Wartość różnorodności – komentarz Marzeny Strzelczak w „Poradniku biznesu”

15 maja 2018

W dystrybuowanym wspólnie z Dziennikiem Gazeta Prawna  wydawnictwem „Kobieta w biznesie” 15 maja ukazał się komentarz Marzeny Strzelczak, dyrektorki generalnej Forum Odpowiedzialnego Biznesu, poświęcony wartości płynącej z różnorodności w miejscu pracy. Artykuł jest także dostępny on-line na stronie „Poradnik biznesu”.

Kapitał ludzki, wygrana w tzw. „wojnie o talenty” i przywództwo decydować będą o przyszłych sukcesach nie tylko firm technologicznych czy doradczych, ale praktycznie wszystkich branż. Nieuchronne zmiany rynku pracy związane są z takimi procesami jak: globalizacja, digitalizacja, nowe modele pracy czy komunikacji. Coraz większego znaczenia nabierają też kwestie demograficzne i etyczne. Odpowiedzią na te wszystkie wyzwania jest zarządzanie różnorodnością i otwarcie się organizacji na pracowników.

 

Demografia w krajach rozwiniętych nie sprzyja pracodawcom, dotyczy to całej Europy, ale szczególnie krajów Europy Środowo-Wschodniej, w tym Polski. Prognozy dla Polski przewidują, że do roku 2050, z jednego z najmłodszych społeczeństw (mediana wieku poniżej 40 lat) staniemy się jednym z najstarszych (blisko 50 lat). Niezależnie, więc od rozwiązań ustawodawczych (skracania wieku emerytalnego), pracodawcy będą zmuszeni zabiegać o starszych pracowników, starając się równocześnie pozyskać i utrzymać również młodsze pokolenia. Tworzenie miejsc pracy sprzyjających zespołom, w których spotykają się 3-4 generacje rodzi wzywania związane z komunikacją, szkoleniami, systemami motywacyjnymi adekwatnymi do bardzo zróżnicowanych potrzeb pracowników. Wreszcie, najbardziej fundamentalnym tematem, czyli budowaniem kultury organizacyjnej łączącej wartości indywidualne i organizacyjne.

Czytaj dalej…

źródło: informacja własna i poradnikbiznesu.info