Startuje Miesiąc Różnorodności. Debaty, webinar i ekspercka konferencja o DEI

9 maja 2023

11 maja w Sopocie polska Karta Różnorodności zainauguruje obchody Miesiąca Różnorodności. Przez trzy kolejne czwartki zaplanowano spotkania, webinary, pokaz filmu i konferencję. Partnerem głównym Miesiąca Różnorodności jest Orange Polska, a partnerami Polpharma i ERGO Hestia.

“Budowanie mostów między pokoleniami” to tytuł wydarzenia rozpoczynającego tegoroczne obchody Miesiąca Różnorodności. Rozpocznie się ono 11 maja o godz. 12:00 w Sopotece, a jego gospodarzem będzie Biblioteka Sopocka. Wydarzenie otworzą Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce, Marcin Wiktor, p.o. dyrektora Sopoteki, Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu oraz przedstawiciele_ki partnerów Miesiąca Różnorodności. Specjalne przemówienie w formule wideo wygłosi także Helena Dalli, unijna komisarz ds. równości.

Z okazji inauguracji Miesiąca Różnorodności Biblioteka Sopocka rozpocznie akcję “Biblioteka różnorodności”. W trakcie wydarzenia p.o. dyrektora Biblioteki Sopockiej, Marcin Wiktor, podpisze w imieniu Biblioteki Kartę Różnorodności. W Sopotece pojawi się też specjalna półka z książkami na temat różnorodności dotyczącymi m.in. sytuacji kobiet, osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnościami, osób LGBTQ+, seniorów oraz wielokulturowości. W czerwcu w Sopotece będzie można także oglądać wystawę “Bohaterki codzienności” o lokalnych liderkach działań społecznych na rzecz osób wykluczonych.

O godz. 12:30 odbędzie się panel “W jaki sposób firmy i samorządy mogą przygotować się na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa?”. Udział w prowadzonej przez Marzenę Strzelczak (FOB) dyskusji wezmą:

 • dr Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej; Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • Agnieszka Cysewska, szefowa DPS Sopot i koordynatorka procesu deinstytucjonalizacji w Sopocie
 • Marta Downer, jedna z liderek oddolnej  inicjatywy w Polpharmie “Razem dla Pokoleń”
 • Maciej Kisała, Naczelnik w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopotu, Koordynator do spraw dostępności – Przewodniczący Zespołu.

Panel będzie transmitowany także na żywo na Facebooku Karty Różnorodności i Sopoteki.

Następnie Daria Uljanicka, Członkini zarządu Fundacji Grupy ERGO Hestia, poprowadzi miniwarsztat “Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami – fakty i mity, czyli czego najbardziej boją się pracodawcy i czy słusznie?”. Wspólnie z gośćmi zastanowi się, jakie są najczęstsze obawy pracodawców i jak na nie odpowiedzieć.

Kolejny punkt sopockiego wydarzenia to debata “Jak literatura może uczyć otwartości od najmłodszych lat?” z udziałem kierowniczki Miniteki Joanny Kujawskiej-Frejlich, dr Małgorzaty Cackowskiej, Agnieszki Paczkowskiej i Agaty Roczniak. Dyskusję poprowadzi Anna Szczerbaczewicz, koordynatorka promocji i komunikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Pierwszą odsłonę Miesiąca Różnorodności zwieńczy projekcja filmu “Słoń” (w reżyserii Kamila Krawczyckiego, 2022), której towarzyszyć będzie dyskusja prowadzona  przez Szymona Ropla, bibliotekarza i koordynatora klubu filmowego “Chłodnym Okiem” w Sopotece.

Link do rejestracji dostępny jest tutaj >>

Budowanie mostów bez barier [online]

Drugi blok tematyczny Miesiąca Różnorodności odbędzie się w formule online i rozpocznie się 18 maja o godz. 12:30 od krótkiej rozmowy z przedstawiciel(k)ami Fundacji Integralia. Następnie Agata Robińska i Agata Spała-Zakrzewska, trenerki w obszarze edukacji o niepełnosprawności w pracy, zaproszą uczestniczki i uczestników do gry online „Złam schematy z Agatami”.

Na webinar obowiązują zapisy >>

Finał 25 maja w Warszawie. Hasłem “Budowanie mostów na przyszłość”

W co musimy dziś zainwestować, żeby jutro żyło nam się lepiej? O tym porozmawiają uczestniczki i uczestnicy konferencji, która zwieńczy obchody Miesiąca Różnorodności. Wydarzenie odbędzie się w Centralnym Domu Technologii, przy ulicy Kruczej 50 w Warszawie, 25 maja o godz. 10:00.

O wadze różnorodności w budowaniu lepszej przyszłości opowie zaś Michał Nogaś w inspiracyjnym wystąpieniu „Literatura w służbie różnorodności”.

Po uroczystym otwarciu przez organizatorów_ki przedstawiciele_ki mediów podczas panelu “Jak pisać i mówić o różnorodności, by budować świadomość na temat włączania” porozmawiają o wyzwaniach i dobrych praktykach związanych z dyskursem wokół tematyki DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) w Polsce.  W dyskusji prowadzonej przez Dagny Kurdwanowską (FOB) udział wezmą:

 • Błażej Strzelczyk (Onet),
 • Paula Szewczyk (Wysokie Obcasy),
 • Marek Szymaniak (spidersweb)
 • Anna Gmiterek-Zabłocka (Tok FM)

O 12:00 ogłoszone zostaną wyniki trzeciej już edycji badania Diversity IN Check, prowadzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z agencją badawczą PBS i partnerami merytorycznymi. To narzędzie umożliwiające diagnozę stopnia dojrzałości pracodawców w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania włączających (inkluzywnych) organizacji.

Podczas wydarzenia poznamy także Listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji w Polsce. Lista tworzona jest na podstawie badania Diversity IN Check. O kluczowych wnioskach 3. edycji badania opowie Barbara Fabisiak z agencji badawczej PBS.

Ogłoszeniu wyników towarzyszyć będzie moderowany przez Marzenę Strzelczak (FOB) panel dyskusyjny dotyczący badania i mierzenia DEI, w którym udział wezmą:

 • prof. Ewa Lisowska (SGH),
 • Ewa Sobiech (Manager People Engagagement & I&D, Philip Morris Polska),
 • Anna Kowalik-Mizgalska (Kierownik Wydziału CSR i Sponsoringu Orange Polska),
 • Ela Bonda (Menadżerka ds. Miejsca Pracy i Nieruchomości, Liderka Różnorodności i Włączania NatWest Polska).

Dla osób, biorących udział w finale Miesiąca Różnorodności, Forum Odpowiedzialnego Biznesu przygotowało unikalną możliwość wzięcia udziału w spektaklu interaktywnym “Stereotape” – nowej, autorskiej dramy przygotowanej przez House of Skills, promującej różnorodność, równość i włączenie (obowiązują osobne zapisy). Więcej informacji o spektaklu na stronie.

Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo mają Partnerzy Strategiczni FOB oraz Sygnatariusze Karty Różnorodności.

Zapisy na konferencję 25 maja tutaj >>

Więcej informacji o Miesiącu Różnorodności na stronie odpowiedzialnybiznes.pl/miesiac_roznorodnosci_2023 oraz Facebooku: facebook.com/zarzadzanieroznorodnoscia  i Linkedinie Karty Różnorodności: linkedin.com/company/karta-roznorodnosci/

***

Organizator Miesiąca Różnorodności: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynator Karty Różnorodności w Polsce

Partner główny: Orange Polska

Partnerzy: ERGO Hestia, Polpharma

Informacje o dostępności

Część plenarna wydarzenia w godzinach 12:00-16:00 (a więc i streaming) będzie tłumaczona na PJM, a Sopoteka jest w pełni dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Książki znajdujące się na wyższy półkach mogą zostać udostępnione przez pracowników biblioteki. W podziemiach Sopot Centrum mieści się obszerny parking z miejscami parkingowymi przy windzie. Do Sopoteki można dostać się, korzystając z windy lub ze schodów ruchomych. Infrastruktura mediateki gwarantuje osobom niepełnosprawnym pełną swobodę w poruszaniu się.

Część plenarna w CDT w Warszawie będzie tłumaczona na PJM.