23. Wielka Gala Integracji już 17 listopada

14 listopada 2018

17 listopada w warszawskiej Arenie Ursynów odbędzie się 23. Wielka Gala Integracji – największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Tegoroczna Gala będzie miała wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy w historii nie poprowadzi jej Piotr Pawłowski – założyciel i wieloletni prezes Integracji, który odszedł od nas przedwcześnie na początku października.

Wyjątkowe spotkanie

Wielka Gala Integracji co roku gromadzi niemal 3 tysiące osób całej Polski. Od 23 lat daje sposobność podsumowania rocznych działań Integracji, a także spotkania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, polityków, samorządowców, przedstawicieli mediów, firm angażujących się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. W tym roku przede wszystkim będzie jednak okazją do wspomnienia Piotra Pawłowskiego, bez którego nie byłoby zarówno Wielkiej Gali, jak i szeregu innych działań, które zainicjował w ramach powołanego przez siebie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Na Gali pojawią się wspomnienia bliskich, przyjaciół oraz osób, z którymi spotykał się przez lata, realizując misję i kolejne projekty Integracji.

Wiele z nich było związanych z zagadnieniem dostępności polskiej przestrzeni – zarówno architektonicznej, jak i tej wirtualnej. Wątków związanych z dostępnością nie może więc zabraknąć również w tym roku. Podczas Gali już tradycyjnie swoje rozstrzygnięcia będą miały konkursy „Aplikacje bez barier”, „Serwis www bez barier” oraz „Warszawska Inwestycja bez barier” organizowane w ramach wspólnego projektu Integracji i m.st. Warszawy. Będziemy więc mogli przekonać się, które aplikacje, serwisy internetowe oraz warszawskie obiekty są najbardziej przyjazne osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Gwiazdy i prowadzący

Tegoroczną Galę poprowadzą Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter związany z Telewizją Polską, oraz Olga Bończyk, aktorka i wokalistka, która od lat angażuje się w liczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. W wywiadach często podkreśla, że z uwagi na fakt, iż jej rodzice byli niesłyszący, wychowała się na pograniczu dwóch światów: świata ciszy i świata muzyki.

Świat muzyki podczas 23. Wielkiej Gali Integracji tradycyjnie będę też reprezentować artyści z niepełnosprawnością. W tym roku wystąpią Vlodi Tafel – zawodowy muzyk-instrumentalista, jedyny na świecie perkusista tej klasy grający bez nogi, oraz Roman Roczeń – niewidomy pieśniarz i gitarzysta, który podczas Gali zaprezentuje swoją interpretację „My way”, jednego z najbardziej znanych utworów Franka Sinatry.

Muzyczną gwiazdą wieczoru, której koncert zamknie 23. Wielką Galę Integracji, będzie Janusz Radek – artysta, któremu nie sposób odmówić ani wyjątkowego głosu, ani pracowitości. Od lat zaskakuje swoich odbiorców muzycznymi kierunkami, które obiera w swojej artystycznej podróży. Jego dyskografię tworzą m.in. mroczna, debiutancka „Królowa Nocy”, poetycka „Serwus Madonna”, na której większość piosenek pochodzi z repertuaru artystów Piwnicy pod Baranami, czy wysmakowane i łagodne „Popołudniowe przejażdżki”.

Więcej informacji na stronie organizatorów TUTAJ