Znamy Gwiazdy Dobroczynności 2018

12 lutego 2018

Joanna Brodzik, Bartek Jędrzejak i Reprezentacja Artystów Polskich to Laureaci IX edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” wybrani przez internautów. Gwiazdę Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu, otrzymała Aga Zaryan, a nagrodę Honorową Kapituły – Filip Chajzer.  Wręczenie nagród odbyło się podczas Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności”. Forum Odpowiedzialnego Biznesu był patronem konkursu.

Joanna Brodzik, Laureatka tytułu „Gwiazda Dobroczynności” w kategorii Społeczeństwo,  od 25 lat nieprzerwanie jest podporą Festiwalu Lubuskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Założona przez nią dwa lata temu Fundacja Opiekun Serca wspiera osoby niepełnosprawne w starcie w dorosłe życie i pomaga im odnaleźć się na rynku pracy. Na ubiegłorocznym Przystanku Woodstock przeprowadziła autorski projekt „Gra zamiana”, w którym osoby zdrowe wchodziły na czas gry w role osób niepełnosprawnych, zmieniając tym samym nieodwracalnie swój sposób postrzegania niepełnosprawności.

W kategorii Zdrowie zwyciężył Bartek Jędrzejak, który od ponad trzech lat jest ambasadorem Fundacji Anny Wierskiej „Dar Szpiku”. Prezenter promuje ideę oddawania krwi i zapisywania się do bazy potencjalnych dawców szpiku, a także wspólnie z Fundacją organizuje spotkania z chorymi dziećmi na oddziałach szpitalnych. Utrzymuje prywatny kontakt z podopiecznymi Fundacji, wspiera ich w ważnych momentach choroby, przesyła wiadomości, prywatne filmiki i pozdrawia na antenie „Dzień Dobry TVN”. Współpracuje również aktywnie ze Stowarzyszeniem „Warto jest pomagać” wspierającym chore i niepełnosprawne dzieci w rehabilitacji oraz powrocie do zdrowia.

Zbiorowym bohaterem Balu była Reprezentacja Artystów Polskich – Laureaci tytułu „Gwiazda Dobroczynności” w kategorii Pomoc Charytatywna. Od 1999 roku Reprezentacja angażuje się w wiele wydarzeń dobroczynnych. W 2017 roku reprezentacja wzięła udział w wielu meczach charytatywnych, były to np.: mecz z drużyną przyjaciół Fundacji Rób Dobro z Sosnowca, z którego dochód został przeznaczony na leczenie siedmioletniego Maćka, jej podopiecznego. Przedstawiciele Reprezentacji wspierali również akcję „Razem dla serca Kajtka”. W ostatnich miesiącach brali udział w akcjach charytatywnych organizowanych dla Frania Fernezy, chorego na adrenoleukodystrofię. Kapitanami tej wyjątkowej drużyny w ostatnich meczach byli Jarosław Jakimowicz wymiennie z Tomaszem Schimscheinerem i Piotrem Zeltem. Obecny skład drużyny tworzą m.in.: Radosław Majdan, Piotr Świerczewski, Krzysztof Wieszczek, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Przemek Cypryański, Bilguun Ariunbaatar, Tomasz Jachimek, Rafał Maserak, Maciej Florek, Robert Moskwa, Wiesław Tupaczewski, Antek Królikowski, Filip Pławiak, zespól Pectus, Rafał Brzozowski, Liber i Jacek Kopczyński.

Tegoroczni Laureaci otrzymali statuetki „Gwiazdy Dobroczynności” ufundowane przez firmę APART oraz czek na 5 000 złotych dla wybranej przez siebie organizacji pozarządowej.

Honorową Gwiazdę Dobroczynności, decyzją Kapituły otrzymał Filip Chajzer za swoje spektakularne działania charytatywne i społeczne. Wykorzystywanie swojej rozpoznawalności do czynienia dobra rozpoczął od zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek, w  której udało mu się zebrać ponad pół miliona złotych. Kolejną dużą akcją były dwie zbiórki organizowane razem ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, które łącznie przyniosły prawie dwa miliony złotych na fundusz socjalny wspierający Powstańców Warszawskich. Dziennikarz w spontaniczny sposób reaguje na przesyłane do niego prośby o wsparcie. W odpowiedzi na jedną z nich zorganizował urodziny dla dwunastoletniej Oliwii ze spektrum autyzmu, na które przyszło kilka tysięcy osób czy pomógł sfinansować nowy implant słuchu dla jednego ze starszych warszawiaków. Z wielkim zaangażowaniem współpracuje z Fundacją TVN Nie jesteś sam, której w ostatnim czasie zadedykował pieniądze wygrane wraz z ojcem w Teleturnieju Milionerzy.

Nagrody Specjalne Magazynu SHOW i FOB

W tym roku SHOW – wieloletni partner główny Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” – nagrodził swoją nagrodą Katarzynę Zielińską. Aktorka od trzech lat jest ambasadorką Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku zajmującej się niesieniem pomocy dzieciom z autyzmem i ich rodzinom.

Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu trafiła w tym roku do Agi Zaryan. Wokalistka od trzech lat jest Ambasadorką akcji społecznej „Ramię w ramię po równość”. Walczy z wielkim zaangażowaniem o równe prawa dla osób o odmiennej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej wspierając działalność Kampanii Przeciw Homofobii. Podejmuje starania o to, by osoby LGBT czuły się w Polsce szanowane i bezpieczne, zabiera głos w ich imieniu zarówno w mediach jak i podczas koncertów. Swoją misją zaraża inne gwiazdy. 

O Balu

Bal Charytatywny „Gwiazdy Dobroczynności” to wyjątkowe wydarzenie, nawiązujące do tradycji charytatywnych balów międzywojnia. Jest on wspólnym świętem zaangażowanych społecznie gwiazd, organizacji pozarządowych i odpowiedzialnych społecznie firm. Dochód z wydarzenia zasilił Fundusz Wieczysty Gwiazdy Dobroczynności, z którego finansowane są darowizny dla organizacji pozarządowych wskazanych przez Laureatów Plebiscytu. W tym roku uczestnicy Balu mieli możliwość licytowania wielu unikatowych darów, podarowanych przez znane osoby, instytucje i firmy. Był to m.in.: scenariusz ostatniego odcinka serialu „Magda M.” z autografem Joanny Brodzik, książka Roberta Biedronia z dedykacją, wizyty na planach seriali: „Diagnoza”, „W rytmie serca”, „Druga szansa”, zwiedzanie tajemniczych i niedostępnych na co dzień pomieszczeń w Zamku Królewskim czy weekendowa jazda samochodem Porsche.

O Plebiscycie

„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne znanych osób. Do składania nominacji zaproszone są fundacje, stowarzyszenia, fundacje firm, menedżerowie gwiazd oraz inne instytucje współpracujące z osobami publicznie znanymi i udzielającymi się społecznie. Gwiazdy kultury, mediów, kina, sportu, internetu dzięki swojej rozpoznawalności mogą efektywniej pomagać potrzebującym i wspierać organizacje pozarządowe. Laureaci Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” użyczają swojego wizerunku w kampaniach społecznych i edukacyjnych, zakładają fundacje
i stowarzyszenia, są darczyńcami i wolontariuszami organizacji społecznych, często pomagają im w zdobywaniu pieniędzy na działania spotykając się z firmami,  politykami lub promując zbiórki on-line w mediach społecznościowych, biorą udział w aukcjach, akcjach i koncertach charytatywnych.

Inicjatorem Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem głównym SHOW – magazyn w dobrym stylu. Partnerem Plebiscytu od lat jest firma Lek-Am. Partnerem Plebiscytu i portalu www.gwiazdydobroczynnosci.pl jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz firma Lek-Am, Patronem zaś Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Więcej informacji na www.gwiazdydobroczynnosci.pl i facebook.com/gwiazdydobroczynnosci