„Brońmy praw wszystkich kobiet. Również tych, z którymi nam nie po drodze” – wywiad z Sylwia Spurek na NGO.pl – patronat

9 listopada 2018

Portal Organizacji Pozarządowych NGO.pl jest jednym z partnerów medialnych konferencji Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Kongresu Różnorodności. W ramach tej współpracy na portalu ukazał się wywiad z Sylwią Spurek, Zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich, dotyczący tematu przewodniego listopadowego spotkania- czyli sytuacji kobiet w Polsce. 

***

Fragmenty wywiadu przeprowadzonego przez redaktora portalu ngo.pl Ignacego Dutkiewicza

ID: Często mówi się, że owe 100 lat temu Polki otrzymały czy uzyskały prawa wyborcze. Pani mówi: „wywalczyły”.

SS: – Bardzo tego pilnuję. Potrzebujemy tej perspektywy. Brak świadomości, że kobiety wywalczyły prawa wyborcze, że nikt im ich nie podarował z dobrej woli, że faktycznie musiały się ich domagać, mierząc się z tymi, którzy je wyśmiewali, lekceważyli i którzy z nimi walczyli – to wszystko pokazuje nam braki w edukacji.

Na lekcjach historii mało się o tym mówi, mało pokazuje się kobiet, które wpływały na bieg zdarzeń. I choć czasy się zmieniły, to wciąż w Polsce myślimy o świecie i rzeczywistości z perspektywy męskiej. Zaniedbania dotyczące edukacji równościowej i braki w wiedzy to zresztą jedne z tych zjawisk, które wpływają na braki w ochronie praw kobiet we wszystkich wspomnianych sferach.

Czy kolejne zmiany kobiety także muszą wywalczyć?

– I tak, i nie. Tak, bo walka będzie potrzebna. Nie, bo mam nadzieję, że nie będziemy walczyły same, ale wspólnie z mężczyznami. Równość to nasza wspólna sprawa. Mężczyźni często nie widzą swojej istotnej roli w walce na rzecz praw kobiet, bo wciąż nie czują, że chodzi również o ich prawa, na przykład o możliwość realizowania się także przez nich w różnych dziedzinach na równi z kobietami.

CZYTAJ CAŁY WYWIAD NA NGO.PL>>