Internauci ocenią raportowanie niefinansowe firm

20 sierpnia 2018

Rekordowa liczba 49 publikacji przedstawiających informacje niefinansowe firm i organizacji weźmie udział w rywalizacji o nagrodę internautów w Konkursie „Raporty Społeczne 2018”. Głosowanie potrwa od 17 sierpnia do 17 września i odbywać się będzie przez stronę www.raportyspoleczne.pl. Organizatorami Konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firma Deloitte.

W Konkursie „Raporty Społeczne” oceniane są raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności/zrównoważonego rozwoju, raporty zintegrowane oraz sprawozdania na temat informacji niefinansowych. Do tegorocznej edycji zgłoszono 49 publikacji (48 firm i organizacji), co stanowi rekord w dwunastoletniej historii Konkursu. Na tę liczbę składają się między innymi 22 debiuty, 12 raportów zintegrowanych oraz 4 raporty instytucji pozabiznesowych.

W głosowaniu internautów udział można wziąć do 17 września poprzez formularz dostępny na stronie http://raportyspoleczne.pl/zaglosuj-na-raport/. Głos oddaje się na 3 publikacje. W formularzu należy również wpisać swój adres e-mail oraz określić grupę interesariuszy, do której należymy. Na koniec trzeba potwierdzić udział w głosowaniu poprzez kliknięcie linku przesłanego na podany adres e-mail. Dopiero wtedy głos zostanie zapisany w systemie.

Głosowanie internautów to bardzo ważny element Konkursu „Raporty Społeczne”. Umożliwia włączenie w proces dialogu z otoczeniem szerszego grona interesariuszy. Poprzez udział w głosowaniu pracownicy, konsumenci i kontrahenci mogą wyrazić opinię na temat działań prowadzonych przez organizacje biorące udział w konkursie. Te z kolei otrzymują informację zwrotną na temat tego czy skutecznie i wiarygodnie komunikują swoje inicjatywy z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju – mówi Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynator Konkursu „Raporty Społeczne”. – Warto wziąć udział w głosowaniu internautów by po prostu pokazać, które z raportów i działań firm nam się najbardziej podobają – zachęca Tadeusz Joniewicz.

Poza niezależnym jury oraz dziennikarzami, niezwykle ważną rolę w konkursie „Raporty Społeczne” odgrywają również internauci. W zeszłym roku w głosowaniu on-line swoją ocenę wyraziło ponad 13 tys. osób. Blisko 100-krotny wzrost liczby internautów przez ostatnie lata istnienia Konkursu pokazuje zwiększenie świadomości oraz zaangażowania interesariuszy w kształtowanie dobrych wzorców w zakresie zrównoważonego rozwoju i raportowania na polskim rynku. Zwycięzcy Konkursu „Raporty Społeczne” będą walczyć o nagrody w prestiżowym konkursie Deloitte Green Frog Award na najlepsze raporty społeczne i zintegrowane w Europie Środkowej i Wschodniej – mówi Maria Ibisz, menedżer w zespole Deloitte Sustainability Consulting Central Europe, koordynator konkursu Deloitte Green Frog Award, współkoordynator Konkursu „Raporty Społeczne”.

Lista firm i organizacji
Do 12. edycji Konkursu „Raporty Społeczne” swoje publikacje zgłosiły następujące podmioty (kolejność alfabetyczna):
1. AmRest Holdings
2. ANG Spółdzielnia
3. ArcelorMittal Poland
4. Bank BGŻ BNP Paribas
5. Bank Millennium S.A.
6. Budimex
7. Carlsberg Polska
8. CCC S.A.
9. Credit Agricole Bank Polska S.A.
10. Cyfrowy Polsat S.A. Grupa Polsat
11. ENEA S.A. (raport i oświadczenie)
12. Energa SA
13. Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA
14. Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa
15. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
16. Fundacja Medicover
17. Górażdże Cement SA
18. Grupa Agora
19. Grupa Allegro sp. z o.o.
20. Grupa Azoty S.A.
21. Grupa ERGO Hestia
22. Grupa Kęty S.A.
23. Grupa Nowy Styl
24. Grupa VELUX i spółki siostrzane
25. Idea Bank SA
26. ING Bank Śląski S.A.
27. InterKadra Sp. z o.o.
28. Jastrzębska Spółka Węglowa SA
29. KGHM Polska Miedź S.A.
30. Kompania Piwowarska S.A.
31. LPP
32. mBank S.A.
33. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Łódź Spółka z o.o.
34. Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o.
35. Mostostal Warszawa S.A.
36. MPWiK S.A.
37. Orange Polska
38. PCC EXOL S.A.
39. PGE Polska Grupa Energetyczna
40. Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.
41. Provident Polska S.A.
42. Rawlplug S.A.
43. Roche Polska Sp. z o.o.
44. Tauron Polska Energia S.A.
45. Urząd Transportu Kolejowego
46. Veolia Energia Polska
47. Zakład Utylizacyjny sp. z o.o.
48. ZPUE Spółka Akcyjna

Z raportami zgłoszonymi do konkursu w 2018 roku i biorącymi udział w głosowaniu można zapoznać się poprzez Bibliotekę Raportów, dostępną na stronie: http://raportyspoleczne.pl/biblioteka-raportow/.

Kategorie Konkursu
Równocześnie z trwającym głosowaniem internautów toczyć się będą prace jurorów, które pozwolą wybrać najlepsze raporty w pozostałych kategoriach: nagroda za najlepszy raport społeczny, nagroda za najlepszy raport zintegrowany, nagroda za najlepszy debiut oraz wyróżnienia. Nagrody i wyróżnienia przyzna również jury dziennikarskie, Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Konkurs Raporty Społeczne odbywa się od 2007 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firma Deloitte. Strona internetowa konkursu: raportyspoleczne.pl.

Organizatorzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Deloitte
Patroni: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Federacja Konsumentów, Giełda Papierów Wartościowych
Patroni medialni: PAP Biznes, PRoto, kampaniespoleczne.pl, eGospodarka.pl, My Company Polska, EURACTIV.pl, BE.NAVIGATOR, Log4.pl

źródło: materiały prasowe firmy