Sytuacja społeczna osób LGBTA – rusza największe ogólnopolskie badanie dot. osób LGBTA

28 grudnia 2016

Rusza kolejna edycja największego w Polsce badania poświęconego osobom homo- i biseksualnym, transpłciowym oraz aseksualnym – „Sytuacja społeczna osób LGBTA”. Celem badania jest przeprowadzenie pogłębionej analizy socjologicznej oraz psychologicznej warunków życia osób LGBTA mieszkających w Polsce. Za badanie odpowiadają: Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda Warszawa oraz Fundacja Trans-Fuzja.

Pierwszy raport nt. sytuacji społecznej osób LGBTA został opublikowany w 1994 roku. Od tego czasu badania prowadzone są w regularnych odstępach czasowych. Efektem ostatniej edycji badania było stworzenie raportu za lata 2010 – 2011. Tegoroczne badanie poświęcone jest analizie warunków życia osób LGBTA z uwzględnieniem osób aseksualnych w latach 2015 – 2016. Na specjalnie przygotowanej w tym celu stronie – www.kph.org.pl/badanielgbt – osoby LGBTA mogą wypełnić ankietę zawierającą pytania dotyczących takich obszarów życia jak: edukacja, praca, zdrowie czy życie rodzinne. W ankiecie poruszone zostały również zagadnienia związane z przemocą, przekonaniami społeczno – politycznymi, życiem religijnym czy podejściem do związków. Struktura tegorocznego badania jest zbliżona do poprzedniego. Pozwoli to ekspertom i ekspertkom z KPH, Lambda Warszawa i Trans-Fuzji na przeprowadzenie porównania i wyciągnięcie wniosków dotyczących poziomu dyskryminacji gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i aseksualnych oraz wpływu orientacji seksualnej i tożsamości płciowej na funkcjonowanie społeczne.

Pierwszym etapem tegorocznego badania jest zebranie danych za pośrednictwem ankiety opublikowanej na stronie www.kph.org.pl/badanielgbt. Następnie badacze i badaczki przeprowadzą analizę zebranych danych. Opracowane wyniki zostaną opublikowane w formie raportu, który zostanie upubliczniony wiosną 2017 roku.

Liczymy na to, że raport przygotowany przez Kampanię Przeciw Homofobii, Lambdę Warszawa oraz fundację Trans-Fuzja, trafi do osób odpowiedzialnych za stanowienie prawa krajowego i lokalnego, a jego lektura przyczyni się do podjęcia działań, których efektem będzie pozytywna zmiana w zakresie m.in. edukacji, warunków na rynku pracy, polityki społecznej, zdrowotnej czy bezpieczeństwa publicznego – mówią organizatorzy i organizatorki badania.

źródło: materiały prasowe organizacji