Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Jak będą wyglądały miasta w 2060 roku? Czy nadal będą odpowiadać na nasze indywidualne potrzeby z perspektywy osoby starszej? Rusza Konkurs pn. „STAROŚĆ MILLENIALSÓW. MIASTO 2060” skierowany do studentów kierunków architektonicznych i projektowych z całej Polski, organizowany przez Fundację Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej.
Głównym celem projektu jest chęć zwrócenia uwagi młodych ludzi na problem starzejącego się społeczeństwa, zachęcenie ich do zastanawiania się nad swoją starości, a także otrzymanie w postaci projektów rozwiązań poprawiających jakość życia osób starszych.
„Architektura stała się barierą, która stwarza ograniczenia dla starzejącego się społeczeństwa, a w konsekwencji wykluczenie i izolację osób starszych. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem europejskim i że za 30 lat co czwarty Polak będzie seniorem, już dziś powinniśmy myśleć o rozwiązaniach, które będą łamać stereotypy starości i oferować osobom starszym wysoką jakość życia w mieście 2060 roku.”
Organizatorzy oczekują na koncepcyjne projekty ulokowane w przestrzeni miasta 2060 w formie konstrukcji architektonicznych, mebli miejskich, identyfikacji graficznej, urządzeń, pojazdów, etc. Nagrodzone zostaną najbardziej oryginalne, innowacyjne i spójne projekty odpowiadające na to wyzwanie.
Prace konkursowe należy składać drogą mailową na adres konkurs@lab60plus.pl do dnia 25.01.2017 do godziny 23:59. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do zmiany terminu doręczenia prac w terminie późniejszym niż podany powyżej.
Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na stronie: www.lab60plus.pl.
Oprócz konkursu, w ramach projektu, odbędą się spotkania i wykłady otwarte dla wszystkich zainteresowanych (nie tylko uczestników konkursu). Słuchacze będą mogli zapoznać się z ideą projektowania dla starzejącego się społeczeństwa – poprzez dobre i złe przykłady dowiedzą się w jaki sposób przestrzeń powinna na zmieniające się potrzeby osób starszych odpowiadać. Najbliższy wykład odbędzie się 11 stycznia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
źródło: http://www.wa.pwr.edu.pl/ i PAP – Nauka w Polsce