Parlament Europejski za zwiększeniem liczby kobiet w radach nadzorczych

7 grudnia 2013

20 listopada 2013 r. Parlament Europejski większością głosów poparł projekt dyrektywy, która ma na celu zwiększenie liczby kobiet w radach nadzorczych największych spółek publicznych.

Do 2020 r. w spółkach giełdowych w UE przynajmniej 40% dyrektorów niewykonawczych będą stanowiły kobiety, zaś spółki publiczne będą musiały osiągnąć ten cel już w 2018 r. Przepisy nie będą dotyczyły małych i średnich firm, zatrudniających poniżej 250 osób i z dochodem poniżej 50 mln euro rocznie.

Państwa członkowskie będą zobowiązane do wprowadzenia działań wstępnych, polegających na zapewnieniu przejrzystej i zgodnej z zasadami równości płci rekrutacji kandydatów i kandydatek do rad nadzorczych przedsiębiorstw. W sytuacji, gdy rekrutowani będą mieli takie same oceny, pierwszeństwo powinno zostać przyznane osobie płci niedoprezentowanej. Dodatkowo na przedsiębiorstwa, które nie będą przestrzegać zasad, czekają kary. Kraje członkowskie same będą decydowały o rodzaju sankcji.

Unijna komisarz sprawiedliwości Vivian Reding (autorka projektu) stwierdziła, że proponowane rozwiązanie jest konieczne zarówno ze względu na równość płci, ale też sytuację kryzysu, w której nie możemy sobie pozwolić na niewykorzystanie talentów kobiet w zarządzaniu.

Źródło: http://rownoscplci.pl/aktualnosci,1,81.html