Solidarni z Ukrainą
Zgodnie z hasłem #BiznesReagujeOdpowiedzialnie w pomoc Ukrainkom i Ukraińcom zaangażowały się firmy - wśród nich także partnerzy FOB - oraz wiele organizacji i instytucji. Funkcjonuje także wiele zbiórek - pamiętajmy, by przekazywać fundusze tylko sprawdzonym organizacjom pozarządowym lub na akcje, których jesteś pewien/pewna! Nie organizuj własnych zbiórek, jeśli możesz włączyć się w już istniejące.

Na aktualizowanej infografice znajdziecie przykłady działań pomocowych oraz linki zweryfikowanych źródeł informacji. Zachęcamy do dzielenia się zestawieniem: http://s.csr.pl/ukraina

Także jako Forum Odpowiedzialnego Biznesu w tych niezwykle trudnych chwilach chcemy wesprzeć naszych przyjaciół i przyjaciółki z Ukrainy oraz wszystkich, których dotyka wojna. Пам’ятайте, що Ми з Вами! Pełna treść naszego oświadczenia tutaj »
Działania biznesu

Orange Polska obniża ceny połączeń na Ukrainę i rozdaje darmowe startery na przejściach granicznych, a także w placówkach Poczty Polskiej. Fundacja Orange zaprasza rodziców na webinar o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie  oraz powołuje zespół ds. integracji społecznej złożony z ekspertek z Ukrainy. Orange zachęca również do udziału w akcji odkupu niepotrzebnych telefonów.

Biedronka pomaga pracownikom z Ukrainy, a także przekazuje 10 mln złotych dla ukraińskich uchodźców. Najbardziej potrzebujących wspiera w zapewnieniu i opłaceniu noclegu. Jednocześnie firma rezygnuje z produktów rosyjskiego i białoruskiego pochodzenia oraz obniża ceny żywności przy granicy z Ukrainą. Klienci Biedronki również angażują się w akcję pomocową, dokonując wpłaty finansowej lub dołączając do organizowanej wspólnie z Bankami Żywności zbiórki. Co więcej, Fundacja Biedronka uruchamia trzy programy pomocowe, m.in. rozszerza program kartowy. Sieć rozszerza również współpracę z Okresową Koalicją.

T-Mobile udostępnia darmowe połączenia międzynarodowe do Ukrainy.

BNP Paribas Bank Polska przeznacza 10 mln euro na rzecz pomocy obywatelom_kom Ukrainy oraz znosi opłaty dla klientów_ek z Ukrainy. Do każdej kwoty wpłaconej na fundusz solidarnościowy w Dzień Kobiet dokłada jej czterokrotność. Bank ułatwia proces otwierania konta oraz przedłuża wszystkie promocje skierowane do Ukraińców_ek. Ponadto, prowadzi zbiórki rzeczy pierwszej potrzeby, organizuje webinar "Jak mądrze pomagać" oraz uruchamia inicjatywę "Wolontariat #RazemdlaUkrainy". Jednocześnie wspiera bliskich i rodziny ukraińskich pracowników w ramach infolinii obsługiwanej przez ukraińskojęzycznych konsultantów_ki.

ERGO Hestia sfinansuje krótkoterminowe ubezpieczenie OC wszystkim uchodźcom i uchodźczyniom przybywającym do Polski z Ukrainy.

ING Bank Śląski wspólnie z Fundacją ING Dzieciom uruchomił zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych w wyniku wojny. Środki zostały przekazane m.in. do Polskiego Forum Migracyjnego i Fundacji Ocalenie. Do tej pory, w ramach zbiórki, do organizacji pomagających uchodźcom i uchodźczyniom trafiło już łącznie 8 mln zł.

Szereg działań dla Ukrainy prowadzi także Rossmann, który m.in. przyjmuje uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy.

PZU bierze na siebie koszt składki za 30-dniowe polisy OC dla Ukraińców i Ukrainek. Oferuje również dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w placówkach PZU Zdrowie świadczących usługi w ramach NFZ oraz organizuje zbiórki darów i pieniędzy, pomagając w transporcie rzeczy na granicę polsko-ukraińską.

Grupa CCC rozszerza akcję DajSwoimButomDrugieŻycie - zbiera buty, odświeża je i oddaje potrzebującym.

IKEA wstrzymuje działalność w Rosji i Białorusi oraz przekazuje 40 mln euro na rzecz pomocy humanitarnej. Ofiaruje łącznie ponad 50 tys. produktów, wspierając ponad 36 tys. osób szukających schronienia w Polsce. IKEA uruchomiła także program stażowy, zatrudniając 10 uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy w sklepie na Targówku.

PKN Orlen rozwiązuje umowy ze stacjami paliw sztucznie zawyżającymi ceny. Ponadto, podejmuje liczne działania wspierające obywateli i obywatelki Ukrainy, m.in. przekazuje darowiznę, żywność i paliwo oraz umożliwia bezpłatne przekazywanie paczek z darami potrzebującym. Ponadto, razem z Fundacją ORLEN przygotował świetlice w punktach recepcyjnych dla najmłodszych uchodźców_czyń z Ukrainy.

LPP i Fundacja LPP przekazuje 1 mln zł, odzież swoich marek oraz karty upominkowe na pomoc Ukrainie.

Grupa VELUX zawiesiła swoje operacje w Rosji i na Białorusi. W kwietniu br. podjęła decyzję, aby całkowicie zakończyć swoją działalność w obu krajach.

DB Cargo przygotowało pakiet pomocowy dla ukraińskich pracowników i pracownic.

Newspoint oferuje darmowy monitoring mediów dla organizacji zaangażowanych w pomoc dla Ukrainy.

Tak Yes Szkoła Języków Obcych organizuje bezpłatne kursy jęz. polskiego dla Ukrainek i Ukraińców.

Obywatele_ki Ukrainy nie zapłacą za konto i kartę w Santander Bank Polska. Grupa wraz z Fundacją Santander już po raz trzeci uruchomiła akcję charytatywną „Podwójna Moc Pomagania” – tym razem na rzecz pomocy Ukrainie. Jednocześnie bank współpracuje z Agencją ONZ ds. Uchodźców. Ponadto, wspólnie z Uniwersytet Szczeciński przygotował kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy.

Allegro przekazało już ponad 7 mln zł na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Uruchomiło także charytatywne cegiełki o wartości 10, 20, 50 i 100 złotych by wesprzeć działania Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Warszawskie kancelarie oferują pomoc prawną dla obywateli_ek Ukrainy.

Grupa ALDI w geście solidarności z Ukrainą przekaże 1 milion Euro organizacji UNICEF.

PLAY i UPC organizują wspólną akcję wsparcia - darmowe hotspoty Wi-Fi i startery z kartami SIM, możliwość doładowania urządzeń mobilnych i skorzystania z telefonu ułatwią potrzebującym kontakt z bliskimi i dostęp do informacji.

Redakcja „Wyborczej” przygotowała specjalne wydanie gazety dla matek, które musiały uciekać przed wojną z Ukrainy.

Osoby dotknięte wojną w Ukrainie mogą skorzystać bezpłatnie z opieki medycznej w ponad 50 placówkach medycznych PZU Zdrowie.

Sieć Delikatesy Centrum włącza się w pomoc - zakupy z Delikartą wesprą Fundację Grupy Eurocash wspomagającą osoby z Ukrainy.

VGL Solid Group nie obsługuje już klientów z Rosji oraz wspiera finansowo Polską Organizację Ratowniczą.

Fundacja LOTOS przekazuje ponad 3 mln zł na pomoc mieszkańcom Ukrainy. Pomaga m.in w transporcie uchodźców_czyń, współpracując z Polferries, ale także z Polskim Czerwonym Krzyżem czy z Caritasem.

W działania związane z pomocą Ukrainie włącza się również Energa.

Pepco angażuje się w zewnętrzne działania pomocowe, m.in. wspierając Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, jak również niesie pomoc pracownikom pochodzenia ukraińskiego i ich rodzinom.

Objectivity angażuje się w pomoc dla Ukraińców i Ukrainek, min. udzielając pomocy finansowej oraz wspierając oddolne inicjatywy pracowników_c.

Doradcy Handlu Zagranicznego Francji (CCE) organizują zbiórkę środków na zakup karetek dla miasta Lwowa, ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia oraz polskich miast przyjmujących uchodźców.

KUKE pomaga ukraińskim kobietom i dzieciom razem z UNICEF. Wolontariusze firmy wspierają działanie punktu recepcyjnego na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Od wybuchu wojny, Grupa Amica przekazała już blisko 600 sztuk sprzętu, który trafił do ośrodków pomocowych, organizacji społecznych i do mieszkań przeznaczonych dla rodzin z Ukrainy.

naTemat rusza ze specjalną akcją-zbiórką, której celem jest "pokolorowanie" wszystkich pikseli na banerze. Każde 20 pikseli to jeden kupiony "mama-kit", czyli apteczka z podstawowymi środkami pomagającymi ciężarnym Ukrainkom przy porodzie.

Publikacje i poradniki

Goszczenie uchodźców

Organizacja wolontariatu i wolontariatu pracowniczego

Wolontariat na rzecz uchodźców i uchodźczyń

Zatrudnienie i aspekty prawne

Zdrowie psychiczne

Kursy i pomoce językowe

Materiały dla nauczycieli i edukatorów

Książki dla dzieci po Ukraińsu

Inicjatywa bibliotekidlaukrainy.org.pl zawiera praktyczne informacje, których szukają i o które często pytają osoby nowo przybyłe z Ukrainy do Polski – informacje dotyczące spraw codziennych, urzędowych i życiowych, związanych z pobytem w Polsce, pracą, nauką, komunikacją, funkcjonowaniem banków czy opieką zdrowotną. Kieruje do stron z książkami w języku ukraińskim i materiałami do nauki języka polskiego jako obcego. Udostępnia wzory dokumentów do pobrania. Zamieszcza materiały na temat dezinformacji.

Ważne informacje
Pomoc NGO
Jak pomagać pomagającym

Zestaw wskazówek #JakPomocPomagajacym

  • To wspaniałe, że chcesz pomagać! Dzięki organizacjom pomoc trafi tam, gdzie potrzeby są dobrze rozpoznane.
  • Pamiętaj, że możesz pomagać, wspierając zarówno organizacje znane, ogólnopolskie, jak i działające lokalne.
  • Zanim przekażesz dary rzeczowe, upewnij się, na co jest obecnie zapotrzebowanie i gdzie dostarczyć pomoc. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się wcześniej z organizacją.
  • Wspieraj organizacje finansowo. Darowiznę możesz przekazać na konto lub skorzystać ze zbiórek prowadzonych na portalach crowdfundingowych, na Facebooku oraz innych platformach online.
  • Wpłacaj środki regularnie – to pomoże organizacjom funkcjonować stabilnie. W takich sytuacjach warto ustawić stałe zlecenie w swoim banku, skorzystać z polecenia zapłaty lub karty kredytowej.
  • Pozwól organizacji być z tobą w kontakcie. Dzięki temu otrzymasz informacje o tym, jak wydatkowane są środki oraz co jeszcze jest potrzebne.

Pomóż upublicznić wskazówki #JakPomocPomagajacym

Serwisy organizujące pomoc

Źródła rządowe i samorządowe

Serwisy niezależne

Aplikacje

  • Aplikacja Ratownik, której moduł RescueNET został dostosowany i rozwinięty o dodawanie punktów specjalnych, aby pomóc uchodźcom_czyniom.

Komitet ds. Pożytku Publicznego prosi, aby wszelkie formy możliwości pomocy organizacje pozarządowe zgłaszały do poszczególnych urzędów wojewódzkich [lista kontaktów]

Komitet ds. Pożytku Publicznego w celu zapewnienia właściwego przepływu informacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi, a instytucjami koordynującymi w poszczególnych częściach Polski wsparcie dla uchodźców z Ukrainy będzie regularnie przekazywał informacje z bieżącą listą najpilniejszych potrzeb w każdym z województw [informacje o potrzebach]

Forum Odpowiedzialnego Biznesu 2022
Na podstawie layoutu autorstwa: Krzysztof Warszawski