Samsung Electronics Polska

Samsung to jedna z największych spółek technologicznych na świecie, która inspiruje świat i kształtuje przyszłość poprzez wyjątkowe idee oraz innowacyjne technologie. Firma kreuje i definiuje nowe standardy m.in. z zakresu telewizorów, smartfonów, urządzeń ubieralnych czy rozwiązań cyfrowych.

W warszawskim Samsung Poland R&D Center – największym po Korei, centrum rozwoju i badań – firma tworzy nowe standardy innowacyjności i dba, by rozwiązania tworzone przez polskich inżynierów były wykorzystywane do produkcji flagowych urządzeń marki dostępnych na wszystkich kontynentach. W nowoczesnej fabryce Samsung Electronics Poland Manufacturing we Wronkach, codziennie produkowane są pralki i lodówki, trafiające do domów w całej Europie. Samsung jest nie tylko jednym z najchętniej wybieranych producentów na rynku, lecz także cenionym pracodawcą, zatrudniającym w Polsce blisko 5 tysięcy osób.

Misją CSR firmy Samsung: „Together for Tommorow! Enabling People!” jest umożliwienie przyszłym pokoleniom osiągnięcia pozytywnych zmian w społeczeństwie, również w Polsce. Skupiając się na maksymalizacji pozytywnego wpływu na otoczenie społeczne i środowiskowe, w którym funkcjonuje, Samsung podąża za wyzwaniami określonymi w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Realizując je firma wspiera edukację przyszłych i obecnych pokoleń, dbając o ich cyfrową świadomość. Program CyfrOFFy kONtakt jest skierowany przede wszystkim do rodziców, nauczycieli i edukatorów. Ma na celu wspieranie dorosłych w świadomym wprowadzaniu dzieci w świat nowych technologii, a dzieci – w kształtowaniu zdrowych nawyków cyfrowych. W ramach programu organizowane są m.in. kreatywne warsztaty familijne, webinaria dla nauczycieli oraz zajęcia w 18 przedszkolach w Polsce. W jednej z warszawskich szkół podstawowych działa pracownia Samsung EduLab, która pełni rolę laboratorium cyfrowego dobrostanu.

Samsung pomaga też rozwijać przedsiębiorczość opartą na nowych technologiach. Inicjatywa Samsung Inkubator zapoczątkowana kilka lat temu była odpowiedzią firmy na Strategię Zrównoważonego Rozwoju Polski zakładającą wyrównywanie szans pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią kraju. Strategia ma na celu m.in. pobudzenie inwestycji, rozwój startupów oraz powstrzymanie drenażu mózgów w Polsce wschodniej. Obecnie sieć inkubatorów tworzą 3 laboratoria: w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. W każdej lokalizacji rozwijane są pomysły skupione na rozwiązaniu innego problemu. Lublin zrzesza start-upy działające w obszarze cyberbezpieczeństwa. Rzeszów zajmuje się tematyką Internetu Rzeczy. Białostocki inkubator pomaga start-upom tworzącym rozwiązania #dlaPlanety w duchu 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Edukacja nie jeden ma wymiar, dlatego Samsung angażuje się w projekty, których misją jest popularyzacja nauki z wykorzystaniem nowych technologii. Współpraca z Centrum Nauki Kopernik trwa nieprzerwanie od 2010 roku. Jako partner strategiczny Samsung współorganizuje wystawy i wydarzenia np. „Wieczory dla dorosłych”, w czasie których Kopernik jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich. Był także inicjatorem strefy „Samsung i kropka”, skupiającej się na technologii kropek kwantowych czy „Strefy kodowania”, dzięki której można było zapoznać się z podstawami programowania. W ostatnim czasie powstała także strefa „Samsung. Aż chce się oddychać”, której celem jest edukacja w zakresie czystego powietrza oraz zachęta do podjęcia proekologicznych nawyków. Od 2017 roku na zakończenie wakacji Samsung organizuje także Dzień Odkrywców – święto nauki, zabawy i świata eksperymentów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a odwiedzający mają do dyspozycji kilkaset eksponatów.