Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Zrównoważony rozwój to dla Provident Polska nieodłączny element prowadzenia biznesu. Jest on wyznacznikiem ładu korporacyjnego oraz priorytetem w budowaniu kompleksowej strategii rozwoju naszej organizacji.
Celem naszych działań z zakresu zrównoważonego rozwoju jest budowanie długotrwałych, otwartych i opartych na zaufaniu relacji ze wszystkimi grupami interesariuszy firmy: klientami, pracownikami, doradcami klienta, dostawcami, inwestorami, liderami opinii oraz lokalnymi społecznościami.
Grupa International Personal Finance, do której należy Provident jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na indeksie firm odpowiedzialnych społecznie (FTSE4Good). Obecność na tym prestiżowym indeksie rodzi bardzo konkretne zobowiązania dla spółki i konieczność systematycznego raportowania oraz monitorowania efektów działań zrównoważonego rozwoju firmy. Provident Polska jest także pierwszą i jak dotąd jedyną spółką spoza głównych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, która otrzymała Certyfikat RESPECT. Przyznanie tego tytułu oznacza, że firma spełnia najwyższe standardy w obszarach: ładu korporacyjnego, społecznym i środowiskowym.
Provident jest także sygnatariuszem inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Partnerstwo na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).
Firma realizuje wiele programów z zakresu zrównoważonego rozwoju m.in. w obszarze edukacji finansowej, działa także rzecz społeczności lokalnych i współpracuje ze środowiskiem akademickim. Najważniejsze realizowane projekty to:
Co z tym hajsem
Co z tym hajsem?! to projekt edukacyjny Providenta. Jego cel to przedstawienie w przystępny sposób wiedzy finansowej, z której zechce skorzystać i która zainspiruje do wprowadzenia pozytywnych zmian młodzież. Na pytanie Co z tym hajsem?! Odpowiadają młodzi ludzie, którzy dzielą się swoimi sukcesami i potyczkami w zarządzaniu domowym budżetem. W ub. roku projekt został rozwinięty o najchętniej konsumowany przez milenialsów format – wideo. Twórcy kanału Co z tym hajsem?! w serwisie YouTube zostali wyłonieni w drodze trzyetapowego castingu, któremu przewodniczył youtuber Jakub Jankowski. Obecnie to Ola, Szymon i Maksym tworzą filmy, w których przedstawiają swoje spojrzenie na świat finansów.
Zaczytany biznes – współpraca z Fundacją Zaczytani.org
Współpracę z Fundacją Zaczytani.org firma rozpoczęła w 2017 r. z okazji 20 lat działalności na polskim rynku. Wspólny projekt realizowany pod hasłem „20 bibliotek na 20 lat Providenta” spotkał się z ogromnym zaangażowaniem zespołu. We współpraca z Fundacją powstało 35 bibliotek szpitalnych. Pracownicy i Doradcy Klienta co roku uczestniczą w Wielkiej Zbiórce Książek. Do tej pory zebrali prawie 28 tys. woluminów, które zostały przekazane do dyspozycji pacjentów.
Firmowi wolontariusze przeszkoleni przez ekspertów Fundacji z bajkoterapii, zdobytą wiedzę wykorzystują na spotkaniach w szpitalach. W akcję czytania dzieciom, które przebywają na oddziałach pediatrycznych angażuje się także wyższa kadra zarządzająca. Prezes firmy wraz z członkami zarządu z okazji Mikołajek odwiedza dzieci w warszawskim szpitalu pediatrycznym.
Tak! Pomagam
Program wolontariatu pracowniczego „Tak! Pomagam” to konkurs na projekty o tematyce wolontariackiej zgłaszane i realizowane przez pracowników i Doradców Klienta Providenta. Dwa razy do roku firma ogłasza konkurs, w którym najlepsze ze zgłoszonych projektów otrzymują grant na ich realizację oraz pomoc organizacyjną. Decyzje o wyborze podejmuje Rada Programowa.
Na realizację zwycięskich projektów firma przekazała ponad 1900000 zł, w każdą edycję Tak! Pomagam angażuje się ponad 400 wolontariuszy, którzy na terenie całej Polski zrealizowali 700 projektów. Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Wolontariatu. Tak! Pomagam jest na liście najlepszych programów CSR Europe.
Provident Run
Z pasji do pomagania narodził się pomysł firmowego biegu charytatywnego Provident Run. Do tej pory odbyły się dwie edycje zawodów, które są organizowane w Lesie Łagiewnickim w Łodzi. Cały dochód z imprezy przekazywany jest na rzecz Fundacji Gajusz, która prowadzi hospicja domowe i stacjonarne.
Kultura Dzielenia się Wiedzą
Projekt „Kultura dzielenia się wiedzą” jest autorskim programem Providenta, będącym odpowiedzią firmy na oczekiwania środowiska akademickiego. Ma na celu przybliżenie studentom ogólnej wiedzy biznesowej w formie cyklu wykładów prowadzonych przez ekspertów – pracowników firmy. Przy realizacji projektu Provident współpracuje zarówno z akademickimi biurami karier, jak i organizacjami studenckimi.
Podstawowe informacje o Provident Polska S.A.
Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. IPF działa w 11 krajach na całym świecie. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos.
Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową – dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także pożyczkę dla firm. Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. W 2018 roku Provident zaprezentował trzeci raport społeczny, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2016-2017. Provident jest jedyną firmą pożyczkową, która przygotowuje raport CSR. Za lata 2014, 2015 oraz 2017 i 2018 otrzymał tytuł „Etyczna Firma” przyznawany przez redakcję dziennika „Puls Biznesu”. W 2015 roku, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, Provident został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma siedmiokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2019).