Goście VI Ogólnopolskiego Dzień Różnorodności

Kinga Baranowska

Polska himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników.
 Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka. Przez kilka lat była członkinią kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej, a także wiceprezesem Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Laureatka licznych nagród m.in. nagrody Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata, Złotego Krzyża Zasługi „za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”, a także plebiscytu na najlepiej mówiących Polaków – Mistrz Mowy Polskiej. Na wszystkie ośmiotysięczniki Kinga wspięła się bez używania tlenu z butli. Od kilku lat w międzynarodowym teamie sportowców Salewa.

Wejścia na wierzchołki ośmiotysięczników:

  • 2003 – Cho Oyu (8201 m)
  • 2006 – Broad Peak (8048 m)
  • 2007 – Nanga Parbat (8125 m)
  • 2008 – Dhaulagiri (8167 m)
  • 2008 – Manaslu (8156 m)
  • 2009 – Kanczendzonga (8598 m)
  • 2010 – Annapurna (8091 m)
  • 2012 – Lhotse (8516 m)
  • 2015 – Gasherbrum II (8035 m)

Profesor dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro

Psychiatra, psychoterapeuta. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (1973). Kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. W latach 1995-2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii. Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członek Editorial Advisory Board pisma „Psychiatry. Interpersonal and Biological Processes”. Były przewodniczący Sekcji Naukowej Psychoterapii oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Autor, współautor i redaktor publikacji z zakresu psychoterapii, terapii schizofrenii i terapii rodzin, między innymi „Brzemię rodziny w schizofrenii. Próba ujęcia systemowego” (1993), „Schizofrenia w rodzinie” (1999), „Możesz pomóc” (2005), „Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii” (2011), „Konteksty psychiatrii” (2014), „I jak tu się dogadać” (2017). Zainteresowania naukowe: terapia rodzin, postpsychiatria, kulturowy kontekst psychiatrii.

Izabela Bartnicka

Head of Business Development, Digital University. Od prawie 20 lat jest związana z branżą rekrutacyjną i konsultingową. Ekspertka w zakresie nowych technologii i transformacji cyfrowej oraz ich wpływu na nasze życie i biznes. Jej specjalizacja to HR Tech, candidate i customer experience oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji w rożnych dziedzinach nauki. Swoje doświadczenia zawodowe zdobywała wcześniej w Grupie Pracuj oraz Hudson Morgan Philips Group.

Dominika Bettman

Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Prezeska zarządu (CEO) Siemens Polska. Przedtem prezeska ds. finansowych (CFO) spółki. Z Siemensem związana od blisko 25 lat. Ekonomistka, finansistka. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie.

Eliza Durka

Dyrektor Komunikacji i Public Affairs, Siemens Polska. Jest menadżerką z kilkunastoletnim doświadczeniem pracy zarówno dla biznesu, jak i administracji publicznej i NGO’s. Wcześniej była m.in. dyrektorem biura komunikacji marketingowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz szefem Komunikacji w firmie doradczej KPMG. W latach 2008-2009 członkini Zespołu Doradców Strategicznych rządu Donalda Tuska, gdzie współtworzyła rządową strategię „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”, w której odpowiadała za obszar kapitału społecznego. Karierę zawodową zaczynała jako dziennikarka ekonomiczna i redaktorka w wiodących mediach (m.in. Gazeta Wyborcza, TVN24). Obecnie pracuje nad doktoratem z zakresu nowych technologii w Akademii L. Koźmińskiego.

Carolina Garcia Gomez

Prezes IKEA Retail Polska, rozpoczęła współpracę z IKEA w 2005 roku jako Kierownik Sprzedaży sklepu IKEA w Barakaldo (Hiszpania), a rok później została Kierownikiem tego sklepu. Od 2009 roku w IKEA Retail Services w Szwecji była odpowiedzialna na szczeblu globalnym za rozwój kompetencji sprzedażowych. W 2011 roku wróciła do Hiszpanii, jako Zastępca Kierownika sklepu w Maladze, rok później została Kierownikiem. W trakcie swojego pobytu w Hiszpanii Carolina otworzyła i kierowała kolejnym sklepem IKEA, tym razem w Walencji. W roku 2015 objęła funkcję Wiceprezesa IKEA Retail na Czechy, Węgry i Słowację, a w roku 2017 przeniosła się do Tokio jako Wiceprezes IKEA Retail Japonia. Carolina ukończyła studia inżynieryjne w Bilbao, gdzie zdobyła tytuł Inżyniera Przemysłowego oraz posiada dyplom z ukończenia programu Master of Business Administration w IESE Business School.

Przemek Gdański

Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim i rocznego programu w zakresie bankowości i finansów międzynarodowych w Loughborough University w Wielkiej Brytanii. Ukończył Advanced Management Program (AMP) w IESE Business School oraz szereg profesjonalnych i menedżerskich programów rozwojowych w m. in. Harvard Business School, London Business School, University of California, Berkeley – Haas School of Business, Ashridge – Hult International Business School i HEC.

Iva Georgijew

Partner Deloitte, kieruje zespołem ds. Cen Transferowych Deloitte w Polsce oraz Europie Środkowej. Jest reprezentantem pozarządowym Forum Cen Transferowych Unii Europejskiej (EU Joint Transfer Pricing Forum) – grupy eksperckiej doradzającej Komisji Europejskiej. Od wielu lat Iva znajduje się w ścisłej czołówce listy najlepszych doradców w zakresie Cen Transferowych prezentowanej przez Euromoney Guide to the World’s Leading Transfer Pricing Advisors. Iva jest również aktywnie zaangażowana w rozwój przywództwa kobiet. Jest Liderką Programu Różnorodności – Diversity&Inclusion w Polsce oraz Europie Środkowej (łącznie 18 krajów). Program ma na celu budowanie świadomości, edukację oraz prowadzenie inicjatyw integrujących pracę zawodową z życiem osobistym oraz budowanie kultury włączającej i poczucie prywatności. Przykłady wdrażanych inicjatyw obejmują Program Mentoringu Rodzicielskiego, Politykę Rodzicielską wdrożoną w Deloitte Europa Środkowa, promowanie kobiet na stanowiska kierownicze, zapewnienie dbałości o zróżnicowanie pokoleniowe i zapobieganie wykluczeniu. Jest również założycielką i liderką Klubu SheXO Deloitte działającego w 8 krajach od 2011 roku, gromadzącego co roku ponad 1000 kobiet, którego głównym celem jest tworzenie przestrzeni dla regularnej wymiany myśli, rozwijania cech przywódczych oraz networkingu. Iva stworzyła wewnętrzną sieć kobiet Women@Deloitte. Należy do grona inicjatorek LeadersIN – programu cross-mentoringowego, popierającego rozwój utalentowanych kobiet w biznesie, a realizowanego we współpracy z Vital Voices, Citibank, BPH (GE Group). Była członkinią komitetu organizacyjnego oraz prelegentką Światowego Szczytu Kobiet (Global Summit of Women), który odbył się w Warszawie w 2016 roku. W styczniu 2017 roku, magazyn „Wysokie Obcasy” Gazety Wyborczej zaliczył Ivę do grona 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce.
W marcu 2017 roku Iva wygrała konkurs Bizneswoman Roku 2016 w kategorii „Kariera w korporacji”, organizowany przez Sukces Pisany Szminką.

dr hab. Anna Giza

Doktor habilitowana, prof. UW. Na Uniwersytecie Warszawskim pracuje od roku 1981. W latach 1994 – 2005 pracowała dodatkowo w dziedzinie badań rynkowych, marketingu i komunikacji. Doświadczenie wyniesione z prowadzenia praktycznie zorientowanych badań społecznych oraz przyjaznego przekazywania diagnoz naukowych szerszej publiczności stara się wykorzystać na rzecz zbliżenia nauki i praktyki, a w szczególności – na rzecz zwiększenia publicznej wiedzy o kwestiach społecznych. W sferze teorii, zajmuje się historią i współczesnością rodziny, problematyką kapitału społecznego i społecznej roli sportu. Aktualnie pełni funkcję Prorektora UW ds. rozwoju, a jej ambicją jest otwarcie Uniwersytetu na świat zewnętrzny.

Anna Gmiterek-Zabłocka

Wieloletnia dziennikarka Radia TOK FM z Lublina, wcześniej związana z Radiem PULS w tym mieście. Autorka programu „Twój problem, moja sprawa”. Laureatka Nagrody Grand Press w roku 2010 w kategorii Reportaż Radiowy za reportaż „Integracja na siłę”. Ponadto trzykrotnie nominowana do tej kategorii (2011, 2014 i 2018).
Zdobywczyni również kilku innych nagród, m.in.
– 2015 – III Nagroda w Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku
– 2016 – III Nagroda w konkursie Fundacji Inspiratornia „Uzależnienia XXI wieku”
– 2016 – I miejsce w konkursie „Kryształowe Pióra” w kategorii „Choroby serca, rosnące zagrożenie”
– 2018 – nominowana do Nagrody Medialnej Amnesty International „Pióra Nadziei”

Prowadziła zajęcia z dziennikarstwa społecznego dla cudzoziemców w ramach współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka (2015) oraz warsztaty dotyczące tematyki praw człowieka w dziennikarstwie (warsztat organizowany przez Amnesty International – 2017). Prowadzi też na zajęcia na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie z warsztatu radiowego. Jej główne pole zainteresowań zawodowych to szeroko rozumiana tematyka społeczna, w tym niepełnosprawność, walka z przemocą, cudzoziemcy i ich pobyt w Polsce, działania na rzecz różnorodności, tolerancji i antydyskryminacji.

dr hab. Elwira Gross-Gołacka

Doktor nauk ekonomicznych, ekspertka zewnętrzna FOB od października 2017. Posiada doświadczenie we współpracy z organizacjami międzynarodowymi ONZ i UE. W latach 2006-2008 pracowała dla Przedstawicielstwa Programu Narodów Zjednoczonych (UNDP) w Polsce. Od lat zajmuje się tematyką zarządzania różnorodnością i zróżnicowanymi zasobami ludzkimi oraz zarządzaniem jakością w jednostkach sektora finansów publicznych poprzez działalność akademicką i na gruncie praktycznym.
Wieloletni praktyk w pisaniu, realizacji i zarządzaniu projektami dotyczącymi problematyki zarządzania organizacjami, rynku pracy i CSR. Autorka wielu publikacji z zakresu zarządzania organizacjami w tym zarządzania różnorodnością, CSR i zarządzania jakością. Posiada doświadczenie w nauczaniu oraz prowadzeniu szkoleń. W latach 2012-2015 pełniła funkcję Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Gospodarki oraz w latach 2009-2012 Dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Członkini rad nadzorczych, komitetów naukowych i rad programowych.

Julian Harding

Jest Dyrektorem Zarządzającym i szefem State Street Global Advisors na Polskę, od grudnia 2018 roku pełniącym fukcję szefa oddziału globalnego centrum w Krakowie.
Zanim dołączył do State Street Global Advisors w lutym 2016 roku, przez lata zdobywał bardzo szerokie doświadczenie w dziedzinach badań oraz zarządzania portfolio. W przeszłości zajmował także dyrektorskie stanowiska związane z zarządzaniem inwestycjami. Po ukończeniu studiów Julian pracował jako badacz fizyki, a następnie zdobył tytuł dyplomowanego księgowego. Do zarządzania inwestycjami przeniósł się 1995 roku, gdzie zajmował się funduszami indeksowymi, ilościowymi oraz innymi derywatowymi portfelami.
Julian ukończył z wyróżnieniem studia z fizyki na Uniwersytecie Southampton i jest członkiem Instytutu Dyplomowanych Księgowych w Anglii i Walii (FCA), dyplomowanym członkiem Instytutu Papierów Wartościowych i Inwestycji (Chartered FCISI) oraz otrzymawszy desygnację ASIP jest członkiem Społeczności CFA w Zjednoczonym Królestwie.

Magdalena Hauptman

Z Orange Polska jest związana od 1994 roku. Początkowo pracowała w PTK Centertel jako menadżer w obszarach Administracji oraz Kontrolingu budżetu. W 2001 roku rozpoczęła pracę w strukturach Telekomunikacji Polskiej, gdzie jako Dyrektor Zakupów odpowiadała za stworzenie i rozwój Organizacji Zakupowej działającej w ramach Grupy France Telecom. W latach 2010-2013, jako Dyrektor ds. Nieruchomości, koordynowała prace nad stworzeniem koncepcji Miasteczka Orange i odpowiadała za jego budowę. Jednocześnie nadzorowała sprzedaż nieruchomości Orange Polska. Od roku 2013 jako Dyrektor Wykonawczy odpowiada za Zakupy i proces wdrażania nowych Produktów i Usług. Od lipca 2017 odpowiada również za transformację spółki i wdrożenie strategii Orange.One. Oprócz działalności merytorycznej w ramach Orange Polska prowadzi procesy coachingowe z menadżerami spółki oraz pracuje jako mentor w organizacji Vital Voices.

Karolina Kędziora

Radczyni prawna, prezeska organizacji pozarządowej Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Certyfikowana trenerka antydyskryminacyjna oraz trenerka Programu Human Rights Education for Legal Professionals Rady Europy. Współautorka m.in. książki „Dyskryminacja i mobbing w zatrudnieniu” C.H. Beck, 2010 r. oraz Komentarza do Ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania, Wolters Kluwer, 2016. W latach 2003-2006 prawniczka programu „Działania prawne w interesie publicznym” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Nominowana do nagrody Profesjonaliści Forbesa 2013. Od 2016 r. członkini Komisji Prawa Człowieka przy Krajowej Radzie Radców Prawnych. W 2018 r. laureatka nagród – I wyróżnienie w konkursie „Prawnik Pro Bono 2017” organizowanym przez Centrum Pro bono i Tygodnik Rzeczpospolita, oraz „Złotego Paragrafu dla najlepszego Radcy Prawnego 2017” Dziennika Gazeta Prawna.

foto: Agata Kubis

Loesje

Loesje [luszje], czyli po polsku Lusia, to imię młodej Holenderki, które od ponad 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami. Loesje to również grupa ludzi działających na całym świecie na rzecz kreatywności, wolności słowa, aktywizmu społecznego. Organizują warsztaty kreatywnego pisania, podczas których powstają plakaty w różnych językach, a także twórcze akcje w przestrzeni miejskiej. Więcej o Loesje, plakaty: www.loesje.pl, www.loesje.org.

Natalia Mazur

Natalia Mazur od 2003 r. jest dziennikarką „Gazety Wyborczej” w Poznaniu, współpracuje z „Wysokimi Obcasami”. Najchętniej pisze o sprawach zwykłych, codziennych, lecz ważnych: o pracy, nauce, wychowaniu dzieci, dbaniu o planetę i o tym, jak są zaprojektowane przedmioty i instytucje, z których korzystamy. Feministka, mama dwojga dzieci.

dr Justyna Sarnowska

Socjolog, adiunkt w Instytucie Nauk Społecznych, koordynatorka Ośrodka Młodzi w Centrum LAB, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. W 2018 roku obroniła rozprawę doktorską pt.: „Socjalizacyjna rola migracji międzynarodowych w procesie wchodzenia na rynek pracy”, za którą otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Joanny Matejko organizowanym przez Fundację Ośrodek Badań nad Migracjami. Jest stypendystką w projekcie „Paczki przyjaciół & migracje. Przejścia młodych z edukacji na rodzimy i zagraniczny rynek pracy: rola lokalności, grupy rówieśniczej i nowych mediów” oraz współpracownikiem w międzynarodowym projekcie „CEEYouth: Badanie porównawcze młodych migrantów z Polski i Litwy w kontekście Brexitu”. Współprowadziła badania w obszarze łączenia edukacji z pracą oraz rodzicielstwem.

W 2014 roku została wyróżniona Nagrodą im. Floriana Znanieckiego, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne za pracę magisterską „Strategie funkcjonowania na rynku pracy absolwentów nauk społecznych”. Interesuje się socjalizacją, szeroko pojętym procesem wchodzenia w dorosłość, inicjacją zawodową, łączeniem edukacji z pracą oraz rodzicielstwem, losami zawodowymi absolwentów szkół wyższych, migracjami wewnętrznymi oraz międzynarodowymi.

Marzena Strzelczak

W Forum Odpowiedzialnego Biznesu na stanowisku Dyrektorki Generalnej od października 2014 roku, od sierpnia 2015 roku łączy je z pracą w Zarządzie dotyczącą strategicznego rozwoju organizacji, a od końca 2015 roku odpowiada także za koordynację polskiej Karty Różnorodności i współpracę z Platformą Diversity Charters przy Komisji Europejskiej.

Ekspertka w zakresie komunikacji i CSR, coach ICC. Doświadczenie zawodowe zdobywała w dużych grupach kapitałowych, w branży finansowo-ubezpieczeniowej oraz w sektorze energetycznym m.in. jako menedżerka/dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej, pełnomocniczka Zarządu ds. Strategii Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu, szefowa zespołu dialogu ze społecznościami lokalnymi, członkini zarządu korporacyjnej fundacji.

Robert Walker

Robert jest Dyrektorem Zarządzającym oraz szefem zespołu Obsługi Zarządzanych Aktywów w State Street Global Advisors dla regionu EMEA. Wraz ze swoim zespołem, Robert odpowiada za rozwój i implementację polityki dotyczącej głosowania przez pełnomocników, a także realizacji wytycznych dla wszystkich strategii inwestycyjnych. Kieruje też aktywnościami związanymi z zaangażowaniem emitentów w kwestie środowiskowe, społeczne oraz administracyjne (ESG).
Robert posiada długoletnie doświadczenie zarówno w przewodniczeniu aktywnościom związanym z ESG, jak też w innych specjalizacjach usług inwestycyjnych. W przeszłości zajmował się też zarządzaniem jakością analiz rynku akcji oraz szeroko ujmowaną obsługą zarządznych aktywów w firmach inwestycyjnych. Został kilkukrotnie wyróżniony w rankingu Extel za zarządznie standardami oraz jakością analiz rynku akcji. Jest absolwentem kierunku Historia i Polityka na Uniwersytecie Królowej Marii w Londynie.

Katarzyna Wierzbowska

Współzałożycielka i Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Inicjatorka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i akceleratora Biznes w kobiecych rękach, Współzałożycielka Klubu Inwestorek Indywidualnych Black Swan Fund i Co-founderka Funduszu VC Black Swan. Przedsiębiorczyni i aktywna propagatorka tematu przedsiębiorczości kobiet.