Pierwszy polski film o kulturze głuchych

24 sierpnia 2016

Film dokumentalny „Znaki” w reżyserii Wojciecha Klimali to pierwszy polski film o kulturze głuchych. Jego bohaterka, Iwona Cichosz, zdobyła w lipcu w Las Vegas tytuł Miss Świata Głuchych (Miss & Mister Deaf International) pokonując 19 konkurentek. To opowieść o nieprzeciętnej kobiecie, która jest łącznikiem między światem głuchych i słyszących. Walczy z wykluczeniem. Jej rodzice, siostra, dziadkowie nie słyszą. Dzięki uporowi babci nauczyła się mówić. Poznajemy tez˙ młodsza? siostrę, która stara się iść w ślady Iwony, lecz jest jeszcze zbyt nieśmiała, by samodzielnie stawić czoła wyzwaniom, obraca się w hermetycznym środowisku głuchych. Pokonując wiele słabości i odnosząc sukcesy, Iwona potwierdza swoja? wartość, która nieraz przerasta możliwości osoby słyszącej.

Głusi są obok nas, to ważne byśmy zaczęli ich dostrzegać i nauczyć się z nimi komunikować. Język polski jest dla nich językiem obcym, przez co borykają się z niewyobrażalnymi barierami, które można w prosty sposób zniwelować. Ich świat jest pełen wrażliwości, warto go poznać” – mówi producent filmu Ewa Turczańska.

„W realizację filmu pchnęła mnie czysta ciekawość dokumentalisty, dopiero po pierwszych dniach zdjęć zrozumiałem jak ważny społecznie i trudny artystycznie temat podejmujemy i w jakiej ignorancji dotychczas żyłem. Dziś ogromnie cieszę się, że mam przyjemność obserwowania tego niezwykłego środowisko od środka” – mówi reżyser Wojciech Klimala.

źródło: Centrum prasowe PAP