„Badanie Młodych”: kiedy kończy się beztroska, a zaczyna samodzielne życie

9 marca 2017

Młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na mieszkanie bez rodziców, rozsądniej gospodarują domowym budżetem, częściej oszczędzają oraz chętniej podejmują pracę. Z badań przeprowadzonych przez firmę Provident Polska, sygnatariusza Karty Różnorodności, wynika, że połowa młodych Polaków zaczyna żyć na własny rachunek w wieku 25 lat, a tuż przed 30-tką samodzielnych jest blisko trzy czwarte z nich.

„Badanie Młodych”, przeprowadzone wśród osób w wieku od 15 do 30 lat, pokazuje, że momentem, w którym młodzi ludzie najczęściej podejmują decyzję o opuszczeniu rodzinnego domu, jest wiek 21-22 lat. O ile odsetek osób w wieku 15-20 lat mieszkających samodzielnie nie przekracza 8 proc., o tyle w wieku 21 lat wynosi on już 19 proc i wzrasta niemal dwukrotnie w wieku 22 lat. Połowa 25-latków wciąż mieszka z rodzicami, ale połowa żyje już na własny rachunek. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że wtedy kończy się beztroski okres studiów, a rozpoczyna się wieloletni czas pracy.

Przejście „na swoje” jest jednym z najważniejszych etapów wchodzenia w dorosłość. Beztroska, brak kontroli, poznawanie tajemnic samodzielnego życia oraz pierwsze próby odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz ich konsekwencje wpływają na wyższy poziom zadowolenia wśród osób mieszkających na własną rękę.  Poziom zadowolenia ze swojego życia młodych zamieszkujących samodzielnie jest o 16 proc. wyższy od poziomu zadowolenia osób mieszkających z rodzicami – mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji Provident Polska.

Pierwsze mieszkanie, pierwsze wyzwanie – a co z hajsem?

„Badanie Młodych” pokazuje, że najwyższy odsetek usamodzielnionych osób przypada na 29. rok życia. 73 proc. respondentów w tym wieku deklaruje, że mieszka samodzielnie. Jednak już 30- latków, którzy mieszkają bez rodziców, jest 62 proc.

Być może spadek ten wynika z faktu, że młodzi doświadczają pierwszych niepowodzeń w budowaniu związków, próby zmiany sytuacji zawodowej lub okresu przejścia z wynajmowanego na własne mieszkanie – mówi Karolina Łuczak.

O „Badaniu Młodych” Provienta

Badanie  pokazuje obraz młodych Polaków w wieku od 15 do 30 lat. – Kompleksowo przedstawia ono portret ludzi wkraczających w dorosłość. Można z niego odczytać postawy młodych ludzi wobec pracy, pieniędzy i wartości, którymi kierują się w życiu. Z badania dowiadujemy się także, co wpływa na satysfakcję z ich życia oraz czym się kierują przy wyborze ścieżki edukacyjnej i zawodowej – wyjaśnia Kuba Antoszewski, rzecznik ośrodka Kantar Millward Brown.

Badanie zrealizowane zostało techniką CAPI na ogólnopolskiej próbie n=759 przez Kantar Millward Brown na zlecenie Provident Polska w grudniu 2015 roku.

źródło: materiały prasowe firmy