O Warszawskim Dniu Różnorodności

1 czerwca 2015

Szansą na poznanie ciekawych mieszkańców Warszawy, okazją do rozmowy i wysłuchania niecodziennych historii, a przede wszystkim możliwością spędzenia soboty nieco inaczej niż zwykle – tym wszystkim był Warszawski Dzień Różnorodności. Wydarzenie zorganizowane 23 maja na pl. Konstytucji przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa i Forum Odpowiedzialnego Biznesu, przyciągnęło, pomimo deszczu,  duże grono mieszkańców i mieszkanek Warszawy.

Od południa na pl. Konstytucji dla gości otwarta była Strefa NGO, gdzie swoje działania pokazało 15 organizacji pozarządowych. Fundacje i stowarzyszenia, które prezentowały się w Strefie, na co dzień zajmują się obszarami na pierwszy rzut oka dość od siebie odległymi. Są to choćby prawa imigrantów, wspieranie osób z niepełnosprawnościami, seniorów, osób nieheteroseksualnych. Na każdym ze stoisk na odwiedzających czekały atrakcje. Można było spróbować czeczeńskiej kuchni, samodzielnie przygotować przypinkę  z równościowym hasłem. , nauczyć się podstaw języka migowego, a także poćwiczyć grę w piłkę nożną z zawodnikami Etnoligii.

Żywa Biblioteka, ważny punkt tuż obok Strefy NGO, była miejscem, w którym spotykały się osobiste historie różnych osób. To właśnie żywe książki – osoby należące do grup narażonych na uprzedzenia i dyskryminację – tego dnia chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i historiami. Ich opowieści cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Wśród „Żywych Książek” znalazły się: osoba głucha, matka geja, osoba uzależniona od narkotyków, mężczyzna zmagający się z chorobą psychiczną czy osoba transpłciowa. Organizatorzy wskazują, że kluczowe było dla nich pokazanie, jak ważne są  zrozumienie i szacunek dla wszystkich ludzi, stąd tak szerokie i zróżnicowane grono zarówno zaproszonych gości, jak i organizacji pozarządowych.

Warszawski Dzień Różnorodności zamienił plac Konstytucji w niezwykłe miejsce dialogu, wymiany poglądów, poznania się mieszkańców i mieszkanek Warszawy z osobami reprezentującymi przeróżne grupy mniejszościowe. Lambda Warszawa z radością włączyła się w organizowanie wydarzenia, ponieważ wiemy, jak bardzo zwykły kontakt z osobą z danej mniejszości potrafi zmienić jej postrzeganie z negatywnego na pozytywne – powiedziała Karolina Borowska, koordynatorka projektu.

O godzinie 10, a więc jeszcze przed rozpoczęciem działania Strefy NGO, w znajdującej się tuż obok księgarnio-kawiarni MiTo rozpoczął się cykl wydarzeń edukacyjnych. Jako pierwsze odbyły się warsztaty architektoniczne, pozwalające poznać wystrój tradycyjnego ukraińskiego domu. Po nich dzieci wzięły udział w warsztatach o tolerancji. Następnie odbył się  kurs piosenki żydowskiej, spotkanie poświęcone aseksualności, a także pokaz zdjęć i filmów z dalekich podróży seniorów. Zwieńczeniem wydarzenia było wieczorne, nieformalne spotkanie uczestników oraz gości.

Powyższe zdjęcia zostały udostępnione przez Lambda Warszawa (nr 1, 2, 4. Fot. Marta Zadykowicz) oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych (nr 3).