Trwa Festiwal kompetencji cyfrowych dla seniorów

13 grudnia 2016

14-dniowy festiwal, 4 miejsca warsztatowe, 60 spotkań IT dla seniorów – tak będzie wygląda trwający właśnie Festiwal Kompetencji Cyfrowych organizowany przez Fundację Zaczyn.

Festiwal Kompetencji Cyfrowych trwa 14 dni, przez które seniorzy i seniorki odwiedzają różne miejsca warsztatowe w Warszawie i biorą udział w tematycznych szkoleniach i wykładach dotyczących IT.

„Ostatnie takie poruszenie obserwowaliśmy, kiedy młodzież poszukiwała na warszawskich ulicach Pokemonów. Przez dwa tygodnie grudnia to warszawscy seniorzy i seniorki opanują internet i będą brać udział w Festiwalu Kompetencji Cyfrowych.”

Co jeszcze przed nami?

13.12 13.00-14.30 Teatr Wielki Opera online
13.12 15.00-16.30 Samsung – gość specjalny
14.12 15.00-16.30 Bla Bla Car – wspólne przejazdy międzymiastowe – o co chodzi?
15.12 13.00-14.30 Bezpieczeństwo w sieci – jak się strzec zagrożeń w Internecie
16.12 13.00-14.30 Poczta internetowa – opcje podstawowe i zaawansowane

Spotkania dotyczą obszaru IT, w tym obsługi audiobooków, pokazy sprzętu do wirtualnej rzeczywistości, kafejki z obsługi Facebooka czy kupowania biletów do teatru przez internetem. Seniorzy będą uczyć się również podstawowej obróbki zdjęć i video. Uczestnicy wyjdą także w miasto! Poprzez poznawcze spacery cyfrowe będą mogli zapoznać się z działaniem biletomatów czy muzeów audiowizualnych.

Zaczyn do rewolucji cyfrowej wśród seniorów

Fundacja Zaczyn między sierpniem a grudniem przeszkoliła ponad 300 warszawskich seniorów i seniorek z podstawowej obsługi komputera. Dodatkowo animatorzy Fundacji jeżdżą po całej Polsce, by wkluczać najstarszych Polaków w kompetencje cyfrowe.

Jest to praca od podstaw. Przeszkolenie seniorów i seniorek z podstawowej obsługi komputera jest kluczowe, by podnieść ich kompetencje cyfrowe. Nie może być tak, że funkcjonowanie seniorów na co dzień będzie ograniczone poprzez ich nieumiejętność obsługi nowych technologii. Jeździmy i szkolimy, ale mamy poczucie, że to wciąż niewystarczające działanie – mówi Magdalena Foryś, koordynatorka projektów cyfrowych w Fundacji Zaczyn.

Festiwal Kompetencji Cyfrowych odbywa się w czterech warszawskich placówkach

Warsztat Warszawski, pl. Konstytucji 4, Warszawa

Paca 40, ul. Paca 40

Praska Światoteka, Szwedzka 6/82

Biblioteka “Przystanek Książka”, ul. Grójecka 42