Wizyta studyjna w Berlinie

15 września 2014

Początek września przyniósł nam wiele inspiracji. 4 i 5 września Ewa Wojsławowicz, menedżerka Karty Różnorodności w Polsce wraz z grupą przedstawicieli z Estonii odwiedziła w Berlinie Stowarzyszenie Charta der Vielfalt, które koordynuje niemiecką Kartę Różnorodności.

Geneza niemieckiej Karty sięga 2006 r. Od tego czasu rozrosła się w jedną z większych i prężniej działających inicjatyw w Europie związanych z zarządzaniem różnorodnością. Dotychczas Kartę w Niemczech podpisało prawie 2000 pracodawców, z czego prawie 70% stanowi biznes. Jednak Kartę podpisują również organizacje pozarządowe, a także podmioty administracji publicznej (w tym gronie jest 7 ministerstw). Kanclerz Angela Merkel objęła inicjatywę swoim honorowym patronatem.

Podczas dwudniowej wizyty studyjnej mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak działa niemiecka Karta Różnorodności, jak zachęcić pracodawców do obchodów Dni Różnorodności w ich miejscach pracy, jak rozmawiać z mediami o różnorodności i promować temat na zewnątrz. Dzięki spotkaniom w firmach (takich jak BP czy Deutsche Bahn) i instytucjach rządowych (Ministerstwo Sprawiedliwości) sprawdziliśmy, jak wygląda zarządzanie różnorodnością w praktyce oraz z jakimi wyzwaniami mierzą się pracodawcy.

Mamy nadzieję, że już niebawem uda nam się zdobyte inspiracje wcielić w życie.