#BEZPIECZNYwolontariat
Upewnij się, że możesz się zaangażować

Źle się czujesz? Powstrzymaj się od wolontariatu i zostań w domu.

Niedawno wróciłeś z zagranicy? Dostosuj się do wymagań stawianych takim osobom i powstrzymaj się od wolontariatu.

Jesteś seniorem lub cierpisz na choroby przewlekłe? Powstrzymaj się od wolontariatu wymagającego bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Jeśli masz taką możliwość włącz się w e-wolontariat.

Masz poniżej 18 lat i nie możesz zaangażować się w wolontariat razem ze swoim rodzicem / opiekunem? Jeśli masz taką możliwość włącz się w e-wolontariat.

Przygotowanie do wolontariatu

Unikaj transportu miejskiego / publicznego w ramach wolontariatu.

Zawsze miej przy sobie własny środek do odkażania rąk.

Miej własne jedzenie i picie jeśli tego potrzebujesz. Unikaj dzielenia się spożywanym jedzeniem z innymi.

Upewnij się, że jesteś po wszystkich szkoleniach i masz wszystkie informacje umożliwiające ci bezpieczne i efektywne wykonywanie wolontariatu.

W trakcie
wolontariatu

Organizacja, na rzecz której działasz, może sprawdzać twój stan zdrowia.

Myj często ręce. Mydłem, przez co najmniej 20 sekund, szczególnie przed i po korzystaniu z toalety, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Używaj środków do dezynfekcji rąk, jeśli nie możesz ich umyć.

Utrzymuj dystans minimum 2 metrów od innych.

Jeśli musisz kichać lub kaszleć, rób to w zgięcie łokciowe. Wyrzucaj chusteczki higieniczne od razu po ich użyciu do odpowiednich pojemników.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękami.

Dostosuj się do obowiązujących obostrzeń dotyczących spotkań z innymi ludźmi. Powstrzymaj się od podawania ręki i kontaktu fizycznego.

Staraj się unikać publicznych toalet.

Jeśli pomagałeś osobie, która nie czuła się dobrze, natychmiast poinformuj o tym swojego koordynatora.

Unikaj bezpośredniego fizycznego kontaktu z osobami, którym pomagasz. Jeśli przekazujesz im rzeczy, rób to przez pozostawienie ich na progu.

Jeśli na jakimkolwiek etapie wolontariatu czujesz się niekomfortowo, poinformuj o tym koordynatora. Masz prawo zrezygnować z wolontariatu.

Po zakończeniu wolontariatu

Poinformuj koordynatora wolontariuszy, kiedy kończysz realizować swoje zadania. Przekaż informację jak wyglądał wolontariat i czy wydarzyło się coś wartego odnotowania.

Jeśli czujesz się zaniepokojony lub chcesz porozmawiać, skontaktuj się ze swoim koordynatorem wolontariatu.

Pamiętaj o odpoczynku i regeneracji. Podejmuj się tylko zadań, które według ciebie możesz wykonać.

Jeśli po wolontariacie nie czujesz się dobrze poinformuj o tym koordynatora wolontariatu. Zastosuj się do wytycznych dla osób podejrzewających się o zakażenie.

Infografika przygotowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu na podstawie Israeli Volunteering Network Volunteer Checklist

Informacje i wytyczne dotyczące COVID-19 szybko się zmieniają. Aby mieć aktualne informacje korzystaj z oficjalnych źródeł: https://www.gov.pl/web/koronawirus/

Jeśli uważasz, że ta infografika może się przydać twoim wolontariuszom - wykorzystaj ją.