Miesiąc Różnorodności to największe wydarzenie realizowane w ramach koordynowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Karty Różnorodności wspierającej przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy.
Każdego roku wydarzenie gromadzi ekspertów_ki zajmujących się zarządzaniem różnorodnością, działających na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem, dyskryminacją. Wśród uczestków_czek wydarzeń są przedstawiciele_ki biznesu, administracji, organizacji pozarządowych i nauki, którzy spotykają się, aby wymienić się doświadczeniami, dobrymi praktykami i inspiracją do dalszego działania.
#EUDiversityMonth zachęca organizacje do „budowania mostów” z pracownikami_czkami, partnerami biznesowymi, dostawcami, klientami i społecznością lokalną, ale także z tymi, które łączą różne polityki i strategie w obrębie organizacji. Rozpoczęcie działań oraz ocena postępów organizacji wymaga przeanalizowania sytuacji. Dlatego też w 2023 roku Europejski Miesiąc Różnorodności skupia się na „Ocenie różnorodności i inkluzywności”. Zachęcamy organizacje do przyjrzenia się swoim działaniom i sprawdzenia, czy ich polityki w zakresie różnorodności, inkluzywności i włączenia działają i spełniają swoje cele.
Czwartki z różnorodnością
Jednym z głównych punktów obchodów Miesiąca Różnorodności jest cykl wydarzeń, których celem jest wspólne zastanowienie się nad najważniejszymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem różnorodnością i budowaniem włączających miejsc pracy.

11 maja 2023 r. – Sopot – Inauguracja Miesiąca Różnorodności „Budowanie mostów między pokoleniami”
“Budowanie mostów między pokoleniami” to tytuł wydarzenia rozpoczynającego tegoroczne obchody Miesiąca Różnorodności. Rozpocznie się ono 11 maja o godz. 12:00 w Sopotece, a jego gospodarzem będzie Biblioteka Sopocka. Wydarzenie otworzą Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce, Marcin Wiktor, p.o. dyrektora Sopoteki, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu oraz przedstawiciele_ki partnerów Miesiąca Różnorodności. Specjalne przemówienie w formule wideo wygłosi także Helena Dalli, unijna komisarz ds. równości.
Z okazji inauguracji Miesiąca Różnorodności Biblioteka Sopocka rozpocznie akcję “Biblioteka różnorodności”. W trakcie wydarzenia p.o. dyrektora Biblioteki Sopockiej, Marcin Wiktor, podpisze w imieniu Biblioteki Kartę Różnorodności. W Sopotece pojawi się też specjalna półka z książkami na temat różnorodności dotyczącymi m.in. sytuacji kobiet, osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnościami, osób LGBTQ+, seniorów oraz wielokulturowości. W czerwcu w Sopotece będzie można także oglądać wystawę “Bohaterki codzienności” o lokalnych liderkach działań społecznych na rzecz osób wykluczonych.
O godz. 12:30 odbędzie się panel “W jaki sposób firmy i samorządy mogą przygotować się na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa?”. Udział w prowadzonej przez Marzenę Strzelczak (FOB) dyskusji wezmą:
- dr Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej; Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
- Agnieszka Cysewska, szefowa DPS Sopot i koordynatorka procesu deinstytucjonalizacji w Sopocie
- Marta Downer, jedna z liderek oddolnej inicjatywy w Polpharmie “Razem dla Pokoleń”
- Maciej Kisała, Naczelnik w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopotu, Koordynator do spraw dostępności – Przewodniczący Zespołu.
Panel będzie transmitowany także na żywo na Facebooku Karty Różnorodności i Sopoteki.
Następnie, o godzinie 13:30, Daria Uljanicka, Członkini zarządu Fundacji Grupy ERGO Hestia, poprowadzi miniwarsztat “Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami – fakty i mity, czyli czego najbardziej boją się pracodawcy i czy słusznie?”. Wspólnie z gośćmi zastanowią się, jakie są najczęstsze obawy pracodawców i jak na nie odpowiedzieć.
Kolejny punkt sopockiego wydarzenia to debata (15:00-16:00)“Jak literatura może uczyć otwartości od najmłodszych lat?” z udziałem:
- prof. Małgorzata Cackowska, badaczka książek dla dzieci, Uniwersytet Gdański, Instytut Pedagogiki
- Joanna Kujawska-Frejlich, bibliotekarka, kierowniczka Miniteki
- Agnieszka Paczkowska, psycholożka, trenerka warsztatów umiejętności psychospołecznych, certyfikowany psychoonkolog, , Wiceprezeska Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, koordynatorka programu wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie pt. Tumbo Pomaga i konsultantka serii książek Bajki Plasterki, pracuje w Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Konsultantka merytoryczna serii książeczek Bajki Plasterki.
- Agata Roczniak, prezeska oraz założycielka Fundacji Diversum, bohaterka książki „Agata szaleje na kółkach”, inspiratorka, edukatorka, ekspertka ds. włączania osób z niepełnosprawnościami.
Dyskusję poprowadzi Anna Szczerbaczewicz, koordynatorka promocji i komunikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Pierwszą odsłonę Miesiąca Różnorodności zwieńczy projekcja filmu “Słoń” (w reżyserii Kamila Krawczyckiego, 2022), której towarzyszyć będzie dyskusja prowadzona przez Szymona Ropla, bibliotekarza i koordynatora klubu filmowego “Chłodnym Okiem” w Sopotece.
Link do rejestracji dostępny jest tutaj >>
18 maja 2023 r. – online – „Budowanie mostów bez barier”
Drugi blok tematyczny Miesiąca Różnorodności odbędzie się w formule online i rozpocznie się 18 maja o godz. 12:30 od krótkiej rozmowy z przedstawiciel(k)ami Fundacji Integralia. Następnie Agata Robińska i Agata Spała-Zakrzewska, trenerki trenerki w obszarze edukacji o niepełnosprawności w pracy, zaproszą uczestniczki i uczestników do gry online „Złam schematy z Agatami”.
Na webinar obowiązują zapisy >>
25 maja 2023 r. – Warszawa – Finał Miesiąca Różnorodności „Budowanie mostów na przyszłość”
W co musimy dziś zainwestować, żeby jutro żyło nam się lepiej? O tym porozmawiają uczestniczki i uczestnicy konferencji, która zwieńczy obchody Miesiąca Różnorodności. Wydarzenie odbędzie się w Centralnym Domu Technologii, przy ulicy Kruczej 50 w Warszawie, 25 maja o godz. 10:00.
O wadze różnorodności w budowaniu lepszej przyszłości opowie zaś Michał Nogaś w inspiracyjnym wystąpieniu „Literatura w służbie różnorodności”.
Po uroczystym otwarciu przez organizatorów_ki przedstawiciele_ki mediów podczas panelu “Jak pisać i mówić o różnorodności, by budować świadomość na temat włączania” porozmawiają o wyzwaniach i dobrych praktykach związanych z dyskursem wokół tematyki DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) w Polsce. W dyskusji prowadzonej przez Dagny Kurdwanowską (FOB) udział wezmą:
- Błażej Strzelczyk (Onet),
- Paula Szewczyk (Wysokie Obcasy),
- Marek Szymaniak (spidersweb),
- Anna Gmiterek-Zabłocka (Tok FM).
O 12:00 ogłoszone zostaną wyniki trzeciej już edycji badania Diversity IN Check, prowadzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z agencją badawczą PBS i partnerami merytorycznymi. To narzędzie umożliwiające diagnozę stopnia dojrzałości pracodawców w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania włączających (inkluzywnych) organizacji.
Podczas wydarzenia poznamy także Listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji w Polsce. Lista tworzona jest na podstawie badania Diversity IN Check. O kluczowych wnioskach 3. edycji badania opowie Barbara Fabisiak z agencji badawczej PBS.
Ogłoszeniu wyników towarzyszyć będzie moderowany przez Marzenę Strzelczak (FOB) panel dyskusyjny dotyczący badania i mierzenia DEI, w którym udział wezmą:
- prof. Ewa Lisowska (SGH),
- Ewa Sobiech (Manager People Engagagement & I&D, Philip Morris Polska),
- Anna Kowalik-Mizgalska (Kierownik Wydziału CSR i Sponsoringu Orange Polska),
- Ela Bonda (Menadżerka ds. Miejsca Pracy i Nieruchomości, Liderka Różnorodności i Włączania NatWest Polska).
Dla osób, biorących udział w finale Miesiąca Różnorodności, Forum Odpowiedzialnego Biznesu przygotowało unikalną możliwość wzięcia udziału w spektaklu interaktywnym “Stereotape” – nowej, autorskiej dramy przygotowanej przez House of Skills, promującej różnorodność, równość i włączenie (obowiązują osobne zapisy). Więcej informacji o spektaklu na stronie.
Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo mają Partnerzy Strategiczni FOB oraz Sygnatariusze Karty Różnorodności.
Zapisy na konferencję 25 maja tutaj >>
#EUDiversityMonth
Polski #MiesiącRóżnorodności jest częścią European Diversity Month, organizowanego przez Komisję Europejską oraz EU Diversity Charters Platform, do której należy także Karta Różnorodności, koordynowana w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
To święto różnorodności i inkluzji nie tylko w miejscu pracy, ale i całym społeczeństwie, okazja do pogłębienia wiedzy i budowania świadomości. 27 maja Komisja Europejska ogłosi zwycięzców nagrody „Europejskie Stolice Inkluzywności i Różnorodności”. Szansę na zdobycie nagrody mają miasta, miejscowości i regiony realizujące innowacyjne polityki różnorodności i inkluzywności. Uroczysta inauguracja #EUDiversityMonth odbędzie się 28 maja w formie spotkania wysokiego szczebla z udziałem m.in. Heleny Dalli, unijnej komisarz ds. równości. Szczegóły >>
Diversity IN Check
25 maja 2023 r. podczas gali zakończenia Miesiąca Różnorodności na profilu Karty Różnorodności na Facebooku oraz LinkedIn Karty Różnorodności ogłoszone zostaną wyniki trzeciej edycji badania Diversity IN Check. Ogłosimy również Listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodności i inkluzji w Polsce.
O Miesiącu Różnorodności
Organizator Miesiąca Różnorodności: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynator Karty Różnorodności w Polsce
Partner główny: Orange Polska
Partnerzy: ERGO Hestia, Polpharma
Informacje o dostępności
Część plenarna wydarzenia w Sopocie w godzinach 12:00-16:00 (a więc i streaming) będzie tłumaczona na PJM, a Sopoteka jest w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Książki znajdujące się na wyższy półkach mogą zostać udostępnione przez pracowników biblioteki. W podziemiach Sopot Centrum mieści się obszerny parking z miejscami parkingowymi przy windzie. Do Sopoteki można dostać się, korzystając z windy lub ze schodów ruchomych. Infrastruktura mediateki gwarantuje osobom niepełnosprawnym pełną swobodę w poruszaniu się.
Centralny Dom Technologii, przy ul. Kruczej 50 w Warszawie jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. Na parterze przy dojeździe do drzwi wejściowych po prawej stronie od drzwi obrotowych jest przycisk, jeśli go się naciśnie to otworzą się drzwi, ważne, że otwierają się na zewnątrz a nie do środka, co jest bardzo istotne.
Potem jest możliwość przejechania przez bramki do wind i windami można dojechać na I piętro. Windy są dostosowane do wózków inwalidzkich. Następnie można otworzyć kolejne drzwi i dostać się już na przestrzeń CDT, gdzie jest podjazd dla wózków, jak również toaleta oznaczona symbolem w głębi budynku.
Część plenarna w Warszawie będzie tłumaczona na PJM.