Odbyła się pierwsza polska edycja LGBT+ Diamonds 2018 Business Awards

16 listopada 2018

Na Wyspach Brytyjskich LGBT+ Diamonds Business Awards są przyznawane od kilku lat. Celem plebiscytu jest nagradzanie osób oraz organizacji zaangażowanych w życie i problemy społeczności LGBT+. Ideą, jaka przyświeca akcji jest wspieranie działań propagujących równość i sprawiedliwe traktowanie wszystkich, bez względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. W tym roku po raz pierwszy diamenty zostały przyznane Polakom w trakcie gali, która odbyła się w środę 14 listopada w Warszawie. Za działania dla polskiej społeczności nagrody otrzymali m.in.: filozof i kulturoznawca Remigiusz Ryziński, Kuba Piwowar Prinicpal Industry Analyst Google, stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza czy inicjatywa „Tęczowy Piątek” zorganizowana przez Kampanię Przeciwko Homofobii.  

Karta Różnorodności była patronem merytorycznym plebiscytu.

Obawa przed wyjściem z szafy

Strach przed dyskryminacją w miejscu pracy jest częstym problemem, z jakim borykają się mniejszości seksualne. Jak pokazuje raport „Sytuacja osób LGBT. Raport za lata 2015-2016” wydany wspólnie przez Kampanię Przeciw Homofobii, Lambdę Warszawa i Fundację Trans-Fuzja, 71 proc. osób homoseksualnych i transpłciowych nie przyznaje się do swojej orientacji czy tożsamości płciowej w pracy. Wśród najczęstszych powodów badani wymieniają obawę przed pogorszeniem sytuacji pracowniczej lub wprost – utratę pracy. Dużą wagę mają także uszczypliwe komentarze mało tolerancyjnych współpracowników. Z drugiej strony wielu ankietowanych uważa, że gdyby mogli się ujawnić, pozbawieni presji otoczenia, byliby bardziej produktywni w wykonywanych zadaniach. Dlatego coraz więcej organizacji przykłada dużą wagę do kultury organizacyjnej, w którą na porządku dziennym wpisuje się brak dyskryminacji i wzajemna tolerancja. Coraz więcej mówią o niej same marki, jak i pojedyncze jednostki działające na rzecz wspierania społeczności LGBT+, także w Polsce.

– Międzynarodowe korporacje i organizacje coraz częściej formułują wspólny głos wspierający prawa pracowników i społeczności LGBT+. To dobry znak. Budowa takiego środowiska pracy, w którym każdy jest szanowany i ceniony to duża odpowiedzialność. Dlatego pierwsza edycja plebiscytu LGBT+ Business Awards w Polsce to szansa podziękowania osobom i organizacjom, które cały czas walczą o tolerancję i równość wśród polskich społeczności – podkreśla Neil Walker, dyrektor NatWest Poland.

Polskie tęczowe diamenty rozdane

Gala LGBT+ Diamonds 2018 Polish Business Awards sponsorowana przez NatWest odbyła się w środę, 14 listopada w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele świata biznesu, wspierający walkę z dyskryminacją w środowisku pracy. Głównym punktem wieczoru były przyznawane po raz pierwszy statuetki dla osób i organizacji wspierających pracujące społeczności LGBT+. Nagrody, objęte patronatem Karty Różnorodności oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, przyznano w siedmiu kategoriach, a całość uświetnił muzyczny występ Michała Kwiatkowskiego.

Pierwsze polskie diamenty otrzymali:

  • Nielsen w kategorii Pracodawca roku wspierający osoby LGBT+ (LGBT+ supporting employer of the year),
  • Credit Suisse Poland LGBT & Ally Network Credit Suisse Poland w kategorii Pracownicza sieć LGBT+ roku (LGBT+ employee led network of the year),
  • Kuba Piwowar, Google w kategorii Ambasador osób LGBT+ w biznesie (Business LGBT+ ambassador),
  • Remigiusz Ryziński w kategorii Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym (LGBT+ ambassador outside business world),
  • „Tęczowy Piątek” Kampania Przeciw Homofobii w kategorii Inicjatywa roku wspierająca osoby LGBT+ (LGBT+ supporting initiative of the year),
  • Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza w kategorii partnerstwo roku, organizacja pozarządowa (non-governmental organization of the year),
  • Martyna Kaczmarek, Ben & Jerry’s ex aequo z Dominikiem Kuc w kategorii Wschodząca gwiazda (LGBT+ Rising Star Award).

LGBT+ Diamonds Business Awards są przyznawane w Wielkiej Brytanii od trzech lat. Wśród nagodzonych w zagranicznych edycjach znalazły się takie marki jak Netflix, YouTube czy PWC, a ze znanych nazwisk – Kylie Minogue, Tom Daley czy sir Richard Branson. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.polishlgbtawards.pl.

źródło: materiały prasowe