Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Pokolenie Y! Młodzi, zdolni, ambitni, podobno nielojalni i mało efektywni. Pod adresem tej generacji pada wiele przeróżnych określeń. Firma Danone postanowiła sprawdzić, jak to z nimi jest naprawdę. Zapraszamy do przeczytania artykułu.
W Danone obecnie pracują wszystkie pokolenia: począwszy od Silverów (1953-1928), poprzez Baby Boomersów (1954-1964), X (1965-1979), aż po pokolenie Y (1980-2000). Często zdarza się, że w jednym projekcie spotykają się przedstawiciele różnych generacji! Wiemy jednak, że ta różnorodność już niedługo drastycznie się zmieni. Jak pokazują badania w ciągu kolejnych kilku lat, to ci ostatni stanowić będą większość siły roboczej na świecie. Czy opinie na temat Yów są prawdziwe? Jaki jest idealny pracodawca dla Millenialsów?
Odpowiedzi, na te pytania, poszukaliśmy u źródła. Zorganizowaliśmy 2 warsztaty, a do uczestnictwa zaprosiliśmy 25 naszych stażystów. Cele spotkań były dwa. Z jednej strony chcieliśmy pokazać naszym stażystom jak czerpać korzyści z różnorodności wiekowej w Danone. Z drugiej zaś chcieliśmy dowiedzieć się czy statystyczny Y, to Y Danonowy oraz czy Danone spełnia ich oczekiwania, co do idealnego pracodawcy.
Okazało się, że nasze Y mają jeszcze sporo z X. Ze względu na historię Polski, pokolenie Y, które obecnie jest na rynku pracy, nie jest jeszcze „czystą” kumulacją cech, które prezentowane są w większości raportów. Naszym młodym pracownikom nadal zależy na stabilizacji i pewnym zatrudnieniu. Aplikowali do nas ponieważ chcą pracować w korporacji, rozwijać się i stosunkowo szybko pokonywać kolejne szczebelki kariery. Zauważamy u nich jednak duży pragmatyzm i praktyczne podejście oraz ogromną otwartość i tolerancje. Ich żywiołem są zdecydowanie nowe technologie.
Y zdaje sobie sprawę, że w pracy spędzi ponad połowę swojego życia. Zależy mu w związku z tym na przyjaznej i luźnej atmosferze, gdzie ludzie nie tylko gonią za deadlineami, ale również ze sobą rozmawiają. Starsze osoby mogą negatywnie postrzegać takie swobodne podejście.
Y angażują się w wiele różnych aktywności, czasami studiują i pracują jednocześnie. Wymagają, aby pracodawca zrozumiał ich potrzeby. Potrzebują więc elastyczności w pracy (możliwość pracy z domu, elastyczne godziny), aby pogodzić życie osobiste z zawodowym.
Ważna jest dla nich różnorodność, aby nie nudzić się, ale też aby się rozwijać. Możliwość zaangażowania się w różne projekty, zadania czy różne zespoły, to coś co ich motywuje i sprawia, że chcą zostać u danego pracodawcy na dłużej. Są też mobilni, dlatego ta różnorodność może również przejawiać się w wyjazdach czy projektach poza ich miejscem zamieszkania.
To co najbardziej cenią Ygreki to feedback, ale ten ustrukturyzowany i oparty na konkretnych przykładach z ich pracy. Zależy im na opinii ich przełożonego i zespołu, ponieważ wiedzą, że to zapewnia im stały rozwój w pożądanym kierunku.
Ygreki są bardzo pragmatyczne. Nie lubią „lania wody”, wolą poznać najgorszą prawdę i cenią kiedy inni są z nimi szczerzy. Takie osoby zyskują w ich oczach szacunek. Jeśli jednak firma nie spełnia ich oczekiwań, wolą poszukać czegoś innego.
Kiedy już poznaliśmy ich lepiej, poszliśmy o krok dalej. Na bazie starej, sprawdzonej metody, jaką jest Piramida Maslowa, poprosiliśmy naszych stażystów, aby wybrali najważniejsze dla siebie aspekty pracy w firmie (benefity, wartości, sposób pracy itp.), a następnie zestawiliśmy ich 'idealnego pracodawcę’ z tym, jaką firma dla nich jest Danone. W ten sposób zdobyliśmy bardzo fajny materiał, który posłużył do odświeżenia naszego Programu Stażowego Danone.
Wcześniej nasz program był nazywany programem rozwojowym. Okazało się, że nasze Ygreki najbardziej cenią to, że mogą uczyć się na własnych doświadczeniach – pierwszym krokiem była więc zmiana nazwy na Program Stażowy, gdzie oferujemy stażystom „przejęcie piłeczki” i zdobywanie doświadczenia dzięki fajnym projektom pod okiem doświadczonego eksperta. Zmiana nazwy może wydawać się mało znacząca, ale dzięki temu budujemy odpowiednie oczekiwania co do naszej propozycji dla studentów i absolwentów.
Kolejnym ważnym krokiem jest rozmowa z przyszłym opiekunem stażysty i zdefiniowanie zadan rozwojowych, ktore bedzie on wykonuwal. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu poszukiwań stażysty, HRBP robi wywiad z przełożonym czy jego zespół na pewno stażysty potrzebuje, czy będzie miał dla niego zadania ROZWOJOWE? Jeśli tak – rozpoczynamy proces, jeśli nie – szukamy tymczasowego wsparcia do zespołu.
Pozostałe 2 główne zmiany to: przygotowanie opiekuna stażysty do jego roli oraz ustrukturyzowanie procesu feedbackowego. Na szczęście atmosfera jaka panuje w Danone – międzynarodowe i przyjazne środowisko pracy – idealnie odpowiada na potrzeby Millenialsów.
Wierzymy, że takie miejsce pracy, połączenie unikatowej kultury organizacyjnej i otwarty dialog, przyczynia się do kreowania idealnej przestrzeni do rozwoju dla każdego pokolenia. Również tych, o których jeszcze nie myślimy. Trzeba bowiem pamiętać, że Z już się „czają” za rogiem by nas zaskoczyć swoim własnym, odmiennym podejściem do pracy. A my mamy zamiar być na to gotowi.
Tekst został przygotowany przez firmę Danone.