Senior to też konsument czyli jaki potencjał drzemie w seniorach

11 września 2012

Dzisiejszy emeryt znacznie różni się od tego sprzed 20 lat ale w świadomości wielu osób dominuje nadal stereotyp dziadka siedzącego w fotelu z gazetą czy babci robiącej sweterki na drutach. A współcześni seniorzy stanowią chyba najbardziej zróżnicowaną grupę społeczną w Polsce – mówi Anna Jarosz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie – pomysłodawca Sopockich Targów Seniora. Są wśród nich zarówno osoby, które z racji wieku i stanu zdrowia wymagają opieki, specjalistycznych sprzętów rehabilitacyjnych, produktów i usług, które pozwolą im zachować samodzielność i niezależność, jak również „młodzi” aktywni seniorzy zainteresowani własnym rozwojem oraz poszukujący atrakcyjnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu.

Seniorzy stanowią znaczącą, stale powiększającą się grupę. Obecnie w  Polsce żyje 6,5 mln osób w wieku powyżej 60 lat, co stanowi 17,5 proc. mieszkańców. Do 2030 r. ich liczba wzrośnie do 9,5 mln i będą stanowić 24 proc. obywateli. W tym czasie dwukrotnie wzrośnie liczba 80-latków. Starzenie się społeczeństwa to wyzwanie zarówno dla samorządów jak i dla przedsiębiorców – dodaje Anna Jarosz.

Seniorzy stanowią ogromny potencjał społeczny

Rok 2012 obchodzony jest jako Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej (ER 2012). To przede wszystkim szansa aby zwiększyć świadomość ludzi w zakresie potencjału, jaki osoby starsze wnoszą do społeczeństwa. To czas aby spojrzeć na seniorów nie tylko jak na osoby, które wymagają wsparcia i są obciążeniem dla samorządu – podkreśla Anna Jarosz. Warto dostrzec, że odgrywają ważną rolę w społeczeństwie, m.in. służą swoją wiedzą i doświadczeniem osobom młodym, wielu z nich  jako wolontariusze lub opiekunowie wspiera osoby mniej samodzielne. Dobra współpraca różnych podmiotów społecznych a także bogata i różnorodna oferta rynkowa mogą wpłynąć na lepszą jakość życia seniorów. Dlatego już po raz trzeci organizujemy w Sopocie – mieście, w którym ¼ mieszkańców to osoby w wieku poprodukcyjnym, Targi Seniora – dodaje Anna Jarosz. Chcemy zwrócić uwagę przedsiębiorców na tę coraz liczniejszą grupę społeczną, jako ważną i stale powiększającą się grupę konsumentów.

Senior to też konsument

Rynek produktów i usług dedykowanych seniorom rozwija się w Polsce bardzo powoli i nie wszyscy zdają się dostrzegać jaki potencjał drzemie w tej grupie. Jako pierwsze ze swoją ofertą zwróciły się do seniorów firmy farmaceutyczne i medyczne, pojawiły się również specjalne telefony komórkowe oraz usługi bankowe. Niektóre firmy zaczęły dostosowywać swoje produkty do potrzeb i możliwości osób starszych ale seniorzy nadal stanowią w Polsce niedocenianą niszę. A ich apetyt na życie rośnie, o czym świadczą m.in. dynamicznie rozwijające się Uniwersytety III Wieku czy coraz bardziej popularne w całej Polsce targi dla seniorów. Pierwsze odbyły się w 2010 roku w Poznaniu i w Sopocie i nadal są kontynuowane, pojawią się również kolejne w innych miastach.

Oferty dla seniorów mile widziane

– Duże zainteresowanie targami (w ubiegłym roku sopockie targi odwiedziło ok. 3 tys. gości) pokazuje, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia – mówi Anna Jarosz. Dlatego w tym roku trochę zmieniamy i rozszerzamy formułę Targów, do dwóch dni. Zaprosiliśmy również do współpracy Fundację Equinoxe, która wspiera seniorów poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych – dodaje dyrektor sopockiego MOPS-u. Equinoxe korzystając z 20 letniego doświadczenia Francuzów oferuje seniorom oraz ich rodzinom całodobową opiekę poprzez systemy przywoławcze. Teleopieka działa 24 h, 7 dni w tygodniu. Poprzez przyciśnięcie guzika w nadajniku (bransoletka lub wisiorek) abonent aktywuje połączenie z centralą i uzyskuje natychmiastową pomoc – podkreśla Marek Wojda – prezes Fundacji Equinoxe. To jeden z przykładów, w jaki sposób można wykorzystać nowe technologie aby zapewnić bezpieczeństwo i podnieść jakość życia osób starszych czy niepełnosprawnych.

Sopockie Targi Seniora to okazja do zaprezentowania ciekawych ofert przyjaznych seniorom. Zachęcamy więc firmy reprezentujące różne branże do przedstawienia swojej oferty na Targach – mówi Marek Wojda. Chcemy pokazać szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych seniorom, przygotowujemy również ciekawe propozycje edukacyjno – kulturalne, m.in. warsztaty ruchowe, artystyczne, zdrowego odżywiania, badania profilaktyczne, konsultacje, porady i  pokazy.

Firmy oraz organizacje zainteresowane udziałem w Targach mogą zgłaszać się do 19 września 2012. Szczegółowe informacje uzyskać można w Biurze Targów tel./fax 58 341-93-33, e-mail: targi@equinoxe-polska.pl, www.targiseniora.pl.

Trzecie Sopockie Targi Seniora odbędą się 20 i 21 października w hali 100-lecia Sopotu. Jest to jedyna w Polsce Północnej profesjonalna impreza wystawiennicza dedykowana seniorom. Wydarzenie to wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.

Źródło: materiały prasowe