Diversity & inclusion na 9. Targach CSR

26 maja 2022

Na 9. Targach CSR, które odbyły się 25 maja 2022 r. w Warszawie, mocno podkreślaliśmy tematy związane z różnorodnością i inkluzją. Przygotowaliśmy Strefę Różnorodności i Strefę Ukraińską, odbyły się także tematyczne dyskusje w części konferencyjnej.

Strefa Różnorodności

Przygotowana przez zespół Karty Różnorodności strefa była specjalnym miejscem, w którym uczestniczki i uczestnicy targów mogli odkrywać działania prowadzone przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a także zapoznać się z inicjatywami firm i organizacji, które podpisały Kartę Różnorodności.

Atrakcją budzącą największe zainteresowanie była Żywa Biblioteka, czyli możliwość porozmawiania z osobami, które spotykają się ze stereotypami na swój temat lub muszą mierzyć się z dyskryminacją.

Żywa Biblioteka jest przestrzenią, gdzie poprzez zadawanie pytań, każda osoba ma szansę zweryfikować określony stereotyp a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację. Czytelnik/czka zostaje jednak sam/a z decyzją, na ile rozmowa zmieniła ich myślenie. I nawet jeśli Żywa Książka i Czytelnik/czka nie zmienią o sobie zdania, to po rozmowie będą wiedzieli o sobie trochę więcej, a to pomaga w zrozumieniu innej perspektywy – www.zywabibliotekapolska.pl

W Strefie Różnorodności można było porozmawiać z Żywymi Książkami, czyli: z osobą bezdomną poza systemem, feministką Ewą, ojcem geja, osobę chorującą na chorobę afektywną dwubiegunową, osobą w cyklu przemocowym, pastorem.

Osoby odwiedzające targi mogły się też zapoznać z ofertami pracy w obszarach związanych z CSR, ESG czy zrównoważonym rozwojem przedstawionymi przez sygnatariuszy Karty Różnorodności, wystawców targów czy partnerów FOB. Prezentowane były też dobre praktyki w obszarach diversity & inclusion.

Światło dzienne ujrzał też projekt zrealizowany w ramach obchodów 10-lecia Karty Różnorodności w Polsce – Hyde Park, czyli nagrania rozmów o różnorodności.

Osoby odwiedzające stoisko mogły sprawdzić się w quizie tematycznym „Łączy nas różnorodność”.

Strefa Ukraińska

Strefą Ukraińską opiekowała się nią zaprzyjaźniona organizacja – CSR Ukraine (Центр «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності»). Uczestniczki i uczestnicy targów mogli poznać projekty prowadzone przez organizację i dowiedzieć się, jak biznes może wspierać Ukrainę w związku z wojną i jej skutkami. Strefa wzbudziła duże zainteresowanie, była dobrym polem do networkingu i otworzyła nowe możliwości współpracy polsko-ukraińskiej!

Przedstawicielka CSR Ukraine – Maryna Saprykina – wzięła udział w uroczystym otwarciu targów, dzieliła się swoją wiedzą i refleksjami na Scenie „S” oraz wzięła udział w rozmowie w naszym studiu targowym.

Blok tematyczny podczas konferencji

Zagadnieniom różnorodności poświęciliśmy cały blok tematyczny RÓŻNORODNOŚĆ I INKLUZJA, którego partnerem była firma LPP. W programie znalazły się:

  • Wykład prof. Adama Bodnara „Odpowiedzialność i sprawczość biznesu i obywateli w realiach konfliktów”.
  • Diversity IN Check – ogłoszenie listy pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie różnorodności i inkluzji.
  • Dyskusja „Po pierwsze człowiek. Zarządzanie różnorodnością w obliczu zmiany”. Osoby uczestniczące: Małgorzata Chrzanowska-Rokacz (LPP), Karolina Błońska (Biedronka), Michał Mikołajczyk (Polski Czerwony Krzyż). Prowadząca: Dominika Sadowska (Divercity+).

W tym roku obchodzimy jubileusz #10latKR. Dziękujemy partnerom jubileuszu za wsparcie: Orange, Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, NatWest Group, Santander Bank Polska, ERGO Hestia.