Zabierz fusy do domu!

Metryka praktyki

Firma: AmRest Coffee,
Branża: Restauracje,
Obszar tematyczny: Środowisko
Kategoria: Zero waste
Dokument źródłowy: Raport 2021

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Praktyka realizuje cele:
- Cel 12 - Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
- Cel 13 - Działania w dziedzinie klimatu
- Cel 3 - Dobre zdrowie i jakość życia

„Zabierz fusy do domu!” to część proekologicznej strategii Starbucks pod hasłem #Reuse4Earth. W ramach inicjatywy, od początku 2020 roku, w wybranych kawiarniach Starbucks w Polsce znajdują się kosze z poporcjowanymi fusami kawowymi, pochodzącymi z parzenia kawy dla klientów. Fusy są pakowane w zużyte opakowania po kawie ziarnistej wykorzystywanej w kawiarniach. Goście kawiarni mogą odbierać je nieodpłatnie i wykorzystywać ponownie, np. jako ekologiczny środek do czyszczenia domu, nawóz do roślin czy peeling do ciała. Celem akcji jest ograniczenie liczby odpadów, tworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym w duchu „zero waste” oraz promowanie ekologicznych rozwiązań wśród Gości kawiarni.

„Zabierz fusy do domu” cieszy się coraz większym zainteresowaniem Gości kawiarni, którzy coraz częściej decydują się zabrać ze sobą surowiec do ponownego użytku.

Dzięki inicjatywie „Zabierz fusy do domu!” rośnie świadomość społeczna na temat wyzwań związanych z redukowaniem odpadów. Ponadto, fusy kawowe pozwalają ograniczyć używanie m.in. chemii domowej, sztucznych nawozów i kosmetyków. Dzięki temu Goście kawiarni mogą nie tylko kształtować w sobie dobre nawyki, ale też troszczyć się o planetę i swoje zdrowie. Inicjatywa to też krok naprzód dla Starbucks w kierunku ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, co stanowi ważny element strategii CSR marki.