„Przystanek Szekspir” – różnorodność w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku

12 stycznia 2017

W 2015 roku z inicjatywy dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Jerzego Limona ruszył projekt finansowany z środków miasta Gdańska „Po drodze nam z Szekspirem”, którego celem było przygotowanie dorosłych osób z zespołem Downa do pracy w Teatrze. Uczestnicy projektu wzięli udział w treningach poza spektaklami oraz pod opieką trenera pracy w 3 próbnych spektaklach. Teraz uczestnicy już w teatrze pracują.

W lipcu ubiegłego roku wystartowała II edycja projektu pod tytułem „Przystanek Szekspir” realizowana przez Fundację Wspierania Rozwoju JA TEŻ we współpracy z Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, PSOUU koło Gdańsk, przy wsparciu Grupy LOTOS, w ramach której dorosłe osoby z zespołem Downa rozpoczęły pracę w teatrze.

„Przystanek Szekspir – wpisuje się w potrzebę poszanowania godności ludzkiej, poprzez stworzenia warunków do bycia potrzebnym i społecznie użytecznym. Miejsce w społeczeństwie i poczucie ważności roli jaką się w nim spełnia jest niezwykle ważne dla rozwoju osobistego i poczucia własnej wartości. Praca jest niezwykle ważnym elementem rehabilitacji i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.

Dla społeczeństwa jest przesłaniem, że nie zabraknie dla nikogo miejsca, nawet jak kiedyś będzie chory lub mniej sprawny niż dzisiaj.”

Polecamy reportaż o projekcie wyemitowany przez Program Trzeci Polskiego Radia.