Encyklopedia ESG

Encyklopedia ESG to zbiór terminów związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Stanowi źródło podstawowej wiedzy, ułatwiając tym samym poznawanie ESG jako dziedziny.

ISO 20121

ISO 20121 stanowi podstawę do identyfikowania potencjalnie negatywnych skutków społecznych, ekonomicznych i środowiskowych, minimalizowania ich wpływu, a także poprzez poprawę procesów planowania i realizacji, zwiększania pozytywnych skutków działań. W pracach nad opracowywaniem standardu uczestniczyło ponad 30 krajów i instytucji.

Zrównoważony rozwój jest celem, do którego dążą rozwinięte światowe gospodarki. Mówi się o nim w każdej niemal dziedzinie i branży, od produkcji i konsumpcji, poprzez architekturę, budownictwo, rolnictwo po turystykę i organizację wydarzeń. Firmy i organizacje, które wpisują zrównoważony rozwój w podstawę swojej działalności, starannie dobierają partnerów, podwykonawców, dostawców wszelkich usług, zwracając uwagę na to, czy te przedsiębiorstwa są odpowiedzialne i dbają o zrównoważony rozwój. W przypadku branży eventowej wiarygodności dodają międzynarodowe standardy dotyczące zarządzania zrównoważonymi wydarzeniami: BS 8901 opracowany przez British Standards Institution (BSI) oraz najnowszy standard wydany w czerwcu br. ISO 20121 opracowany przez International Organization for Standardization (ISO).

ISO 20121 zawiera szereg wymagań i wytycznych pozwalających organizować wydarzenia zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Standard można stosować zarówno przy organizacji małych lokalnych eventów, szkoleń i spotkań biznesowych jak również przy dużych imprezach masowych takich jak festiwale, wydarzenia sportowe, czy polityczne szczyty światowych przywódców.

Standard jest ważny dla sektora wydarzeń, ponieważ wskazuje rozwiązania dla przemysłu spotkań na całym świecie. Ma on zastosowanie do wszelkich organizacji lub osób – w tym klientów, dostawców i event menedżerów – związanych z wszelkiego rodzaju imprezami, zarówno dla małych spotkań konferencyjnych, jak i wydarzeń sportowych na dużą skalę. Odnosi się również do firm i podmiotów związanych pośrednio z organizacją wydarzenia, odpowiedzialnych za zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko naturalne. Są nimi między innymi restauratorzy, firmy cateringowe, transportowe, firmy zajmujące się zabudową, a także wszyscy pozostali dostawcy. Standard stanowi również podstawę do dyskusji dla lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych o wpływie wydarzenia na lokalne społeczeństwo i gospodarkę.

    Hasła encyklopedii na tę literę