Powstanie polski serial dla młodzieży dotyczący stereotypów płciowych

10 lutego 2022

Według WHO, polskie dziewczynki są na ostatnim miejscu pod względem poczucia własnej wartości. W odpowiedzi na te alarmujące statystyki, Fundacja OFF school stworzyła projekt edukacyjny Fenomeny Jutra, w ramach którego powstanie fabularny serial edukacyjny skierowany do młodych Polek wkraczających w dorosłe życie. Inicjatywie patronuje Karta Różnorodności. 

Serial ma zwrócić uwagę na ograniczające stereotypy płciowe obecne w codziennym życiu nastolatek. Grzeczna, miła, cicha, spokojna, schludnie ubrana, dobra tylko z przedmiotów humanistycznych – taki obraz nastolatki wciąż promuje i nagradza współczesna szkoła. Opierając się na najnowszych badaniach i śledząc trendy z zakresu pedagogiki, twórcy projektu chcą edukować na miarę dzisiejszych czasów.

– Chcemy przeciwdziałać dyskryminacji widocznej w edukacji tradycyjnej i wzmacniać dziewczyny w realizowaniu swojego potencjału, a tym samym zwiększać świadomość u chłopaków. Pokazać, że tylko współpracując ze sobą możemy zrobić coś sensownego – mówi Grzegorz Święch, współzałożyciel fundacji OFF school.

W ramach projektu ruszy ogólnopolski program edukacyjny, który wesprze młode kobiety i obali stereotypowe postrzeganie życiowych ról.  Fundacja OFF school zaprosiła do współpracy organizacje pozarządowe z całej Polski. Zostanie przeprowadzonych ok. 300 warsztatów, w których weźmie udział minimum 6000 osób. Działania edukacyjne są skierowane również do rodziców, pedagogów i edukatorów pracujących z młodymi osobami. Produkcja serialu ruszy w drugiej połowie 2022 roku. Emisję pierwszych odcinków i warsztaty dla młodzieży zaplanowano na początek 2023 roku. Projekt wesprze kampania z udziałem twórców internetowych generacji Z.

Inicjatorem projektu jest zespół Fundacji OFF school, której działania koncentrują się na wspieraniu młodych osób w budowaniu ich tożsamości, poczucia siły i sprawczości.

Źródło: inf. pras.