Zielony Standard ROBYG: 12 000 mieszkań z systemem SMART HOUSE i panele fotowoltaiczne na wszystkich budynkach

Metryka praktyki

Firma: ROBYG,
Branża: Budownictwo i nieruchomości,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Ekobudownictwo
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu
- Cel 9 - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura

ROBYG jest pionierem ekologicznych technologii na rynku deweloperskim. Na dachach swoich inwestycji od 2019 roku montuje przyjazne środowisku panele fotowoltaiczne, które są częścią ZIELONEGO STANDARDU ROBYG.

Dotychczas zamontowano już ponad 3120 m2 paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo wszystkie nowe budynki wprowadzone do sprzedaży w 2021 wyposażone będą w panele fotowoltaiczne zasilające części wspólne. Aby ograniczać zapotrzebowanie na energię pierwotną w wszystkich budynkach od lat ROBYG montuje też oświetlenie LED, czujki zmierzchowe i sterowanie pogodowe.

W 2017 roku ROBYG, jako pierwszy deweloper w Polsce, wprowadził w standardzie system zdalnego sterowania mieszkaniami SMART HOUSE by Keemple. To rozwiązanie pozwala na zdalne sterowanie m.in. ogrzewaniem i oświetleniem. W rezultacie skutkuje ograniczeniem zużycia energii oraz oszczędnością do 30% na rachunkach. Od czasu wprowadzenia ponad 12 000 mieszkań ROBYG otrzymało bezpłatnie system SMART HOUSE.

Dana praktyka weryfikowana jest w oparciu o dane wewnętrzne. W związku z tym, iż jest wprowadzona do standardu realizowanych inwestycji, jej efektywność wynosi 100%

Wdrażane rozwiązania pozwalają na znaczną redukcję zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł nieodnawialnych. Niosą również za sobą walor finansowy, gdyż pozwalają na oszczędności użytkownikom mieszkań.