Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Tematem przewodnim tegorocznej Wielkiej Gali Integracji była praca, dlatego Piotr Pawłowski zaprosił na scenę Roberta Kwiatkowskiego, prezesa PFRON. – Jest to niedopuszczalne, że ministerstwa nie zatrudniają osób z niepełnosprawnością – mówił gość. – W PFRON stanowią one 15 proc. zatrudnionych. W tej chwili przygotowujemy program, który będzie pokazywał, jak zatrudniać osoby niepełnosprawne w administracji publicznej. Będzie wspierał osoby niepełnosprawne, a nie administrację. (przeczytaj więcej)
Ważnym punktem gali było wręczenie Medali Przyjaciel Integracji, przyznawanych od 20 lat osobom, instytucjom i firmom, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają na rzecz osób z niepełnosprawnością nie dlatego, że muszą, lecz dlatego, że chcą. Pierwszy z Medali otrzymała Agencja WALK, która pro bono stworzyła dla Integracji głośną kampanię „Nie chcę być strażakiem”.
Drugi Medal Przyjaciel Integracji trafił do Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) za świadome i skuteczne działania związane z z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnością, jak również za troskę i dbałość o dostępność architektoniczną budynku urzędu oraz serwisu internetowego. Ponadto, wpisując się w założenia Konwencji ONZ, Urząd powołał specjalny zespół do spraw pasażerów z niepełnosprawnością i efektywnie wpływa na przewoźników, tworząc standardy, dobre praktyki i skuteczne rozwiązania. Nagrodę odebrał p.o. prezes UTK, Ignacy Góra.
Trzeci Medal wręczono TVP Sport – za bezprecedensowy wkład w promocję sportów paraolimpijskich i relacje na żywo z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
„Dostępność”, znaczy „możliwość”
Podczas Gali rozstrzygnięty też został konkurs „Warszawa bez barier”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, współfinansowany przez m.st. Warszawa. Wśród „Inwestycji bez barier” wyróżniono:
Nagrodzono też „Serwisy www bez barier”. Nagrody otrzymali Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie za najbardziej dostępny serwis internetowy oraz Fundacja TUS za Niepelnosprawnik.pl. Wyróżniono także „Aplikacje bez barier”. Najlepszą dostępną aplikację mobilną dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością stworzyła firma Transition Technologies oraz Gniazdo Piratów. Jest to Seeing Assistant, przeznaczony dla wszystkich marynarzy, a w szczególności osób niewidomych i słabowidzących. – Dostępność, znaczy możliwość – powiedział Roman Roczeń (na zdj. w środku), który sam jako osoba niewidoma od lat pływa i organizuje rejsy. Przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, zespół Feel, ale przed występem podkreślono, że zgodnie z hasłem Wielkiej Gali Integracji „Sprawni w pracy”, w jej organizację włączyły się osoby z niepełnosprawnością. Obsługą sceny i zaplecza zajęli się pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna.
Więcej o działaniach Fundacji na stronie integracja.org
źródło: informacje organizatorów