Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie przejdą do historii pod względem różnorodności, nie tylko ze względu na liczny udział osób niepełnosprawnych, występ hermafrodyty, czy zawodniczki w zaawansowanej ciąży, ale przede wszystkim ze względu na skalę – po raz pierwszy bierze w nich udział 204 państwa, po raz pierwszy każdy kraj ma w swojej reprezentacji kobietę.
„Olimpiada (…) jest świętem różnorodności, trampoliną emancypacji kobiet, mniejszości rasowych i osób niepełnosprawnych. Jest spotkaniem z Innym.”(1) Pod tym zdaniem podpisują się organizatorzy. Już podczas ceremonii otwarcia silny akcent położono na obecność osób niepełnosprawnych (widocznych w prawie każdej części widowiska, a także podczas sztafety z ogniem olimpijskim). Ogromne owacje od brytyjskiej widowni otrzymała niepełnosprawna pingpongistka Natalia Partyka – polska reprezentantka, która pomimo sprawnej tylko jednej ręki gra w ping ponga i odnosi sukcesy.
Londyn jest dziś miejscem spotkania różnych kultur, ras, narodów, religii, ale także różnych grup społecznych. Tahmina Kohistani biegaczka z Afganistanu mówi: „Właśnie teraz w moim kraju codziennie wybuchają kolejne bomyby, ludzie giną – to bardzo ważne dla mnie, reprezentować kraj z takimi problemami jak te. Cały świat myśli, że dążymy do wojny, ale my robimy co w naszej mocy, aby był pokój, ale tak nie jest. Potrzebujemy wolności, kochamy wolność.”(2)
Różnorodność na Igrzyskach ma wiele wymiarów, również tych kontrowersyjnych. Wiele dyskusji budzi występ Oscara Pistoriusa z RPA. Biegacz porusza się za pomocą protez (które określane są mianem gepartów), co według niektórych daje mu przewagę w zawodach. Nie umniejsza to jednak jego heroizmowi oraz ogromnej determinacji.
Wiele sprzecznych opinii wzbudza również inna biegaczka z RPA. Caster Semenya – mistrzyni świata w biegu na 800 metrów, po serii badań i konsultacji otrzymała zgodę na udział w konkurencjach żeńskich. Media nagłośniły, że biegaczka ma zarówno żeńskie, jak i męskie organy płciowe. W obronie Caster Semenya stanął prezydent RPA, sama zaś biegaczka niosła flagę RPA podczas ceremonii otwarcia.
Malezyjka Nur Suryani Mohamed Taibi wystąpi na igrzyskach olimpijskich w Londynie będąc w zaawansowanej ciąży – donosi Polskie Radio. Strzelczyni wbrew opinii otoczenia chce zrealizować swoje marzenie i wziąć udział w najważniejszej imprezie sportowej.
Nie tylko uczestnicy igrzysk reprezentują różnorodność. „To nie jest proste – rekrutacja różnorodnych pracowników, dotyczy to dostawców, konkurentów, oficjeli i widzów – w rzeczywistości, to każdy jest połączony z igrzyskami, począwszy od ochroniarzy, na kierowcach autobusów kończąc.” – piszą organizatorzy na specjalnej stronie poświęconej różnorodności podczas zawodów. (3)
Dla wszystkich niepełnosprawnych, czy potrzebujących szczególnej uwagi kibiców z całego świata stworzono również specjalną stronę – inclusivelondon.com, na której znajdują się praktyczne wskazówki jak poruszać się po Londynie, tak aby był on dostępny dla wszystkich.
Igrzyska wciąż trwają, oby zapisały się w historii jako kamień milowy w walce o równe traktowanie i prawa człowieka. Przede wszystkim niech będą wyrazem heroicznej walki wszystkich, nawet nieznanych bohaterów, a także symbolem różnorodnego społeczeństwa.
Źródła
(1) M. Jarkowiec, „Ludzie, oglądajmy Olimpiadę!”, http://www.wprost.pl/ar/336198/Ludzie-ogladajcie-Olimpiade.
(2) http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/athletics/9433279/London-2012-Olympics-Afghan-athlete-Tahmina-Kohistani-is-learning-to-smile-as-she-finds-freedom-to-enjoy-her-sport.html
(3) http://www.london2012.com/about-us/diversity-and-inclusion/strategy/
Autorka: Magdalena Andrejczuk