Zarządzanie różnorodnością: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy? [DEBATA EKSPERCKA]

21 listopada 2022

14 listopada 2022 r. w studiu dziennika „Rzeczpospolita” odbyła się debata ekspercka dotycząca obrazu zarządzania różnorodnością na przestrzeni ostatniej dekady. W rozmowie udział wzięły_li: Marzena Strzelczak (FOB), dr hab. Ewa Lisowska (SGH), Karolina Kędziora (PTPA), Marta Pszczółkowska (Santander Bank Polska) i Mario Zamarripa (ERGO Hestia).

Punktem wyjścia do rozmowy było przeprowadzone niedawno badanie Forum Odpowiedzialnego Biznesu związane z obchodami 10-lecia Karty Różnorodności w Polsce. Zbadane zostały zmiany, które zaszły w obszarze zarządzania różnorodnością na przestrzeni 10 lat – od badania, które dekadę temu zostało przeprowadzone przez Konfederację Lewiatan. Debata ekspercka była częścią obchodów 10-lecia Karty Różnorodności, a „Rzeczpospolita” jest patronem medialnym projektu. Partnerami 3. bloku tematycznego, w ramach którego odbyła się debata, są Santander Bank Polska i ERGO Hestia.

W debacie uczestniczyli_ły:

  • Marzena Strzelczak – prezeska i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu
  • dr hab. Ewa Lisowska – prof. SGH, Katedra Zarządzania Międzynarodowego
  • Karolina Kędziora – prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego
  • Marta Pszczółkowska – dyrektorka Biura Marki Pracodawcy, Kultury i Pozyskania Talentów w Santander Bank Polska
  • Mario Zamarripa – dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia

Marzena Strzelczak o rozczarowujących wynikach badania:

– Liczyliśmy na to, że będą one inne. Niestety, okazuje się, że przez dziesięć lat niewiele się zmieniło. Znajomość pojęcia „zarządzanie różnorodnością” w badanych firmach oscyluje wokół 50 proc. respondentów i respondentek, więc co druga osoba w ogóle o tym nie słyszała; to nawet gorszy wynik niż przed dekadą. Ciut lepiej wygląda obecnie podejmowanie konkretnych działań w porównaniu z wcześniejszym badaniem, choć inicjuje je zaledwie jedna trzecia pracodawców. Rozczarowujące jest to, że dwie na trzy firmy nic w tej sprawie nie robią – powiedziała Marzena Strzelczak.

Obejrzyj debatę w całości:

Podsumowanie debaty w serwisie RP.pl:

„Kultura różnorodności i włączenia daje firmom wymierne korzyści” »

 

Zdjęcie główne: „Rzeczpospolita” / Jerzy Dudek