Odbyła się 21. Wielka Gala Integracji

23 listopada 2016
Wielka Gala Integracji to największe wydarzenie dla osób z niepełnosprawnością w Polsce. W tym roku przybyło na nią ok. 2500 gości. 21. już Gala odbyła się 19 listopada 2016 r. pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tematem przewodnim tegorocznej Wielkiej Gali Integracji była praca, dlatego Piotr Pawłowski zaprosił na scenę Roberta Kwiatkowskiego, prezesa PFRON. – Jest to niedopuszczalne, że ministerstwa nie zatrudniają osób z niepełnosprawnością – mówił gość. – W PFRON stanowią one 15 proc. zatrudnionych. W tej chwili przygotowujemy program, który będzie pokazywał, jak zatrudniać osoby niepełnosprawne w administracji publicznej. Będzie wspierał osoby niepełnosprawne, a nie administrację. (przeczytaj więcej)

Ważnym punktem gali było wręczenie Medali Przyjaciel Integracji, przyznawanych od 20 lat osobom, instytucjom i firmom, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają na rzecz osób z niepełnosprawnością nie dlatego, że muszą, lecz dlatego, że chcą. Pierwszy z Medali otrzymała Agencja WALK, która pro bono stworzyła dla Integracji głośną kampanię „Nie chcę być strażakiem”.

Drugi Medal Przyjaciel Integracji trafił do Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) za świadome i skuteczne działania związane z z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnością, jak również za troskę i dbałość o dostępność architektoniczną budynku urzędu oraz serwisu internetowego. Ponadto, wpisując się w założenia Konwencji ONZ, Urząd powołał specjalny zespół do spraw pasażerów z niepełnosprawnością i efektywnie wpływa na przewoźników, tworząc standardy, dobre praktyki i skuteczne rozwiązania. Nagrodę odebrał p.o. prezes UTK, Ignacy Góra.

Trzeci Medal wręczono TVP Sport – za bezprecedensowy wkład w promocję sportów paraolimpijskich i relacje na żywo z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

„Dostępność”, znaczy „możliwość”

Podczas Gali rozstrzygnięty też został konkurs „Warszawa bez barier”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, współfinansowany przez m.st. Warszawa. Wśród „Inwestycji bez barier” wyróżniono:

  • w kategorii „samorząd terytorialny” – Urząd Dzielnicy Ursynów za dostosowanie budynku dla wszystkich klientów Dzielnicy Ursynów, a w szczególności za uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnością,
  • w kategorii „obiekt zabytkowy” – Muzeum Łazienki Królewskie – Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernią za trud i nieoceniony wkład w dostosowanie obiektu zabytkowego do potrzeb osób z niepełnosprawnością,
  • w kategorii „obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy” – Skanska Property Poland Spółka z o.o. za budynek Atrium 2, czyli profesjonalne podejście, wzorową dostępność i otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością,
  • w kategorii „obiekt użyteczności publicznej” – Warbud S.A. za budynek Wydziału Lingwistyki Stosowanej oraz Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, czyli wzorowe podejście do potrzeb osób z niepełnosprawnością i promowanie idei projektowania uniwersalnego.

Nagrodzono też „Serwisy www bez barier”. Nagrody otrzymali Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie za najbardziej dostępny serwis internetowy oraz Fundacja TUS za Niepelnosprawnik.pl. Wyróżniono także „Aplikacje bez barier”. Najlepszą dostępną aplikację mobilną dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością stworzyła firma Transition Technologies oraz Gniazdo Piratów. Jest to Seeing Assistant, przeznaczony dla wszystkich marynarzy, a w szczególności osób niewidomych i słabowidzących. – Dostępność, znaczy możliwość – powiedział Roman Roczeń (na zdj. w środku), który sam jako osoba niewidoma od lat pływa i organizuje rejsy. Przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, zespół Feel, ale przed występem podkreślono, że zgodnie z hasłem Wielkiej Gali Integracji „Sprawni w pracy”, w jej organizację włączyły się osoby z niepełnosprawnością. Obsługą sceny i zaplecza zajęli się pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna.

Więcej o działaniach Fundacji na stronie integracja.org

 

źródło: informacje organizatorów