Zintegrowany System Ratownictwa – Polkomtel

Metryka praktyki

Firma: Polkomtel,
Branża: Telekomunikacja,
Obszar tematyczny: Zagadnienia konsumenckie
Kategoria: Zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów
Dokument źródłowy: Raport 2010

Zintegrowany System Ratownictwa funkcjonuje od 2003 roku. Dzięki niemu ratownicy mogą sprawniej i efektywniej wykonywać swoje zadania. Przyjęcie zasad współpracy opartych na dialogu i analizie potrzeb partnerów sprawiło, że w ciągu ostatnich lat projekt stale ewoluował.

W latach 2009 i 2010, w ramach realizacji inicjatywy Bezpieczeństwo, spółka przygotowała dla dzieci specjalne kolorowe opaski na rękę. Został na nich umieszczony numer ratunkowy 601 100 100. Zostawiono także miejsce do wpisania przez rodziców swojego numeru telefonu. Opaski rozdawane były przez ratowników WOPR na plażach nadmorskich, nad jeziorami, w trakcie organizowanych nad wodą imprez sygnowanych logo Simplus oraz w szkółkach sportów wodnych na Helu. Opaski miały zapobiegać zaginięciom dzieci i przyczyniać się do bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku.

Ponadto sieć Plus udostępniła 2 bezpłatne dla abonentów tej sieci aplikacje w telefonach komórkowych przygotowane wspólnie ze służbami ratowniczymi. Aplikacja Bezpieczniej nad wodą i aplikacja Bezpieczniej w górach stanowią kompendia wiedzy na temat zasad bezpiecznego wypoczynku w tych miejscach. Mają postać krótkich tekstów opatrzonych ilustracjami i animacjami, dzięki którym można dowiedzieć się, jak zareagować na przykład w wypadku oparzenia, krwotoku, urazu kręgosłupa, a także nauczyć się, co wolno, a czego trzeba unikać podczas burzy w górach i w czasie wypoczynku nad wodą. Aplikacje poza standardowymi kanałami komunikacji (www i wap) dystrybuowano w ramach akcji Plusa „Ekstremalnie bezpieczne lato”. Wykorzystano w tym celu innowacyjną technologię Bluetooth. Nadajniki Bluetooth wysyłające bezpłatnie aplikacje rozmieszczono w najbardziej uczęszczanych miejscach w górach i nad wodą. Od lipca do września 2010 roku dzięki nadajnikom zostało pobranych ponad 80 tysięcy aplikacji.