatów sportu czy też wolontariat pracowniczy dla wszystkich, którzy chcą nieść pomoc innym.
Matka w KORPO
Kobiety często mówią o wyzwaniach, które niosą oczekiwania społeczne i zawodowe. Łączenie ról kobieta-matka i pracownik z czasem może wyczerpać wewnętrzne baterie. Projekt powstał z myślą o mamach pracujących w banku, które mają potrzebę rozmowy o własnych troskach, przekonaniach czy codziennych emocjach. Obejmuje szereg warsztatów, które odbywały się średnio raz w miesiącu. Integrował grupy kobiet z podobnymi potrzebami i doświadczeniami. Dał im możliwość nie tylko uzewnętrznienia się, ale także nabycia kompetencji umożliwiających osiągnięcie balansu pomiędzy światami, w których funkcjonują. Podczas warsztatów z cyklu „Matka w KORPO” panie rozmawiały o wyzwaniach codzienności: jak pracować z emocjami, oswajać stres i zmniejszać trudności, o sposobach zamieniania frustracji na energię w działaniu czy też jak nie tracić automotywacji, pomimo życiowych trudności.
Family Power
Family Power to program, który jest częścią szerszej inicjatywy People Power mającej rozwijać elastyczną i zwinną organizację, odpowiedzialną społecznie, otwartą na różnorodność. Family Power poszerza działania, które mają wspierać pracowniczki i pracowników w budowaniu i pielęgnowaniu równowagi ze szczególnym uwzględnieniem relacji z bliskimi. Badania ERI wskazały jak ważnym czynnikiem wpływającym na naszą efektywność jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. To było podstawą do zapoczątkowania aktywności skierowanych dla rodziców. Ich celem było zdobycie wiedzy i wymiana doświadczeń jak godzić życie zawodowe i prywatne. Czas pandemii zwrócił uwagę nie tylko na aspekt rodzicielstwa, ale także na dbałość o relacje z osobami nam bliskimi. W ramach Family Power prowadzone są cyklicznie webinary, których celem jest edukacja w zakresie najlepszych praktyk rodzicielskich, np. ćwiczenie nawyków, które pomagają w budowaniu więzi i zaufania w rodzinie, poznanie sposobów reagowania na histerię dzieci i okazywania im uczucia tak, by czuły się bezpieczne oraz wiele innych. Odbywają się również konsultacje dla rodziców, aby pomóc im radzić sobie z wyzwaniami rodzicielskimi.
Rodzice w pracy
Przykładamy dużą wagę do ochrony trwałości zatrudnienia po powrocie z urlopów związanych z rodzicielstwem i włączenia pracowników powracających po długiej nieobecności. Pracownikom, którzy zostali rodzicami, przekazujemy pełną informację o ich uprawnieniach i przywilejach oraz wypłacamy świadczenie z okazji urodzenia się dziecka. Mężczyźni pracujący w naszym banku wykorzystują płatny dwutygodniowy urlop ojcowski. Mają taką możliwość do końca 2. roku życia dziecka.
W 2021 r. wdrożyliśmy nowe świadczenia, które wspierają pracowników opiekujących się dziećmi, oraz zmodyfikowaliśmy jedno już istniejące: dodatkowy urlop macierzyński – każda mama, wychowująca dziecko w wieku do 2 lat, może wykorzystać 10 dodatkowych dni urlopu macierzyńskiego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia; dodatkowy urlop ojcowski – każdy tata, wychowujący dziecko w wieku do 2 lat, może wykorzystać 5 dodatkowych dni urlopu ojcowskiego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Warunkiem jest wcześniejsze wykorzystanie podstawowego urlopu ojcowskiego. Rodzice wychowujący dzieci w wieku do 18 lat mogą wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem, bez względu na fakt czy korzystał z takiej możliwości drugi rodzic.
W przypadku opieki nad dzieckiem z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, pracownik może skorzystać z dodatkowych 5 dni opieki. Przygotowujemy upominki (dodatkowe punkty kafeteryjne) z myślą o dzieciach w mikołajki, organizujemy wydarzenia z okazji Dnia dziecka.