Ranking poziomu równouprawniania osób LGBTI – Polska na przedostatnim miejscu w UE

14 maja 2018

ILGA Europe – Europejski Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, osób Trans i Interseksualnych, opublikowała doroczny ranking dotyczący poziomu równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, interpłciowych i transpłciowych) w Europie. Ranking ukazuje się co roku przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (tzw. IDAHOT).

Najwyższe miejsce w rankingu zajęła Malta, za nią Belgia i Norwegia. Polska z liczbą 18 punktów na 100 możliwych uplasowała się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej, wyprzedzając jedynie Łotwę.

ZAPISZ SIĘ na warsztaty „Społeczność LGBT w miejscu pracy – od czego zacząć”, 24 maja w Warszawie >>

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. Suma punktów we wszystkich sześciu kategoriach dała w tym roku Polsce wynik w postaci 18 punktów, na 100 możliwych.

Rankingi są oparte na ocenie tego, jak prawa i polityka każdego kraju wpływają na życie osób LGBTI. Ranking rejestruje krajowe standardy prawne w porównaniu z europejskimi sąsiadami. Liczby stanowią jednak tylko część wyniku. Przegląd zawiera też szczegółowy przegląd postępów każdego kraju w kontekście działań dotyczących osób LGBTI zrealizowanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i zawiera rozdział poświęcony każdemu z krajów osobno, a także informacje o wydarzeniach na poziomie międzynarodowym.

Zobacz ranking >>

źródło: Kompania Przeciw Homofobii i ILGA Europe