Co w Miesiącu Różnorodności?

4 maja 2020

W odpowiedzi na sytuację wywołaną pandemią koronawirusa, coroczny Ogólnopolski Dzień Różnorodności przenosi się do sieci i przybierze formę Miesiąca Różnorodności – cyklu wywiadów oraz eksperckich wystąpień poświęconych wyzwaniom związanym z przyszłością rynku pracy, pełnieniem ról opiekuńczych czy mierzeniem poziomu zaawansowania firmy w zakresie zarządzania różnorodnością.  Materiały ukazywać się będą przez cały maj w mediach Karty Różnorodności.

O tym, co Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w ramach Karty Różnorodności, przygotowało z okazji Miesiąca Różnorodności, mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna FOB:

***

Szanowni Państwo,

po raz pierwszy zamiast Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności, zapraszamy Państwa do udziału w Ogólnopolskim Miesiącu Różnorodności, który będzie trwał do końca maja. 

Co oczywiste,  wynika to z sytuacji pandemii, która zdecydowanie zmieniła nasze życie i naszą pracę. Tematem wszystkich wydarzeń,  które przygotowaliśmy dla Państwa w maju jest „Praca przyszłości, jak DZIŚ definiuje jej największe wyzwania?”. Będziemy dzielić się z Państwem opiniami ekspertek i ekspertów, dziennikarzy, komentatorów, także przedstawicieli i przedstawicielek biznesu. W serii artykułów, podcastów i filmów video będziemy poruszać kwestie zarządzania różnorodnością i  budowania włączających organizacji, pokazując szeroki kontekst tematu, w tym interesariuszy organizacji, również badania. Zaprosimy Państwa na pokaz filmu, a pod koniec miesiąca udostępnimy naszą najnowszą publikację „Odwaga i równowaga” poświęconą zarządzaniu różnorodnością ze szczególnym uwzględnieniem łączenia życia prywatnego z zawodowym.  

To temat dla nas wszystkich teraz wyjątkowo aktualny. 

Powszechne doświadczenie pracy zdalnej, dla każdej i każdego, kiedy tylko to możliwe, sprawia że  z nową mocą powracają pytania, o to jak pracować. W sytuacji, kiedy nie wychodzimy do pracy, pracując w domu, a więc czy potrafimy też wyjść z pracy? Jak z pracą łączyć opiekę nad dziećmi bez wsparcia instytucji do tego powołanych: żłobków, przedszkoli, szkół? Jak zachować równowagę między pracą własną, najbliższych nam osób, czasem wolnym, życiem rodzinnym? To pytania, które przyniosła nam codzienność czasu pandemii, które mogą zostać z nami na dłużej. 

Przeglądając pierwsze tylko komentarze i mocno ufając, że ten trudny czas szybko minie, nie sposób jednak uniknąć  poczucia, że zmieni wiele na rynku pracy. Nie tylko ze względów ekonomicznych,  przewidywanego kryzysu, kiedy tak łatwo o dyskryminację, której ofiarą padają grupy „standardowo” bardziej narażone na wykluczenie. Gdy przypomnimy sobie czas przełomu, transformacji ustrojowej, widać to bardzo dokładnie: malejącą aktywność zawodową kobiet czy osób +50, niewykorzystanie potencjału osób z niepełnosprawnościami, by wymienić najbardziej oczywiste przykłady. 

Obecnie, szansą i wyzwaniem, jak nigdy wcześniej, są nowe technologie.  Można się spodziewać przyspieszenia rozwoju tych, które ułatwią nam pracę zdalną. To dość dobra wiadomość, jeśli, założymy, że będą otwarte i szeroko dostępne. Jednak potrzebujemy nie tylko programistów, ale też psychologów i innych ekspertów, którzy nauczą nas jak efektywnie z nich korzystać. Jak uczestniczyć i prowadzić zdalne spotkania, włączając każdą i każdego, jak radzić sobie z nowym rodzajem  stresu związanym ściśle z nowymi formami pracy? Nie mówiąc już o tym, jak transformować nasze organizacje, dbając o grupy szczególnie narażone na wykluczenie wyłącznie ze względu na przyspieszenie wykorzystania nowych technologii. To pytania, na które będziemy wspólnie z sygnatariuszami Karty Różnorodności szukać odpowiedzi w najbliższych miesiącach.

Już dziś, jako wprowadzenie do Miesiąca Różnorodności, proponujemy Państwu zapoznanie się z raportem z  szerokiego badania, które zrealizowaliśmy pod koniec marca pt. “Koronawirus – opinie Polaków i ocena działań pracodawców”. Raportu, który porusza kwestie zaufania do różnych źródeł informacji, ale w dużej mierze dotyczy miejsca pracy. I choć z pewnością wielu z nas nie szuka już tak często jak na początku pandemii informacji, przeglądając  wielokrotnie serwisy informacyjne, to informacje o tym, jak działania swoich pracodawców oceniają zatrudnieni jest niezwykle ważna.  W ocenie skuteczności wdrożonych rozwiązań, może też być wskazówką  na przyszłość. Pobierz raport >>

Mamy poczucie, że nasz raport może pomóc w projektowaniu rozwiązań, które pozwolą przezwyciężyć obecny kryzys, także chroniąc  jak największą liczbę miejsc pracy oraz zwrócić uwagę  na grupy narażone na wykluczenie. Co ciekawe, rezultaty naszego badania nie potwierdzają np. wielu obiegowych opinii, jak na przykład hipotezy, że przejście wielu osób w tryb pracy zdalnej i związane z tym częstsze korzystanie z nowych technologii odmieni nasze życie, przynosząc wiele ułatwień. Wśród osób młodszych, przeciwników opinii, że nowe technologie zwiększą efektywność pracy,  jest niemal tyle samo, co zwolenników. Większym optymizmem wykazują się raczej starsi. Podobnie, jeśli chodzi o oczekiwania zmian na lepsze naszego stosunku do środowiska naturalnego czy obowiązujących dotychczas modeli konsumpcji w efekcie  pandemii – tu także widać większą ostrożność w formułowaniu nadziei przez najmłodsze pokolenia. Zdystansowane podejście osób młodszych do rozwoju technologii, w połączeniu z dostrzeganiem problemów związanych z niewystarczającym zabezpieczeniem społecznym części społeczeństwa, wskazuje na konieczność przedefiniowania pewnych ważnych zasad gospodarczych w stronę większego włączenia grup dotąd wykluczonych lub niedocenianych. To szczególnie ważne zadanie obecnie, ale i na przyszłość. Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem i towarzyszeniem nam w Miesiącu Różnorodności!

Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Czytaj więcej o Miesiącu Różnorodności >>