Dotyczy firmy: Orlen

Znalezione aktualności: 342

5 września 2023

ORLEN będzie magazynować CO2 pod dnem morza

Grupa ORLEN zaoferuje klientom nowe usługi związane z odbiorem i zarządzaniem przemysłowymi emisjami dwutlenku węgla. Magazynowanie CO2 w Polsce, między innymi pod dnem Morza Bałtyckiego, będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności krajowego przemysłu w branżach obarczonych wysokimi kosztami emisji. 

21 sierpnia 2023

Morska farma wiatrowa Baltic Power z warunkową decyzją inwestycyjną

Rada Nadzorcza ORLEN podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, umożliwiającą finalizację etapu projektowego. Rozpoczęcie fazy budowy planowane jest jeszcze w tym roku, po zakończeniu procesu pozyskiwania finansowania oraz skompletowaniu pozwoleń budowlanych. 

31 maja 2023

Biznes i nauka łączą siły przy budowie małego atomu

ORLEN Synthos Green Energy oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz uruchomią Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. Równolegle kolejne uczelnie przyłączają się do porozumienia o współpracy przy kształceniu kadr w tym obszarze. Wszystkie te inicjatywy pozwolą w perspektywie kilku lat rozwijać w Polsce energetykę jądrową w oparciu o własną, wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierów oraz naukowców.

26 maja 2023

ORLEN konsekwentnie wspiera Centrum Zdrowia Dziecka

Fundacja ORLEN przekaże Instytutowi „Pomnik − Centrum Zdrowia Dziecka” darowiznę w wysokości ponad 2,3 mln zł, w ramach której szpital otrzyma karetkę oraz dwa specjalistyczne samochody przystosowane do transportu preparatów żywieniowych. Środki pozwolą również na przebudowę wjazdu dla karetek i modernizację gabinetów zabiegowych w Izbie Przyjęć.

23 maja 2023

Startuje budowa infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Grupa ORLEN i Northland Power rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power. Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.

18 maja 2023

ORLEN stawia na ekologiczne stacje paliw

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do produkcji ciepła i chłodu, ORLEN zbudował stację paliw niemalże w 90% samowystarczalną energetycznie. Pilotaż przeprowadzono w Bydgoszczy, a wkrótce koncern rozpocznie wdrażanie systemu na kolejnych stacjach w całym kraju.

3 stycznia 2023

Grupa ORLEN wprowadza tzw. zakres 3 do raportowania środowiskowego

Grupa ORLEN wprowadza do raportowania środowiskowego tzw. zakres 3 (scope 3) pozwalający na obliczenie emisji gazów cieplarnianych dla całego łańcucha wartości. Oznacza to, że koncern publikuje nie tylko informacje na temat emisji bezpośrednich, powstających w procesie produkcji i tych generowanych przez dostawców, ale także między innymi emisji związanych z użyciem produktów przez odbiorcę końcowego. Koncern opublikował dane za lata 2019-2021, w kolejnych latach raportowanie będzie obejmowało również przejęte spółki LOTOS i PGNiG.   

16 grudnia 2022

Grupa ORLEN wdraża zarządzanie kwestiami klimatu

Grupa ORLEN powołała Pełnomocnika Zarządu i Radę ds. Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju. Do głównych zadań nowego organu korporacyjnego będzie należała analiza ryzyk i szans związanych transformacją energetyczną i zmianami klimatycznymi oraz podnoszenie standardu komunikacji z inwestorami i otoczeniem biznesowym w kwestiach środowiskowych. Na czele Rady stanie Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju.

1 grudnia 2022

Grupa ORLEN inwestuje w ekologiczne rozwiązania w transporcie

Grupa ORLEN buduje pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię, która realnie przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym. Pilotażowa instalacja, która powstaje w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie), umożliwi produkcję ponad 7 milionów m3 biometanu rocznie, przekształcanego następnie w paliwo – bioLNG. Taka ilość pozwala na przejechanie 22 milionów kilometrów pojazdem ciężarowym. Uruchomienie inwestycji o szacowanej wartości 180 milionów zł planowane jest w drugiej połowie 2024 r.

19 września 2022

Na stacji ORLEN w Wałbrzychu zatankujesz wodór

W Wałbrzychu powstanie stacja tankowania wodoru. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozytywną decyzję w tej sprawie NFOŚiGW ogłosił w poniedziałek podczas konferencji w Wałbrzychu. Stacja będzie dostępna dla wszystkich pojazdów z napędem wodorowym. Jej oddanie do użytku planowane jest w pierwszym kwartale 2024 roku.