Pracownicy IKEA z Polski opisują swoją podróż do Jordanii – życie w obozach dla uchodźców

10 września 2018

Pracownicy IKEA z Polski pojechali do Jordanii, aby przekonać się, w jaki sposób wykorzystywane są na miejscu fundusze zebrane w wyniku kampanii społecznych IKEA i przekazywane są za pośrednictwem IKEA Foundation potrzebującym społecznościom. Wizyta została zorganizowana w ramach programu pracowniczego IKEA IWitness we współpracy z międzynarodową organizacją War Child, pomagającą dzieciom i ich rodzinom w rejonach konfliktu. O swoich doświadczeniach, wspomnieniach i refleksjach uczestnicy podróży opowiadają w książce „Zabawa to poważna sprawa. Jak i dlaczego IKEA pomaga uchodźcom w Jordanii”.

Pobierz e-book >>

W październiku zeszłego roku sześcioro pracowników IKEA Retail z Polski wzięło udział w wizycie studyjnej do Jordanii. Odwiedzili dwa największe obozy UNHCR dla uchodźców w kraju: Za’atari i Azraq oraz Lokalne Centra Społeczne w miejscowościach Amman i Zarqa, w których udzielane jest wsparcie m.in. uchodźcom integrującym się z lokalnymi mieszkańcami. Wyjazd miał na celu zobaczenie efektów działań organizacji partnerskich IKEA Foundation, które otrzymują dofinansowanie na realizację swoich programów pomocowych. Jedną z nich jest War Child (www.warchild.org), która wspiera dzieci i młodzież dotknięte konfliktem zbrojnym w Syrii. Dzięki tej współpracy, blisko 18 tysięcy dzieci zarówno z rodzin syryjskich, jak i tych ze społeczności przyjmujących uchodźców w Jordanii i Libanie, otrzymało pomoc.

Wyjazd i spotkanie z migrantami z Syrii pozwoliły nam, pracownikom IKEA w Polsce, zobaczyć z bliska, jak wygląda życie w tymczasowych obozach dla uchodźców. To zwykli ludzie, tacy jak ty czy ja, którzy nagle znaleźli się w bardzo nietypowej i trudnej sytuacji. Musieli opuścić swoje domy, zostawiając praktycznie wszystko, co mieli. W tych trudnych warunkach próbują wieść możliwie normalne życie. Chcemy, aby lektura naszych refleksji z wyjazdu przyniosła więcej zrozumienia i empatii dla uchodźców– mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Obóz dla uchodźców Za'atari, Jordania

Obóz dla uchodźców Za’atari, Jordania

Sandra, Magda, Kasia, Paula, Agnieszka i Dominik, pracownicy różnych działów IKEA Retail w Polsce, zebrali swoje wspomnienia, doświadczenia i refleksje z wyjazdu do Jordanii w książce „Zabawa to poważna sprawa. Jak i dlaczego IKEA pomaga uchodźcom w Jordanii”. Opowiadają w niej o tym, jak wygląda codzienne życie w obozach dla uchodźców, z jak prozaicznymi problemami muszą sobie radzić i jak czekają na lepszą przyszłość, często będąc całkowicie zapomnianym przez świat.

Klienci i pracownicy IKEA pomagają dzieciom w najbiedniejszych rejonach świata 

Wszyscy mamy podobne potrzeby, takie jak bezpieczny dom, zdrowie, stałe dochody, zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz możliwość obserwowania, jak odbierają staranne wykształcenie, a ich życie dobrze się układa – uważał Ingvar Kamprad, założyciel IKEA.

Dlatego właśnie IKEA Foundation zdecydowała się wspierać finansowo programy dotyczące tych kluczowych potrzeb.
to nazwa międzynarodowej kampanii społecznej IKEA realizowanej od 2016 roku w sklepach IKEA na całym świecie, której celem jest pomoc dzieciom w zagrożonych wykluczeniem społecznościach. Poprzez sprzedaż produktów dla dzieci, w tym pluszaków, książeczek i mebli dziecięcych, firma angażuje klientów i pracowników, zwracając uwagę na potrzebę zapewnienia każdemu dziecku prawa do prawidłowego rozwoju. Tylko w zeszłym roku IKEA Foundation przekazała 144 milionów euro 74 organizacjom partnerskim w 41 krajach. Sześć organizacji partnerskich, z którymi IKEA współpracuje przy realizacji kampanii, to: Handicap International, Room to Read, Save the Children, Special Olympics, War Child oraz UNICEF.Więcej informacji:
Pobierz książkę po polsku: www.IKEA.pl/iwitness
Pobierz książkę po angielsku: www.IKEA.pl/iwitnessEN 
www.ikea.com/jasniejsza_przyszlosc
www.ikea.com/people-and-planet<