Wybrano „Liderów Dostępności”

10 maja 2018

Grupa Skanska (Grand Prix), Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Green2Day, Centrum Handlowe Posnania, Gdański Teatr Szekspirowski, Europeum, EC1 Łódź, Skanska Residential Development Poland, a także prof. Marek Wysocki. To nagrodzeni w 3. edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”, organizowanego przez Integrację i Towarzystwo Urbanistów Polskich pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który 9 maja w Pałacu Prezydenckim wręczył statuetki.

„Lider Dostępności” to konkurs mający na celu promowanie idei przestrzeni bez barier. Zostają w nim nagrodzone miejsca i budowle, przy projektowaniu lub modernizacji których uwzględniono potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Od samego początku honorowym patronem Konkursu jest Prezydent RP. Zwracając się do tegorocznych laureatów i gości gali, Andrzej Duda zaznaczył, że dostępność to tak naprawdę kwestia dotycząca wszystkich, ponieważ wszyscy na różnych etapach życia będą jej potrzebować – zarówno osoba starsza, rodzic z dzieckiem, ale także kontuzjowany sportowiec czy pasażer metra spieszący się do pracy. Wszystkim więc powinno zależeć na tym, by polskie przestrzenie i budynki były w pełni dostępne. – Jeżeli państwo jest nowoczesne i cywilizowane, tych barier jest jak najmniej – powiedział Prezydent.

Kapituła 3. edycji Konkursu przyznała Grand Prix, 7 nagród oraz 4 wyróżnienia. 9 maja 2018 r. podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim nagrodzono Liderów Dostępności w kategoriach:

GRAND PRIX: Grupa Skanska

Architekt/urbanista: Marek Wysocki

Obiekt usługowy: Green2Day

Obiekt usługowy – wyróżnienie: Centrum Handlowe Posnania

Obiekt usługowy – wyróżnienie: Gdański Teatr Szekspirowski

Sieć placówek: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Obiekt zabytkowy: EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)

Obiekt zabytkowy – wyróżnienie: EC1 Łódź – Miasto Kultury

Obiekt mieszkalny: Skanska Residential Development Poland

Nagrody w kategoriach „Samorząd” i „Przestrzeń publiczna” zostaną wręczone podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbędzie się 20-22 czerwca br. w Gdyni.

Klucz do samodzielności

– W Skanska chcemy budować bez barier. To dla nas ważne, żeby wszyscy użytkownicy i odwiedzający nasze budynki po prostu czuli się w nich dobrze. Projektowanie uniwersalne, które zapewnia budowanie dostępnych przestrzeni, jest dla nas także naturalnym krokiem w stronę jeszcze bardziej zrównoważonego rozwoju miast – powiedziała Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes Skanska Commercial Development Europe, która odebrała z rąk Prezydenta Grand Prix dla Grupy Skanska, przyznane za „filozofię firmy, w której kluczowym elementem jest człowiek i jego potrzeby, niezależnie od wieku lub stopnia sprawności”.

Dostępna przestrzeń jest niezbędna, by osoby z niepełnosprawnością mogły żyć aktywnie, pracować, rozwijać się, udzielać się jako obywatele i po prostu żyć razem z innymi. Organizatorzy konkursu, Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich, podkreślają, że idea projektowania uniwersalnego i brak barier architektonicznych to klucz do samodzielności.

– „Lider Dostępności” ma na celu docenienie tych, którzy marzenia o przestrzeni uwzględniającej potrzeby każdego z nas przekuli w rzeczywistość– mówi Piotr Pawłowski. Prezes Integracji podczas gali zaznaczał, że dostępność nie może być punktowa. Pozbawione barier muszą być nie tylko przestrzenie miejskie, budynki, ale też transport – tak, by osoba z starsza czy z niepełnosprawnością mogła swobodnie się poruszać i być aktywna.

Potrzebę kompleksowych rozwiązań w zakresie projektowania przestrzennego podkreślarównież Jolanta Bosca, wiceprezes Zarządu „WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim”, która po raz trzeci była Partnerem Strategicznym konkursu. – Konkurs Lider Dostępności odgrywa ważną rolę w budowaniu świadomości  wśród włodarzy miast oraz wszystkich, którzy mają wpływ na niwelowanie barier architektonicznych : urbanistów, architektów i projektantów. Aby było to możliwe, niezbędna jest odpowiednia edukacja na temat projektowania uniwersalnego. Ważne są także rozwiązania systemowe, którą zapewnią dostępność  nie tylko budynków, ale także środków komunikacji.

„Lider Dostępności” jest konkursem architektoniczno-urbanistycznym pod patronatem honorowym Prezydenta RP, organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Promuje najlepsze rozwiązania pod względem dostosowania budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W składzie 11-osobowej kapituły konkursu znaleźli się urbaniści, specjaliści w zakresie dostępności architektonicznej, a także osoby zgłoszone przez Kancelarię Prezydenta.

Organizatorzy już zapraszają do zgłaszania dostępnych obiektów do przyszłorocznej odsłony konkursu. Więcej informacji: http://www.integracja.org/lider-dostepnosci/.

źródło: materiały prasowe