Zielona logistyka One by Allegro

Metryka praktyki

Firma: Grupa Allegro,
Branża: Handel,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Ekoprodukty
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 11 - Zrównoważone miasta i społeczności
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu
- Cel 9 - Innowacyjność, przemysł, infrastruktura

Projektując własne rozwiązania ostatniej mili, Allegro postawiło sobie za cel bezpieczeństwo, a także troskę o ład przestrzenny i środowisko. Automaty paczkowe One Box harmonijnie wtapiają się w krajobraz miejski – nie ma na nich reklam, są obsadzone roślinami oraz wyposażone w udogodnienia dla osób niesłyszących i niedowidzących, a także czujniki jakości powietrza, z których dane są udostępniane publicznie.

Automaty są dostosowywane do okolicznej infrastruktury, aby zapewnić łatwy dostęp dla osób poruszających się na wózkach, a także zabezpieczyć strefy wyładunku dla kurierów. Wszystkie urządzenia są zasilane wyłącznie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Każdy klient po odebraniu pierwszej paczki w zielonym automacie może nadać za darmo używany sprzęt elektroniczny, który zyska drugie życie.

Firma wydzieliła również stały fundusz w każdym mieście, zależny od liczby odebranych paczek, przeznaczony na zazielenia miast i terenów podmiejskich. One Box by Allegro to już ponad 1001 lokalizacji, a do końca 2022 roku ma powstać ponad 3000 automatów w całej Polsce.

Dialog z ruchami miejskimi – spotkanie poświęcone praktykom związany, z dostawami dla klientów i jaki mają wpływ na najbliższe otoczenie. Allegro zaprosiło ekspertów i ekspertki różnych branż oraz przedstawicieli ruchów miejskich z największych polskich miast. W sumie w warsztacie, który odbył się 8 kwietnia 2021 roku wzięło udział 21 osób. Spotkanie moderowała Fundacja Stocznia. Wnioski ze spotkania, w podziale na część diagnostyczną (opisującą obecne praktyki branży) i rekomendacyjną (zbierającą propozycje rozwiązań), zostały zebrane w podsumowaniu.

Integralną częścią usługi jest przywilej #Posadzone, gdzie po każdej dziesiątej odebranej paczce platforma zasadzi w imieniu klienta drzewo z osobistą dedykacją. Konstrukcja wspierająca roślinność składa się do 90% z recyklingowanego drewna.Klienci Allegro preferują odbieranie przesyłek z punktów i automatów paczkowych, a Allegro chce, żeby ten proces był jeszcze szybszy i wygodniejszy.

W trosce o klimat, Allegro ogranicza swój wpływ na środowisko i ślad węglowy. Automaty posiadają system cichego domykania skrytek, oświetlenie uruchamiane czujnikiem ruchu dla ograniczenia zużycia energii i zanieczyszczenia światłem w nocy.

Wartość dodana dla lokalnych społeczności to funkcjonalności wychodzące poza odbiór i nadawanie paczki. Automaty są dla wszystkich – klientów i sprzedawców Allegro, osób ze szczególnymi wymaganiami, lokalnych społeczności, ruchów miejskich. Przygotowane rozwiązania wpisują się w tkankę miejską i odpowiadają na oczekiwania ruchów miejskich i mieszkańców.

https://allegro.pl/kampania/one