Karta Różnorodności podsumowuje rok i zapowiada nadchodzące inicjatywy

30 listopada 2023

28 listopada 2023 roku odbyła się Gala Karty Różnorodności. Na program wydarzenia złożyły się eksperckie wystąpienia i panele dyskusyjne poświęcone m.in. mierzeniu DEI, zarządzaniu wiekiem czy różnorodności w branży kreatywnej. Podczas wydarzenia premierę miał raport z 3. edycji badania Diversity IN Check. Ogłoszono także nabór do 2. odsłony Nagrody Karty Różnorodności.

Galę Karty Różnorodności otworzyło wystąpienie Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa i eseisty, autora bestsellerowych książek takich jak “Reguły na czas chaosu” czy “Ucieczka od bezradności” – który starał się odpowiedzieć na pytanie, co zagraża racjonalności i jak ją ocalić w czasach chaosu. Kolejnym punktem programu było podsumowanie badania Diversity IN Check. To narzędzie, które umożliwia diagnozę stopnia dojrzałości pracodawców w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji. Wnioski ze wszystkich trzech edycji przedstawiła prof. Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Najnowszy raport Diversity IN Check dostępny jest tutaj >>

W trakcie Gali pochylono się również nad wynikami pilotażowego badania DEI w branży kreatywnej – Diversity IN Check Creative. W panelu “Gdy HR nie nadąża za kreacją i sprzedażą – paradoks DEI w branży kreatywnej”, moderowanym przez Marzenę Strzelczak, doradczynię zarządu FOB ds. DEI, udział wzięły_li:

  • Sylwia Jedyńska (Arbitrzyni Komisji Etyki Reklamy w Radzie Reklamy/Sustainability Manager w Group One),
  • Anna Kiedrzyńska-Tui (Dyrektorka Generalna Propsy PR),
  • Ewa Sobiech (Manager People Engagement I&D, Philip Morris Polska),
  • Paweł Tyszkiewicz (Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR).

Gala była także okazją do podsumowania rocznej pracy grupy roboczej poświęconej sytuacji osób 50+ na rynku pracy. Do tematu wprowadziła uczestników_czki Natalia Tomkiewicz, liderka GSK Poland Global Hub, inspirującym i osobistym wystąpieniem pod hasłem „Różnorodność +”. Następnie podczas dyskusji prowadzonej przez Agatę Malec, dziennikarkę WP, swoją wiedzą i rekomendacjami dotyczącymi sytuacji demograficznej Polski, programów rozwojowych oraz wizerunku medialnego tej grupy podzieliły_li się:

  • Paweł Śliwowski (Zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego),
  • dr Barbara Frątczak-Rudnicka (Konsultantka ds. badań i Członkini Zarządu, 4P),
  • Irena Kotowska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie),
  • Tomasz Schimanek (Ekspert Akademii Rozwoju Filantropii).

Ponadto, w trakcie wydarzenia zapowiedziano 4. edycję badania Diversity In Check. Nabór do badania ruszy 10 stycznia 2024 roku. Ogłoszono także start naboru do kolejnej edycji Nagrody Karty Różnorodności. Inicjatywy DEI w kategoriach sektor prywatny, organizacje pozabiznesowe oraz samorząd można wysyłać do 23 lutego poprzez formularz.

Podczas gali powitano również nowych Sygnatariuszy Karty Różnorodności, a także kolejne organizacje, które podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Obie inicjatywy są koordynowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Pierwsza z nich ma wymiar międzynarodowy i od lat funkcjonuje w 26 krajach Unii Europejskiej pod auspicjami Komisji Europejskiej, zaś druga została zainicjowana przez firmę Orange we współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu i organizacje partnerskie we wrześniu 2023 r.

Więcej informacji o bieżących działaniach Karty Różnorodności na www.kartaroznorodnosci.pl oraz Linkedinie KR >>

***

Organizator: Forum Odpowiedzialnego Biznesu – koordynator Karty Różnorodności w Polsce

Opiekun Karty Różnorodności: Orange

Partner główny: GSK

Partner wspierający: L’Oréal

Partner medialny: Grupa WP

Patron medialny: PRoto.pl